Loading...

روش یادگیری کلمات جدید

Meeting and remembering words

Meeting and remembering words

(ویژه مدرسین)

دانش آموزان چگونه کلمات را به خاطر می‌سپارند؟

اینکه به دانش آموزان کلمات جدید یاد بدهیم و آن‌ها را در ستون و فعالیت‌های موجود معرفی کنیم، مهم است! اما چگونه می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم تا کلمات جدید را پس از اینکه یاد گرفتند به خاطر بسپارند؟ چگونه می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که کلمات به هنگام نیاز در ذهن آن‌ها می‌ماند؟ ۴ راه وجود دارد:

نویسنده: Jeremy Harmer
مترجم: یاسمین خوشه چین

نکته: تیترها و اعداد سبز رنگ (در حال حاضر در دست ترجمه است) نشانگر مباحث تدریس نشده‌ای هستند که برای مطالعه  آن بخش‌ها، باید به مبحث مورد نظر رجوع شود.

۱.Arousal and Affect  عامل Cuddle) -» A & A)

دانش آموزان کلماتی را راحت‌تر به خاطر می‌سپارند که احساساتشان را درگیر خود کند. در یک کلاس، دانش آموزان به معلم خود گفتند که کلمه Cuddle را به خوبی به خاطر سپرده‌اند؛ زیرا معنی آن را دوست داشتند و نوع تلفظ آن به نظر آن‌ها با نمک بود. اگر بتوانیم این عامل که Cuddle Factor نامیده می‌شود با کلمات دیگر نیز بیامیزیم، دانش آموزان با علاقه بیشتری به یادگیری آن‌ها می‌پردازند. (البته اگر همان لحظه‌ای که کلمه را برای اولین بار می‌بیند احساسی با کلمه ارتباط برقرار نکرده باشند).

۲. (Congnitive Engagements (CE

اگر دانش آموزان مجبور به حل برخی تمرینات و یا استفاده مکرر از یک کلمه باشند، آن‌ها را به خاطر می‌سپارند؛ یعنی اگر مجبور به استفاده از مغز خود و حل برخی از معماها باشند، می‌توانند کلمات مورد نظر را در جای درست قرار دهند.

۳. (Retrieval and Use (R &U

 زمانی که دانش آموزان را وادار به پیدا کردن معنی کلمات می‌کنیم، آن‌ها را به خاطر می‌سپارند؛ و یا حتی زمانی که آن‌ها را به کار می‌گیریم تا در ذهن خود در این باره بگردند و چیزی را که در اعماق آن دفن شده است را پیدا کنند. زمانی که ما آن‌ها را وادار به استفاده از زبانی که در حال یادگیری آن هستند می‌کنیم، به خصوص در فعالیت‌های ارتباطی و گفتمان‌ها، آن‌ها با این روش باید کلمات را بازیابی و استفاده کنند و هر چه بیشتر این کار را انجام دهند، کلمات راحت‌تر در ذهنشان ثبت می‌شود.

۴. Repetition of Encounter (R of E)

مشاهده کلمات به طور مکرر

اگر دانش آموزان یک کلمه جدید را فقط یک یا دو دفعه ببینند، شانس کمتری وجود خواهد داشت که آن را به خاطر بسپارند. آن‌ها باید یک کلمه را بارها و بارها ببینند. دیدن یک کلمه، تنها سه دفعه در یک کلاس کافی نیست! دانش آموزان باید تا یک زمان معین یک کلمه را به طور مکرر ببینند و با یک مقدار فاصله تا کلمات برای آن‌ها جا بیفتد. مثال‌هایی از فعالیت‌هایی که باعث می‌شود کلمات به خوبی به خاطر سپرده شوند: در مثال‌های زیر، خواهید فهمید که کدام یک از ۴ مورد بالا، به کدام یک از فعالیت‌های زیر مربوط می‌شود.

۱. شعر خوانی: (A &A)  CE)

می‌توانیم شعرهایی با کلمات و عبارات جدید که یاد گرفتند، به آن‌ها نشان دهیم و یا برایشان بخوانیم. دانش‌آموزان باید سعی کنند حدس بزنند که آن کلمات یا عبارات چه معنی می‌دهند. اگر احساسات آن‌ها را به فعالیت و شعر جلب کنیم، کلمات را به خاطر خواهند سپرد. فعالیت‌های همراه با شعر در ۶۳ نگاهی می‌اندازیم. بخش ۶۳

۲. کلمات و جزیره خالی از سکنه (A & A) R of E )

بعد از پایان دوره درسی، از دانش آموزان بخواهید به کلمات و عباراتی که در طول این مدت یاد گرفتند، نگاهی بیندازند. می‌توانیم از آن‌ها بپرسیم چه کلماتی را با خود به یک جزیره خالی از سکنه می‌برند. (حداکثر پنج کلمه) و چرا. ایده دیگر می‌تواند این باشد که کدام کلمه‌ها را در یخچال  Fridge می‌گذارند تا بعداً از آن‌ها استفاده کنند، چه کلمه‌ای را در سطل آشغال Dustbin  می‌اندازند که در واقع با آن‌ها نیازی ندارند و چه کلماتی را در چمدان  Suitcase می‌گذارند چرا که می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند.

۳. دسته‌بندی کلمات (CE)

می‌توانیم از دانش آموزان خود بخواهیم به دسته‌بندی کردن کلمات فکر کنند. به طور مثال، می‌توانیم بخوانیم که مانند یک  Word Detective کارآگاه شوند بین کلماتی که در چند هفته اخیر یاد گرفتند، کلمات را دسته‌بندی کنند و آن‌ها را در دسته‌های مربوطه بگذارند. مثلاً: حمل و نقل، کلماتی که احساسات را بیان می‌کنند، فعل‌هایی که شغل‌ها را توصیف می‌کنند و...
می‌توانیم بخواهیم آن‌ها را به ترتیب قدرت کلمه و یا غیره بنویسند.  مثلاً: ترکیب کلمات مربوط به احساسات را نگاهی بیندازند و آن‌ها را بین Hate و Love  جای دهند:

دسته‌بندی کلمات CE

کلمه متفاوت را خط بزن! (CE, R of E)

می‌توانیم به دانش آموزان گروهی از کلمات را بدهیم و از آن‌ها بخواهیم که کلمه متفاوت را خط بزنند. مثلاً کلمات: Train, bus, car, airplane, bicycle
(پاسخ bicycle است زیرا با نیروی انسانی به حرکت می‌افتد اما بقیه با نیروی مکانیکی) و سپس به دانش‌آموزان بگوییم که توضیح دهند و ثابت کنند که چرا یک کلمه با بقیه متفاوت است.

نمودار درختی (R & U)

می‌توانیم یک نمودار مانند دیاگرام زیر (شماره ۱) روی تخته بکشیم. سپس دانش‌آموزان به صورت دو نفری و یا گروهی باید این نمودار را تا جایی که می‌تواند گسترده‌تر کنند تا چیزی مانند دیاگرام (شماره ۲) به وجود بیاید.
نمودار درختی

شبکه خورشیدی (CE)

می‌توانیم یک کلمه را انتخاب کنیم و سپس از دانش آموزان بخواهیم تا مانند دیاگرام زیر شبکه خورشیدی از آن تهیه کنند.

شبکه خورشیدی

برای توضیحات و تنوع بیشتر، ۸۲ را نگاهی بی اندازید. بخش ۸۲

خواندن داستان (R & U)

می‌توانیم به دانش آموزانمان در هر سطحی از زبان، (به جز افرادی که کاملاً Beginner هستند) ۱ لیستی از ۱۰ کلمه (هر تعداد کلمه دیگری) بدهیم. آن‌ها باید ۵ عدد از آن‌ها را استفاده کنند (هر عدد دیگری که به صلاح دید شماست) تا داستانی بنویسند. آن‌ها داستان‌ها را به صورت گروهی آماده می‌کنند. (بخش ۶۷) یک نفر از هر گروه به گروه دیگر می‌رود تا داستان را تعریف کند. به طوری که هر داستان، ۴، ۵ الی ۶ بار در کلاس گفته شده باشد. هر بار تعریف کردن داستان، با مقداری پیشرفت همراه است. ایده‌های تدریس بسیاری برای  General English در بخش ۴۴بخش۴۶ برای دانش‌آموزان جوان‌تر در ۹۱- ۱۰۱ و برای  CLIL در بخش ۱۰۲ - بخش ۱۱۰

 


نویسنده:

مترجم: یاسمین خوشه چین

امتیاز: 4.8 از 5 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۴/۶ 6/27/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/روش-یادگیری-کلمات-جدید

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه ها:


Kazemi [1400/04/16]

Hi Professor
Jeremy Harmer is one of the best
Thank you for your useful and effective article

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture