Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

مواجه شدن با کلمات جدید و یادگیری آن‌ها

Meeting and remembering words

Meeting and remembering words

(ویژه مدرسین)

دانش آموزان چگونه کلمات را به خاطر می‌سپارند؟

اینکه به دانش آموزان کلمات جدید یاد بدهیم و آن‌ها را در ستون و فعالیت‌های موجود معرفی کنیم، مهم است. اما چطور می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم تا کلمات جدید را پس از اینکه یاد گرفتند به خاطر بسپارند؟ چطور می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که کلمات به هنگام نیاز در ذهن آن‌ها می‌مانند؟ ۴ راه وجود دارد:

نویسنده: Jeremy Harmer
مترجم: یاسمین خوشه چین

نکته: تیترها و اعداد سبز رنگ (در حال حاضر در دست ترجمه است) نشانگر مباحث تدریس نشده‌ای هستند که برای مطالعه  آن بخش‌ها، باید به مبحث مورد نظر رجوع شود.

۱. برانگیخته کردن و تأثیر گذاشتن (عامل بغل کردن)

(Arousal and Affect 'cuddle factor' (A & A

دانش آموزان کلماتی را راحت‌تر به خاطر می‌سپارند که احساساتشان را درگیر خود کند. در یک کلاس، دانش آموزان به معلم خود گفتند که کلمه Cuddle (در آغوش گرفتن) را به خوبی به خاطر سپرده‌اند؛ زیرا معنی آن را دوست داشتند و نوع تلفظ آن به نظر آن‌ها با نمک بود. اگر بتوانیم این عامل که Cuddle Factor نامیده می‌شود را با کلمات دیگر نیز بیامیزیم، دانش آموزان با علاقه‌ی بیشتری به یادگیری آن‌ها می‌پردازند. (البته اگر همان لحظه‌ای که کلمه را برای اولین بار می‌بینند احساسی با کلمه ارتباط برقرار نکرده باشند).

۲. مشارکت شناختی

(Congnitive Engagements (CE

اگر دانش آموزان مجبور به حل برخی تمرینات و یا استفاده مکرر از یک کلمه باشند، آن‌ها را به خاطر می‌سپارند؛ یعنی اگر مجبور به استفاده از مغز خود و حل برخی از معماها باشند، می‌توانند کلمات مورد نظر را در جای درست قرار دهند.

۳. بازیابی و استفاده

(Retrieval and Use (R &U

 زمانی که دانش آموزان را تشویق به پیدا کردن معنی کلمات می‌کنیم، آن‌ها را به خاطر می‌سپارند؛ و یا حتی زمانی که آن‌ها را به کار می‌گیریم تا در ذهن خود در این باره بگردند و چیزی را که در اعماق آن دفن شده است را پیدا کنند. زمانی که ما آن‌ها را وادار به استفاده از زبانی که در حال یادگیری آن هستند می‌کنیم، به خصوص در فعالیت‌های ارتباطی و گفتمان‌ها، آن‌ها با این روش باید کلمات را بازیابی و استفاده کنند و هر چه بیشتر این کار را انجام دهند، کلمات راحت‌تر در ذهنشان ثبت می‌شود.

۴. مشاهده کلمات به طور مکرر

(Repetition of Encounter (RofE

اگر دانش آموزان یک کلمه جدید را فقط یک یا دو دفعه ببینند، شانس کمتری وجود خواهد داشت که آن را به خاطر بسپارند. آن‌ها باید یک کلمه را بارها و بارها ببینند. دیدن یک کلمه، تنها سه دفعه در یک کلاس کافی نیست! دانش آموزان باید تا یک زمان معین یک کلمه را به طور مکرر ببینند و با یک مقدار فاصله تا کلمات برای آن‌ها جا بیفتد. مثال‌هایی از فعالیت‌هایی که باعث می‌شود کلمات به خوبی به خاطر سپرده شوند: در مثال‌های زیر، خواهید فهمید که کدام یک از ۴ مورد بالا، به کدام یک از فعالیت‌های زیر مربوط می‌شود.

۱. شعر خوانی

(poetry spaces (A&A, CE

می‌توانیم شعرهایی با کلمات و عبارات جدید که یاد گرفتند، به آن‌ها نشان دهیم و یا برایشان بخوانیم. دانش‌آموزان باید سعی کنند حدس بزنند که آن کلمات یا عبارات چه معنی می‌دهند. اگر احساسات آن‌ها را به فعالیت و شعر جلب کنیم، کلمات را به خاطر خواهند سپرد. فعالیت‌های همراه با شعر در ۶۳ نگاهی می‌اندازیم. بخش ۶۳

۲. کلماتِ جزیره‌ی خالی از سکنه (A & A, RofE )

بعد از پایان تدریس، از دانش آموزان بخواهید به کلمات و عباراتی که در طول این مدت یاد گرفتند، نگاهی بیندازند. می‌توانیم از آن‌ها بپرسیم چه کلماتی را با خود به یک جزیره‌ی خالی از سکنه می‌برند. (حداکثر پنج کلمه) و چرا. ایده دیگر می‌تواند این باشد که کدام کلمه‌ها را در یخچال  Fridge می‌گذارند تا بعداً از آن‌ها استفاده کنند، چه کلمه‌ای را در سطل آشغال Dustbin  می‌اندازند که در واقع با آن‌ها نیازی ندارند و چه کلماتی را در چمدان  Suitcase می‌گذارند چرا که می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند.

حتما بخوانید: نحوه‌ی تولید حروف بی صدا و صدادار

۳. دسته‌بندی کلمات

(Categotizing words (CE

می‌توانیم از دانش آموزان خود بخواهیم به دسته‌بندی کردن کلمات فکر کنند. به طور مثال، می‌توانیم بخوانیم که مانند یک  Word Detective کارآگاه شوند بین کلماتی که در چند هفته اخیر یاد گرفتند، کلمات را دسته‌بندی کنند و آن‌ها را در دسته‌های مربوطه بگذارند. مثلاً: حمل و نقل، کلماتی که احساسات را بیان می‌کنند، فعل‌هایی که شغل‌ها را توصیف می‌کنند و...

می‌توانیم بخواهیم آن‌ها را به ترتیب قدرت کلمه و یا غیره بنویسند.  مثلاً: ترکیب کلمات مربوط به احساسات را نگاهی بیندازند و آن‌ها را بین Hate و Love  جای دهند:

دسته‌بندی کلمات CE

کلمه‌ی متفاوت را خط بزن

 (Odd one out (CE, RofE

می‌توانیم به دانش آموزان گروهی از کلمات را بدهیم و از آن‌ها بخواهیم که کلمه متفاوت را خط بزنند. مثلاً کلمات: Train, bus, car, airplane, bicycle

(پاسخ bicycle است زیرا با نیروی انسانی به حرکت می‌افتد اما بقیه با نیروی مکانیکی) و سپس به دانش‌آموزان بگوییم که توضیح دهند و ثابت کنند که چرا یک کلمه با بقیه متفاوت است.

شبکه خورشیدی (۱)
(Word map1 (R&U

می‌توانیم یک نمودار مانند دیاگرام زیر (شماره ۱) روی تخته بکشیم. سپس دانش‌آموزان به صورت دو نفری و یا گروهی باید این نمودار را تا جایی که می‌تواند گسترده‌تر کنند تا چیزی مانند دیاگرام (شماره ۲) به وجود بیاید.
نمودار درختی

شبکه خورشیدی (۲)

(Word map 2 (CE

می‌توانیم یک کلمه را انتخاب کنیم و سپس از دانش آموزان بخواهیم تا مانند دیاگرام زیر شبکه خورشیدی از آن تهیه کنند.

شبکه خورشیدی

برای توضیحات و تنوع بیشتر، ۸۲ را نگاهی کنید. بخش ۸۲

داستان خوانی

(Storytelling (R&U

می‌توانیم به دانش آموزانمان در هر سطحی از زبان، (به جز افرادی که کاملاً Beginner هستند) لیستی از ۱۰ کلمه (هر تعداد کلمه دیگری) بدهیم. آن‌ها باید ۵ عدد از آن‌ها را استفاده کنند (هر عدد دیگری که به صلاح دید شماست) تا داستانی بنویسند. آن‌ها داستان‌ها را به صورت گروهی آماده می‌کنند. (بخش ۶۷) یک نفر از هر گروه به گروه دیگر می‌رود تا داستان را تعریف کند. به طوری که هر داستان، ۴، ۵ الی ۶ بار در کلاس گفته شده باشد. هر بار تعریف کردن داستان، با مقداری پیشرفت همراه است. ایده‌های تدریس بسیاری برای  General English در بخش ۴۴بخش۴۶ برای دانش‌آموزان جوان‌تر در ۹۱- ۱۰۱ و برای  CLIL در بخش ۱۰۲ - بخش ۱۱۰

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله شما میتوانید در بهترین آموزشگاه زبان در کرج ثبت نام کنید.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: یاسمین خوشه چین

امتیاز: 4.8 از 5 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۴/۶ 6/27/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/روش-یادگیری-کلمات-جدید

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه ها:


Kazemi [1400/04/16]

Hi Professor
Jeremy Harmer is one of the best
Thank you for your useful and effective article

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture