Loading...

 


آموزش زبان از طریق رقص بخش دوم

 

آموزش زبان انگلیسی از طریق حرکات موزون و رقص

 

4.    فرآیند مقاله‌نویسی


یک مقاله‌ی تحلیلی، متقاعد کننده یا شخصی (مثل مقاله‌ی پذیرش دانشگاهی)، مانند هر اثر دیگری با توجه به محدودیت‌های بیرونی و ساختار درونی خود، روی یک موضوع تمرکز دارد. یک مقاله حاصل به‌هم‌ریختگی افکار دست نخورده‌ای است که از ذهن نویسنده‌ی آن به هنگام مواجهه با یک موضوع مشخص یا به هنگام کار بر روی موضوعی که خودش انتخاب کرده است، به جریان می‌افتد؛ مانند تمام نوشته‌ها، نوشتن مقاله هم مانند یک معادله‌ی ریاضی است که به طور طبیعی و متقاعد کننده‌ای با ترکیب قسمت‌هایی که از لحاظ منطقی به هم ربط دارند و با استفاده از صناعات ادبی یکپارچه‌ای که درست و تأثیرگذار انتخاب شده‌اند، به وجود می‌آید.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی
نویسنده: Jayne Karsten

 

موفقیت در نوشتن هر نوع مقاله‌ای با دنبال کردن مراحل فرآیند نوشتن به‌صورت رسمی و غیررسمی توسط نویسنده، بهتر حاصل می‌شود. این رویکرد به نویسنده کمک می‌کند تا دامنه‌ی وسیع افکار و ایده‌ها را از کنار بگذارد و آن‌ها را محدود سازد تا بتواند تمرکز داشته باشد. نویسنده سپس باید دست نوشته‌ای تهیه کند که ساختار منطقی جذاب، پشتیبانی اساسی، توان وسعت بخشیدن به ایده‌ها و توان متقاعد ساختن را داشته باشد.
دنباله روی از مراحل فرآیند پیش نوشتن به نویسنده کمک می‌کند تا مجموعه‌ای از افکار و ایده‌ها را به وجود آورده و روی آن جریان خلاق افکار تمرکز کند. این مراحل همچنین به نویسنده کمک می‌کند تا از طریق توجه به افکار، نقطه نظرات، دید خلاقانه، تجارب شخصی و واکنش‌های ذهن هنگام تمرکز روی یک موضوع، یک خاطره و یا یک تجربه؛ لحن شخصی خود را مهار کند. رقص می‌تواند در کمک به دانش آموزان برای درک قدرت فرآیند پیش نوشتن، کارساز باشد.
 اگر از کلاس بخواهیم که مراحل پیش نوشتن را با رقص طراحی کنند، این کار به دانش آموزان کمک می‌کند که نه‌تنها عناصر عملی فرآیند را به‌عنوان یک ابزار سازمانی نشان دهند بلکه سبب می‌شود آن‌ها به طور دقیق‌تری متوجه شوند که چگونه فرآیند پیش نوشتن، چیزهایی را که درباره‌ی یک موضوع می‌دانند را بیرون می‌کشد و به آن‌ها کمک می‌کند تا چیزهایی را که نمی‌دانند و می‌خواهند کشف کنند را به نمایش بگذارند و سبب می‌شود با دیدی خلاقانه به نتیجه‌ای که می‌خواهند به دست بیاورند، بنگرند.

 

مراحل فرآیند پیش نوشتن:

•    ثبت افکار آشفته به هنگام الهام ناگهانی یک موضوع.
•    تمرکز از طریق آزمون و خطا.
•    استحکام بخشیدن به عناوین مجزایی که به روش‌های گوناگونی به موضوع ارتباط دارند، به‌عنوان مرحله‌ی اول محدود کردن موضوع.
•    ردیف کردن عناوین وابسته به موضوع (به‌عنوان مثال اگر موضوع اصلی اسکی کردن است برخی از عناوین وابسته، می‌تواند " مکان‌های مناسب برای اسکی "، یا " اقامت در اقامتگاه " و یا " چالش‌ها و تجربیات سفر " و یا " اسکی آپرس " باشد).
•    ایجاد یک دو یا سه نظریه‌ی کوتاه برای هر مقوله و دوباره مرحله‌ی آزمون و خطا.
•    تصمیم‌گیری در مورد این‌که چه چیزهایی باید کنار هم گذاشته شوند برای استحکام بخشیدن به لحن منطقی و نظریه‌ی متقاعد کننده‌ای که به‌عنوان عامل کنترل کننده‌ی مقاله در نظر گرفته می‌شود.

وقتی کار را به‌عنوان یک فعالیت گروهی حل مشکل، شروع می‌کنیم و این کار به این منظور طراحی‌شده که مراحل پیش نوشتن را آگاهانه‌تر کند؛ طراحی رقص هر یک از مراحل بالا به ترتیب (مثل طراحی رقصی که در ساختار یک باله صورت می‌گیرد) می‌تواند به‌عنوان پشتیبانی پرمعنا برای آموزش فرآیند پیش نوشتن در یک کلاس انگلیسی به کار رود. بیرون آوردن افکار نهفته در یک نظریه موقع نوشتن یک مقاله و تجربه‌ی روش‌های توانمندی در متقاعدسازی را از طریق رقص هم می‌توان به وجود آورد.

 

5.    پرورش تخیل خلاق


همه‌ی راه‌هایی که برای استفاده از رقص در کلاس انگلیسی پیشنهاد شد، با آن‌که به‌عنوان راه‌هایی برای دست‌یابی به اهداف دیگر، استفاده می‌شوند، تخیل خلاق را هم در دانش آموزان پرورش می‌دهند. برخی از تکالیف کلاس انگلیسی که شامل رقص هم می‌شود می‌تواند به طور مشخص " تخیل " را به‌عنوان یک هدف اولیه در نظر بگیرد. مثلاً تصور کنید به‌عنوان تکلیف تقویت نوشتن خلاق، از دانش آموزان بخواهید مفاهیم انتزاعی را با رقص نشان دهند (به‌صورت فردی، به‌صورت جفتی، یا به‌صورت گروهی).
مفاهیم انتزاعی مثل " حسادت "،" انتقام "،" محدودیت "،" صلح و آشتی " و " تلافی " تعداد کمی از این امکانات هستند. استناد به منابع ادبی که پیرامون برخی از این مفاهیم وجود دارد می‌تواند به روشن شدن تکلیف و برانگیختن امکانات تخیلی کمک کند. یادآوری دیگر می‌تواند این باشد که از دانش آموزان بخواهیم دست نوشته‌ی خلاصه‌ای برای نمایش رقص بنویسند. امکانات و موقعیت‌ها می‌تواند شامل این موارد باشد: صحنه‌ی بازگشت به خانه، آماده شدن برای یک جشن عروسی، یک جلسه‌ی تمرین ورزشی، یک مثلث عشقی و بسیاری موقعیت‌های دیگر.
 اضافه کردن رقص به آموزش انگلیسی، اهداف زیادی را دنبال می‌کند: با تلنگر زدن به علائق و استعدادهای خاص، یادگیری متفاوتی را پشتیبانی می‌کند، همچنین می‌تواند درها را برای کشف استعدادها و علائق کشف نشده، باز کند. این کار می‌تواند با روش‌های متفاوتی درس‌های ضروری کلاس انگلیسی را برای مطالعه‌ی ادبیات، هنرهای نمایشی و نوشتن خلاق، بیان کند و همچنین حل مسئله، همکاری و سایر مهارت‌های ارتباطی را به روشی تازه و محرک پشتیبانی می‌کند. یک معلم برای انجام این کار نیازی به آموزش رقص ندارد. به رقص به‌عنوان یک عنصر ذاتی در طبیعت انسان، فکر کنید. دانش آموزان را تشویق کنید تا برای کامل کردن مطالعه‌ی انگلیسی از جادوی خودشان استفاده کنند.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.5 از 4 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۶/۳ 8/25/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/آموزش-زبان-از-طریق-رقص-بخش-دوم

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد امنیتی زیر را وارد کنید