Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

شیوه‌ی نگارش مقالات متقاعد سازی

چگونه خواننده خود را متقاعد کنیم

Persuasive Essays (Agree/Disagree)
متقاعد سازی Persuasion essays

این نوع مقالات را مقالات استدلالی هم می‌گویند و یکی دیگر از انواع نوشتار دانشگاهی محسوب می‌شود. این صفحه، اطلاعاتی در این مورد به شما می‌دهد که این نوع مقالات، چه هستند و چه کارهایی باید برای نوشتن آن‌ها انجام داد. همچنین یک نمونه از این نوع مقالات با عنوان فعالیت‌های انسانی ارائه گردیده است.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

مقالات متقاعد سازی، چه نوع مقالاتی هستند؟

مقالات متقاعد سازی بسیار شبیه به مقالات بحث و استدلالی هستند که در آن‌ها، پیرامون یک موضوع مشخص به بحث پرداخته می‌شود. بنابراین در این نوع مقالات به جای ارائه‌ی نظری متعادل، که دو طرف بحث را در بر می‌گیرد، فقط روی یک طرف بحث تمرکز می‌شود. متقاعد ساختن به این معناست که به شخصی بقبولانیم که این نظریه درست است. پس وظیفه‌ی شما برای نوشتن این نوع مقالات این است که خواننده را متقاعد کنید که نظر شما درباره‌ی این موضوع درست است. این به آن معنا نیست که شما دیدگاه‌های طرف مقابل را در نظر نمی‌گیرید بلکه انجام این کار از طریق استدلال‌های دو طرفه، گام مهمی در تقویت استقلال خودتان به شمار می‌آید. در ذیل مثال‌هایی از عناوین این نوع مقالات آورده شده است:

•    نظر خود را دربارۀ مدارس تک جنسیتی بیان کنید.
•    آیا به نظر شما هوش مصنوعی، نوعی خطر برای بشریت محسوب می‌شود؟
•    به نظر شما فعالیت انسان‌ها، جهان را تبدیل به مکانی بهتر کرده است.

اگرچه به مقالات متقاعد سازی، بعضی اوقات مقالات استدلالی هم گفته می‌شود، اما باید خاطرنشان کرد که این دو نوع مقاله با وجود شباهت‌هایشان، تفاوت‌هایی جزئی نیز با هم دارند. هنگامی که استدلال می‌کنید، دلایلی را برای چیزی (در مخالفت با چیزی) ارائه می‌دهید. اما هنگامی که کسی را متقاعد می‌سازید، تلاش می‌کنید که خواننده را مجاب کنید که نظر شما درست است. متقاعد سازی نسبت به استدلال از قدرت بیشتری برخوردار است. هر دو نوع این مقالات روی استدلال‌های منطقی تأکید دارند. علاوه بر این در نوشته‌های متقاعد کننده ممکن است درخواستی احساسی مطرح شود یا ممکن است به دنبال دفاع از دیدگاه نویسنده در مورد یک موضوع باشد.

روش‌های پشتیبانی از ایده‌ی اصلی

اکثر موارد پشتیبانی کننده‌ای که در مقالات متقاعد سازی استفاده می‌شوند شبیه به انواع دیگر مقالات هستند، مانند بیان حقایق، دلایل، مثال‌ها و آمار. اگر مقاله طولانی‌تر باشد (مانند مقاله‌ی تحقیقاتی)، استفاده از مشاهداتمنابع دیگر، درج ارجاعات نیز ضروری است. دو نوع پشتیبانی دیگر نیز وجود دارد که تنها در این نوع مقاله مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از پیش‌بینی نتایج و استدلال دوطرفه.

پیش‌بینی نتایج

پیش‌بینی نتایج به خواننده کمک می‌کند تا متوجه شود اگر موضوعی پیش بیاید و یا نیاید، آنگاه چه اتفاقی خواهد افتاد. این نوع پشتیبانی عموماً با جملاتی که با "if" شروع می‌شوند، انجام می‌گیرد. به عنوان مثال اگر بخواهید خوانندگان مقاله خود را متقاعد کنید که مدارس تک جنسیتی سودمند نیستند، ممکن است بگویید، اگر (if) دانش آموزان به مدارس مختلط نروند، فرصت‌های بسیاری را برای تعامل با جنس مخالف از دست می‌دهند که ممکن است رشد مهارت‌های اجتماعی مهمی را در آن‌ها دچار مشکل کند. در بیان نتایج غلو نکنید. به عنوان مثال اگر به خواننده بگویید: اگر دانش آموزان به مدارس مختلط نروند، خجالتی خواهند شد و قادر نخواهند بود با جنس مخالف صحبت کنند، در این حالت شما نتایج را بزرگنمایی کرده‌اید و سبب می‌شود، بحث شما تا حد کمتری متقاعد کننده باشند.

استدلال‌های دو‌طرفه

در استدلال دو‌طرفه، نقطه نظرات مخالف هم مدنظر قرار گرفته می‌شوند سپس مباحثی در مخالفت با آن مطرح می‌شوند. نشان دادن اینکه از سایر مباحث اطلاع دارید بیانگر قدرت شماست. این اغلب سخت‌ترین نوع پشتیبانی است، چرا که باید مطلع باشید مخالفان چه کسانی هستند و نظرات آن‌ها را بخوانید و برای دادن پاسخی صحیح به آن‌ها فکر کنید. استدلال دو طرفه اغلب در یک پاراگراف در ابتدای مقاله ارائه می‌شود. زبان مناسب برای این نوع پشتیبانی به این صورت است که در ابتدای جمله باید از چنین عبارات یا کلماتی استفاده کرد: opponents claim that, however و یا از کلمات انتقالی مثل although استفاده کرد. در ذیل مثال‌هایی از استدلال دوطرفه برای موضوع مدارس تک جنسیتی آورده شده است. زبان مورد استفاده با کلمات برجسته نشان داده شده است.

• گرچه پیشنهاد می‌شود که (Although it has been suggested that) مدارس تک جنسیتی سبب می‌شوند که دانش آموزان بیشتر روی درس تمرکز داشته باشند، اما به طور کلی عقیده بر این است که (it is generally agreed that) کودکانی که در مدارس تک جنسیتی، درس می‌خوانند بیشتر احتمال دارد که در کلاس درس با یکدیگر صحبت کنند.

• مخالفان مدارس مختلط (Opponents of) ادعا می‌کنند که (claim that) تمرکز داشتن برای دانش آموزانی که در مدارس مختلط درس می‌خوانند، در حالی که افرادی از جنس مخالف در کنار آن‌ها نشسته‌اند، سخت‌تر است. (however) بنابراین برای دانش آموزان راحت‌تر است که افراد هم جنس خودشان سبب حواس پرتی آن‌ها شوند.

نمونه مقاله

در این قسمت نمونه‌ای از یک مقاله متقاعد سازی ارائه شده است. برای این که جنبه‌های ساختاری متفاوت مقاله را برجسته کنید، می‌توانید روی بخش‌های مختلف (در قسمت‌هایی که در سمت راست با سایه مشخص شده است) کلیک کنید. این نه فقط پاراگراف‌ها، بلکه بیانیه و خلاصه پایان نامه را هم برجسته می‌کند، زیرا این‌ها دلایل موجود در بخش اصلی مقاله را تکرار می‌کنند. برای مشاهده مقاله کلیک کنید.

فهرست بررسی

در ذیل فهرستی از بخش اصلی مقاله ارائه شده است. از آن برای بررسی نوشته خود استفاده کنید و یا از یکی از همکلاسی‌های خود بخواهید که در این مورد به شما کمک کند.

موارد آیا درست است؟ پیشنهاد‌ها
مقاله، یک نوع مقاله متقاعد سازی است.    
پشتیبانی مناسبی در آن صورت گرفته است، مانند پیش‌بینی نتایج و استدلال‌های دوطرفه.    
بخش بیان ایده‌ی اصلی، مشخص است.    
هر پاراگراف، جمله‌ای دارد که موضوع اصلی مقاله در آن مطرح شده است.    
بخش نتیجه گیری (CONCLUSION) شامل چکیده‌ای از نکات اصلی است.    


 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 3 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۳/۲۹ 6/19/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/شیوه-نگارش-مقالات-متقاعدسازی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture