Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

بهترین روش تدریس جدید و تاثیرگذار

بهترین روش تدریس جدید و تاثیرگذار

چهار روش تدریس جدید تأثیرگذار که دانش آموزانتان را به حیرت وا می‌دارد.

بهترین روش تدریس جدید و تاثیرگذار : آن‌قدر قدرتمندانه توجه دانش آموزان خود را جلب کنید که از شما خواهش کنند که بیشتر در کلاس بمانند.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

دو سناریوی زیر را در نظر بگیرید:

1.    روز اول مدرسه است

دانش آموزان شما با خنده، صحبت‌کنان و شاد وارد کلاس می‌شوند تا یکدیگر را دوباره ببینند. همه دنبال این هستند که سر جاهایشان بنشینند و در این بین بعضی از آن‌ها هم به شما سلامی می‌دهند. صداها بیشتر می‌شود و شما هم در این فکر هستید که " چطور می‌توانم توجه آن‌ها را به خودم جلب کنم تا به من گوش بدهند؟ " و تردید دارید که مثل همیشه به هرکس که وارد می‌شود خوشامد بگوئید و سال تحصیلی را آغاز کنید. در حالی که برخی از دانش آموزان گوش می‌دهند، اما آن واکنشی را که توقع داشتید نمی‌گیرید. آرزو داشتید که سال جدید را طوری شروع می‌کردید که دانش آموزانتان با شروع صحبت شما به گونه‌ای به وجد می‌آمدند که نفس در سینه‌شان حبس می‌شد و سکوت حکم فرما می‌شد.

 

2.    روز اول مدرسه است

دانش آموزان شما با خنده، صحبت‌کنان و شاد وارد کلاس می‌شوند تا یکدیگر را دوباره ببینند. همه دنبال این هستند که سر جاهایشان بنشینند و در این بین بعضی از آن‌ها هم به شما سلامی می‌دهند. صداها بیشتر می‌شود و شما دو کار انجام می‌دهید و فوراً توجه آن‌ها به شما جلب می‌شود. آن‌ها مبهوت می‌شوند و در سکوت کامل می‌نشینند و با نگرانی منتظر صحبت‌های بعدی شما می‌مانند.

در انتهای این پست، دقیقاً یاد می‌گیرید که این دو کار چه هستند. قبل از آن می‌خواهم به شما اخطار بدهم که در صورتی این دو کار مؤثر است که از این چهار راهکار سریع و مؤثر تدریس که مربوط به روش تدریس جدیدی است که کشف کرده‌ایم، استفاده کنید.

 

1.    روش ایجاد علاقه

روش ایجاد علاقهدلیل این که جلب‌توجه دانش آموزان برای معلم‌ها سخت است این است که بیشتر معلم‌ها یک اشتباه سنتی را مرتکب می‌شوند و آن این است:" درباره‌ی موضوع ". این اشتباه زمانی صورت می‌گیرد که شما می‌خواهید درباره‌ی یک موضوع صحبت کنید. این موضوع می‌تواند تاریخ ، شیمی یا هر موضوع دیگری باشد که هنگامی که درباره‌ی آن صحبت می‌کنید، مردم به شما توجه نمی‌کنند. راه حل این است که به‌جای آن که درباره‌ی چیزی تدریس کنید، به خاطر دانش آموزان تدریس کنید. این به این معناست که دانش آموزان نیاز دارند از چیزی که شما تدریس می‌کنید به سرعت منفعت ببرند. وقتی نشان دهید که این درس برای شما فایده دارد، در واقع در آن‌ها ایجاد اشتیاق کرده‌اید.
 زمانی که اشتیاق وجود داشته باشد، توجه به سمت شما جلب می‌شود. در اینجا شروعی سریع برای " روش تدریس ایجاد علاقه " عنوان می‌کنیم. همان‌طور که می‌دانید، مهم‌ترین بخش یک تدریس مؤثر این است که چگونه تدریس را شروع کنیم؟ اگر به روشی اشتباه شروع کنید، تقریباً دیگر جلب‌توجه دانش آموزان غیر ممکن است. هرگز با این جمله‌ی کلیشه‌ای شروع نکنید که " خوش آمدید یا امروز می‌خواهیم یاد بگیریم که...(اشتباه سنتی " درباره‌ی موضوع "). به‌جای آن درس خودتان را با سر تیترها شروع کنید. سر تیتر، جمله‌ی کوتاهی است که فایده‌ی اصلی شرکت در کلاس را به طور خلاصه بیان می‌کند. به عنوان مثال نگاهی به همین چیزی که اکنون می‌خوانید بیندازید.

محتوای درسی

 محتوای درسیشما دارید این متن را می‌خوانید چون تیتری داشت که توجه شما را جلب کرد: بهترین روش تدریس جدید و تاثیرگذار که دانش آموزانتان را به حیرت وا می‌دارد. سر تیتر در واقع یک قول است. محتوی درس شما چه قولی به دانش آموزان می‌دهد؟ اگر به کند و کاو ذهن دانش آموزان خود بپردازید، خواهید دید که آن‌ها چطور می‌خواهند یاد بگیرند. به ما اطمینان کنید، دانش آموزان شما تشنه‌ی دانش هستند؛ اما باید بفهمند که محتوی درس شما، برای آن‌ها فایده دارد. مثلاً یادگیری در مورد انقلاب امریکا، می‌تواند به آن‌ها نشان دهد که چگونه رهبری تأثیرگذار باشند، چگونه تغییر به وجود آورند و اصول شروع کاری جدید (خواه یک شرکت باشد، خواه یک کشور) و غیره را به آن‌ها نشان می‌دهد. هرچقدر که دانش‌آموزی در ریاضی خوب باشد (خواه ریاضیات کلاس چهارم باشد، خواه هندسه) بهتر می‌تواند رمز گزاری کند (که تمام آن به ریاضیات و الگوریتم ربط دارد) و تجارت و تکنولوژی بدیعی را خلق کند.

 

2.    احساس رنج

دومین راهکار تأثیرگذار خوبی که در تدریس وجود دارد، این است که کاری کنیم که دانش آموزان برای از دست دادن فایده‌ای که درس برایشان دارد احساس ناراحتی و رنج داشته باشند. باز هم به نحوه‌ای که این پست را شروع کردم، توجه کنید. من به طور واضح یک موقعیت رنج‌آوری را که بسیاری از معلم‌ها هنگام جلب‌توجه کلاس با آن مواجه می‌شوند را به تصویر کشیدم. وقتی تیتر را ارائه دادم، به خاطر آن سناریوی رنج‌آور به موضوع نزدیک‌تر شدید. رنج معمولاً عبارت است از تأکید بر نبودن چیزی؛ بنابراین اگر فایده مورد توجه است، بنابراین فایده نداشتن یک رنج محسوب می‌شود. به این صورت به موضوع فکر کنید: اگر دانش آموزان شما محتوی درس شما را از دست بدهند، چه تأثیری روی آن‌ها خواهد داشت؟ چگونه ندانستن موضوع درس شما روی موفقیت آینده‌ی آن‌ها تأثیر می‌گذارد؟ بهترین راه برای ایجاد رنج، آوردن یک شاهد یا مثال است. اگر استیو جابز رازهای رهبری جورج واشنگتن را بلد بود، آیا از کمپانی اپل اخراج می‌شد؟ چه کسانی را می‌شناسید که به خاطر نداشتن دانشی که شما در حال یادگیری آن هستید، در شرایط بدی قرار گرفته‌اند؟

3.    استراتژی پیش تدریس: 

چگونه برای برنامه‌ی درسی خود پیش بینی کنیم.

این یک روش تدریس تأثیرگذار بسیار عالی برای شماست: برای برنامه‌ی درسی خود پیش بینی داشته باشید. اکثر معلم‌ها سال تحصیلی را با گفتن چیزهای کلی مثل " امسال سال بسیار خوبی خواهد بود، شما همه چیز را درباره‌ی ... یاد خواهید گرفت "(اشتباه سنتی درباره‌ی موضوع). به‌جای این کار، فایده‌ها، ارزش‌ها، رنج‌ها، کمبودها را متذکر شوید و با یک پیش گوئی کار را به آخر برسانید:" ... اما شما فقط چهار تا از رازهای موفقیت جورج واشنگتن در رهبری را در این چند ماه یاد می‌گیرید...". مثل هالیوود فکر کنید. آن‌ها هیچ وقت یک فیلم را یک دفعه نمایش نمی‌دهند. هر فیلمی که تاکنون از هالیوود پخش شده است، اول یک پیش نمایش از آن پخش شده است. وقتی برای دیدن یک فیلم می‌روید قبل از شروع فیلم، پنج فیلم که به زودی اکران می‌شوند را به شما معرفی می‌کنند. پس از آن پیش نمایش آن فیلم‌ها را در تلویزیون و یوتیوب می‌بینید به گونه‌ای که دیگر نمی‌توانید منتظر دیدن آن بمانید چرا که آن‌ها در شما اشتیاق دیدن فیلم‌ها را ایجاد کرده‌اند.

4.    رازی هیجان انگیز برای تدریس تأثیرگذار:

از روش واک استفاده کنید

راز هیجان انگیز تدریسچیزهایی که تا کنون یاد گرفته‌اید عبارتند از این که: یادگیری افراد به سه صورت است- تصویری، شنیداری و حرکتی. برای آن که واقعاً به تدریس تأثیرگذار مسلط شوید به این توجه کنید که دانش آموزان شما با کدام روش یاد می‌گیرند. منظور از تصویری این است که مواد آموزشی را باید ببینند، شنیداری یعنی مواد آموزشی را باید بشنوند و حرکتی این است که باید مواد آموزشی را لمس کنند. این به آن معناست که مناسب‌ترین محیط یادگیری این نیست که دانش آموزان با بی‌تفاوتی بنشینند و منتظر تمام شدن درس باشند. محیط یادگیری ایده آل محیطی است که دانش آموزان خودشان مواد آموزشی را می‌بینند، می‌شنوند و لمس می‌کنند. به همین دلیل است که اخیراً درست کردن فیلم‌های انیمیشنی و نمایش آن، یکی از وسایل جدید رایج برای تدریس تأثیرگذار شده است. این نوع فیلم‌ها معمولاً به روش دیداری و شنیداری برتری دارند و اگر دانش آموز خودش آن را درست کند به روش حرکتی هم برتری دارند.

 

جمع بندی

چگونه امروز می‌توانید عاملی فوری را به کلاستان اضافه کنید که سبب حیرت دانش آموزانتان شود؟

در سناریوی دوم، معلم چه کاری انجام داد که بلافاصله توجه دانش آموزان را به خودش جلب کرد؟ راز بهترین روش تدریس جدید و تاثیرگذار او چه بود؟ او چراغ‌ها را خاموش کرد و فیلمی که با نرم‌افزار powtoon درست شده بود را نمایش داد. اکنون می‌دانید که این چهار راهکار که تازه یاد گرفته‌اید چگونه زندگی دانش آموزان شما را تکان می‌دهد. وقتی چراغ‌ها را خاموش می‌کنید، آن چه را که دانش آموزان منتظر آن بوده‌اند را متوقف می‌کنید. آن‌ها انتظار دارند به آن‌ها سلام کنید، انتظار دارند دیگران با هم صحبت کنند و انتظار دارند که هیجان زیادی در کار نباشد؛ اما انتظار این را ندارند که چراغ‌ها خاموش شوند. حال اگر فقط چراغ‌ها خاموش می‌شد و وسیله‌ای روشن نمی‌شد مثل یک تنبیه بچه‌گانه بود؛ اما وقتی به طور همزمان چراغ‌ها را خاموش و فیلم را شروع می‌کنید، احساس می‌کنند که به سینما رفته‌اند. ذهن آن‌ها با خاموش شدن چراغ‌ها همکاری می‌کند و فیلم با احساسات مثبت زیادی شروع می‌شود. اگر فیلم را با چهار راهکاری که یاد گرفته‌اید درست کرده باشید، به شما تبریک می‌گوییم، دانش آموزان از شما خوششان آمده است! و اگر فیلم را با استفاده از روش پیش تدریس درست کرده باشید، آن‌ها روی صندلی‌های خود میخکوب می‌شوند و منتظر چیزهای بعدی می‌مانند.


 


مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 5 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۹/۲ 11/22/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/بهترین-روش-تدریس-جدید-و-تاثیرگذار

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture