Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

حال کامل استمراری را چگونه تدریس کنیم

 

حال کامل استمراری را چگونه تدریس کنیم؟

 

زمان حال کامل استمراری اغلب با زمان حال کامل اشتباه می‌شود. در حقیقت مثال‌های زیادی هستند که در آن‌ها زمان حال استمراری را می‌توان به‌جای زمان حال کامل به کاربرد. مثل:

 

I’ve worked here for twenty years. Or I’ve been working here for twenty years.
I’ve played tennis for twelve years. Or I’ve been playing  tennis for twelve years.

 

در زمان حال کامل استمراری، تأکید اصلی روی این است که چه مدت‌زمانی این فعالیت اتفاق افتاده است. بهتر است تأکید کنیم که زمان حال کامل استمراری برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تری استفاده می‌شود، جهت بیان این مطلب که

عمل مورد نظر چه مدت‌زمانی اتفاق افتاده است.

 

I’ve been writing for thirty minutes.
She’s been studying since two o’clock.

 

این که حال کامل استمراری را چگونه تدریس کنیم  از اهمیت بسزایی برخوردار است. به این صورت، شما به دانش آموزان خود کمک می‌کنید تا بفهمند زمان حال کامل استمراری برای بیان طول مدت یک فعالیت در حال انجام به کار می‌رود. این را با طول زمان رو به افزایشی مقایسه کنید که در حال کامل استفاده می‌شود، گرچه در چنین مواقعی هم می‌توان از حال کامل استمراری هم استفاده کرد.

 

نویسنده: Kenneth Beare
مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

معرفی حال کامل استمراری

با صحبت در مورد طول مدت‌زمان یک فعالیت در حال انجام شروع کنید.

 

حال کامل استمراری را با سؤال کردن در مورد این‌که چه مدت‌زمانی است که امروز در این کلاس مشغول درس بوده‌اند؛ شروع کنید. این کار را با مثال‌هایی از سایر فعالیت‌ها ادامه دهید. ایده‌ی خوبی است که از یک مجله عکس‌دار استفاده کنید و سؤال‌هایی درباره‌ی این بپرسید که فرد توی عکس چه مدت است که کار موردنظر را انجام می‌دهد.

 

طول مدت‌زمان فعالیت در حال انجام

اینجا یک تصویر جالب داریم. این فرد چه‌کار می‌کند؟ چه مدت است که او در حال انجام این کار بوده است؟ این تصویر چه؟ به نظر می‌رسد که این شخص در حال آماده شدن برای رفتن به مهمانی است. آیا می‌توانید به من بگوئید که چه مدت است در حال آماده شدن برای رفتن به مهمانی است؟

 

نتیجه‌ی فعالیت

کاربرد مهم دیگر زمان حال کامل استمراری، توضیح کاری است که صورت گرفته است و نتیجه‌ی آن در زمان حال باقی است. بیان نتایج و سؤال کردن در مورد آن، برای تدریس این کاربرد زمان حال کامل استمراری دارای اهمیت است.
دست‌های او کثیف است. او در حال انجام چه‌کاری بوده است؟
کاملاً خیس شدی. در حال انجام چه‌کاری بودی؟
او خسته است. مدت زیادی است که در حال درس خواندن بوده است.

 

تمرین زمان حال کامل استمراری

توضیح در مورد زمان حال کامل استمراری بر روی تخته
از یک خط زمانی برای توضیح دو کاربرد مهم زمان حال کامل استمراری استفاده کنید. با توجه به فعل‌های کمکی زیاد، زمان حال کامل استمراری می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد. با استفاده از نمودار ساختاری شبیه به آنچه در ذیل آمده است، اطمینان حاصل کنید که دانش آموزان ساختار زمان حال کامل استمراری را بلدند:

 

Subject+ have+ been+ verb(ing)+ objects
He has been working for three hours.                                                    .
او به مدت سه ساعت در حال انجام کار بوده است
We haven't been studying for long.                                                            .ما مدت‌زمان زیادی در حال درس خواندن نبودیم

 

 

 

شکل منفی و سؤالی زمان حال کامل استمراری را هم توضیح دهید. مطمئن شوید که دانش آموزان می‌دانند که فعل have صرف می‌شود. به این اشاره‌کنید که سؤال‌هایی که برای فهم مدت‌زمان پرسیده می‌شود با how long شروع می‌شوند و آن‌ها که با what have you… شروع می‌شوند نتایج حال حاضر را توضیح می‌دهند.

چه مدت‌زمانی است که در حال نشستن در این مکان بوده‌ای؟
داشتی چه می‌خوردی؟

 

فعالیت‌های مربوط به درک متن

برای دانستن این که حال کامل استمراری را چگونه تدریس کنیم،ایده‌ی خوبی است که در آغاز تدریس این زمان به تفاوت‌هایی که با زمان حال کامل دارد اشاره و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم. در این هنگام، دانش آموزان باید بتوانند با هر دو زمان کار کنند. از درس‌هایی استفاده کنید که برای کمک به دانش آموزان در تشخیص این دو زمان از هم روی تفاوت‌های دو زمان تمرکز دارند. آزمون‌هایی هم که کاربرد زمان حال کامل و زمان حال کامل استمراری را مورد امتحان قرار می‌دهند هم به تشخیص این دو زمان از هم کمک می‌کنند. دیالوگ‌های زمان حال کامل و حال کامل استمراری هم می‌توانند به تمرین تفاوت‌های این دو زمان با هم کمک کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که افعال غیر استمراری یا افعال حسی را هم با آن‌ها تمرین کنید.

 

چالش‌های حال کامل استمراری

مهم‌ترین چالشی که دانش آموزان در رابطه با زمان حال کامل استمراری با آن مواجه هستند، فهم این نکته است که این زمان برای تمرکز روی مدت‌زمانهای کوتاه‌تر استفاده می‌شود. به نظر من استفاده از فعلی مثل teach برای شرح این تفاوت، ایده‌ی خوبی است. مثلاً:

 

I’ve taught English for many years.
Today, I’ve been teaching English for two hours.

 

در آخر، دانش آموزان ممکن است هنوز هم مشکلاتی در نحوه‌ی استفاده از for و since در این دو زمان داشته باشند.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.75 از 12 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۶/۴ 8/26/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/حال-کامل-استمراری-را-چگونه-تدریس-کنیم

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture