Loading...

ساختار گزارش

Structure of reports

Structure of reports

گزارش شامل چه بخش‌هایی می‌شود و هر بخش چه نکاتی دارد؟

یکی از ژانر‌های نوشتاری رایج در دانشگاه، گزارش‌نویسی است. گرچه ساختار اصلی آن بر اساس رشته‌ای که می‌خوانید متفاوت است، اما ساختار کلی آن برای تمام رشته‌ها مشابه است. ساختار معمولی گزارش همان‌گونه که در این صفحه دیده می‌شود، اغلب به‌صورت IMRAD(introduction, method, results and discussion) که حروف ابتدای کلمات مقدمه، روش، نتایج و بحث است. چون گزارش‌ها معمولاً با یک چکیده شروع می‌شوند می‌توان به‌طور مختصر گفت AIMRAD که A نشان‌دهندۀ کلمۀ چکیده (Abstract) است.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

مقدمات (preliminaries)

در ابتدای گزارش، پیش از موضوع اصلی، قسمت‌های متعددی قرار می‌گیرند. این قسمت‌ها عبارت‌اند از: عنوان گزارش، چکیده و فهرست مطالب.

1.    عنوان (Title page)

در گزارش شما باید صفحه‌ای به‌ عنوان اختصاص داده شود و باید شامل موارد زیر باشد:

•    عنوان گزارش
•    نام نویسنده یا نویسندگان
•    شمارۀ دانشجویی
•    نام سخنرانی که گزارش مربوط به آن است
•    تاریخ ارائه

2.    چکیده (Abstract)

اکثر گزارش‌های طولانی دارای چکیده می‌باشند. چکیده در واقع خلاصه‌ای از گزارش است و باید اطلاعاتی را در موضوعات کلیدی و مهم ارائه دهد یا به عبارت دیگر باید هدف گزارش، روش کار، یافته‌های اصلی و نتایج گزارش در آن مطرح شوند. برای گزارش‌های کوتاهی مثل نتایج آزمایشگاه معمولاً نیازی به چکیده نیست.

3.    فهرست مطالب (Contents Page)

بسیاری از گزارش‌ها دارای فهرست مطالب هستند. در این بخش، تمام عناوین و عناوین فرعی و شماره صفحات مربوطه ارائه می‌شوند. بسیاری از نرم‌افزارهای تایپ خود دارای یک بخش فهرست مطالب به‌صورت خودکار هستند.

مقدمه (Introduction)

اولین قسمت گزارش، مقدمه است. معمولاً این قسمت شامل قسمت‌های کوچک‌تری است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

1.    پیشینه (Background)

در این قسمت باید اطلاعاتی دربارۀ پیشینۀ تحقیق ارائه شود. در این بخش می‌توان مطالب مرتبط با رشته مورد نظر را ارائه کرد. احتمال دارد این قسمت شامل مطالبی از سایر منابع باشد که در این صورت باید به آن‌ها به درستی استناد کرد. همچنین باید در این قسمت خلاصه‌ای از هر اطلاعاتی که در کتاب‌های درسی و یا سایر منابع وجود دارد، ارائه دهید.

2.    نظریه (Theory)

بسیاری از گزارش‌ها، خصوصاً گزارش‌های علمی حاوی نظریه‌ای ضروری هستند مثل معادلاتی که بعدها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. شما باید تعریف و اصطلاحات کلیدی و اطلاعات طبقه بندی شده‌ای را در این قسمت ارائه کنید. مثل بخش پیشینه، باید در درون متن تمام اطلاعاتی که برگرفته از کتب درسی یا سایر منابع است، به درستی مورد استناد قرار گیرد.

3.    اهداف (Aims)

در این قسمت توضیح داده می‌شود که چرا گزارش می‌نویسید. زمان افعال مورد استفاده در این قسمت به این بستگی دار که گزارش (هنوز وجود دارد) می‌نویسید است یا آزمایش (به اتمام رسیده است). برای اطلاعات بیشتر به بخش زبان مورد نیاز گزارش (Language for Reports) مراجعه کنید.

روش کار (Method)

به آن روش شناسی هم گفته می‌شود، این قسمت نحوه جمع‌آوری اطلاعات را فهرست می‌کند. به این می‌پردازد که چه مقدار اطلاعات جمع‌آوری‌شده است و این اطلاعات از کجا آورده شده‌اند. مثلاً اگر از روش پیمایشی (survey) استفاده می‌کنید، باید به این سؤالات پاسخ دهید:

•    تحقیق پیمایشی چگونه صورت گرفت؟
•    گروه هدف را چگونه انتخاب کردید؟
•    چه تعدادی از افراد در این تحقیق شرکت کردند؟
•    آیا از مصاحبه استفاده شد و یا از پاسخنامه استفاده شد؟

اگر گزارش مورد نظر گزارش آزمایشگاهی است پس باید به سؤال‌های زیر پاسخ دهید:

•    از چه وسایلی استفاده شد؟
•    چگونه آزمایش را هدایت کردید؟
•    چند بار مراحل را انجام دادید؟
•    چه مراحلی را برای افزایش دقت انجام دادید؟


نتایج (Results)

این قسمت که به آن بخش یافته‌ها هم گفته می‌شود، اطلاعات جمع‌آوری‌شده را ارائه می‌کند (مثلاً از تحقیق پیمایشی یا آزمایش). در این قسمت معمولاً اطلاعات از طریق جداول و نمودارها، ارائه می‌شود. این بخش در درجه اول به توصیف می‌پردازد و کاری با تحلیل یا نتیجه‌گیری ندارد.

بحث (Discussion)

بخش بحث، تجزیه و تحلیل هم نامیده می‌شود و قسمت اصلی گزارش است، جایی که عقاید خود را بیان می‌کنید. اطلاعات پیشینه یا نظریه که مربوط به بخش مقدمه هستند و همچنین اطلاعاتی از بخش یافته‌ها را شامل می‌شود. شاید نیاز به بخش‌های فرعی (با عناوین فرعی) باشد تا خواننده‌ها بتوانند سریع به اطلاعات دست پیدا کنند. اگرچه عناوین فرعی به روشن شدن موضوع کمک می‌کند اما بازهم باید پاراگراف‌های خوش ساختی با جملات موضوعی مشخص و واضح بنویسید. این بخش معمولاً حاوی نمودار و موارد تصویری است که می‌تواند به خواننده‌ها برای درک نکات اصلی کمک کند. این بخش باید اهدافی را که در مقدمه ذکر شده است، کامل کند و باید شامل اطلاعات کافی برای توجیه نتایج و بخش پیشنهاد‌اتی که بعدها در گزارش خواهد آمد، داشته باشد.

نتیجه‌گیری (Conclusion)

نتیجه‌گیری بعد از تجزیه و تحلیل که در بخش بحث وجود دارد قرار دارد و باید واضح و مختصر باشد. نتیجه‌گیری باید به‌طور مستقیم به اهداف گزارش و چگونگی انجام آن‌ها مرتبط باشد. در این مرحله‌ی گزارش، اطلاعات جدیدی نباید اضافه شود.

پیشنهاد‌ات (Recommendations)

گزارش باید با پیشنهاد‌ها به پایان برسد. این قسمت باید خاص باشد. مثل نتیجه‌گیری این قسمت هم مشتق شده از بدنه اصلی گزارش است و نباید اطلاعات جدیدی در آن لحاظ شود.

منابع (Reference Section)

تمام منابعی که در متن به آن‌ها استناد شده است باید در این بخش به‌طور کامل عنوان شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش منابع مراجعه کنید.

ضمایم (Appendices)

در این بخش کلیه اطلاعاتی که برای شما مهم نبوده و تمایل نداشتید در متن گزارش شما باشد، اما ممکن است برای خوانندگان گزارش شما به‌عنوان منبع مورد استفاده قرار گیرد، ارائه می‌شود، مانند پرسشنامه‌ای که در تحقیق پیمایشی استفاده می‌شود و یا رضایت‌نامه برای مصاحبه با شرکت کنندگان. ضمایم باید مشخص و شماره‌گذاری شده باشد تا خوانندگان بتوانند در متن اصلی به آن‌ها مراجعه کنند. باید به این صورت باشند: ضمیمه 1، ضمیمه 2 و غیره.

نمودار زیر خلاصه‌ای از بخش‌هایی از گزارش است که در بالا توضیح داده شد:

بخش های مختلف گزارش نویسی

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 1 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۳/۷ 5/28/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/ساختار-گزارش

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture