Loading...

مراحل نوشتن

مهارت‌ نوشتاری (2)

مهارت‌ نوشتاری

مراحل نوشتن

The Writing Process

چگونه درست بنویسیم؟

در رشته دانشگاهی خود با انواع مختلفی از نوشتار سرو کار دارید، از مقالات و گزارش‌های طولانی که ممکن است دو ماه وقت صرف نوشتن آن‌ها شود تا مقالات کوتاهی که درهنگام امتحان می‌نویسید. اشتباهی که اکثر دانشجویان می‌کنند این است که قبل از آن‌که آماده باشند شروع به نوشتن می‌کنند و فکر می‌کنند به محض انجام اولین دست نویس کارشان تمام شده است؛ اما در واقعیت مراحل زیادی را برای نوشتاری با کیفیت انجام داد که به محض دیدن عنوان، شروع می‌شود و با تحویل کار به اتمام می‌رسد. این مراحل را مراحل نوشتن می‌نامند.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

درک عنوان

بدانید که چه می‌خواهید بنویسید

اولین مرحله‌ی نوشتن، درک عنوان است. این مرحله کلیدی است. اگرعنوان را اشتباه درک کنید کل مقاله ارزشی نخواهد داشت و فقط وقت هدر دادن است. مدرسان همیشه از این شکایت می‌کنند که دانشجویان آن‌ها به سؤالی که پرسیده شده پاسخ نمی‌دهند. اگر برای درک عنوان وقت بگذارید می‌توانید اعتماد به نفس این را داشته باشید که مقاله یا گزارش شما شفاف خواهد بود و این به معنای گرفتن نمره بالاتر است. اگر مقاله شما یک مقاله تحقیقی همراه با رفرنس باشد، درک عنوان، ضامن این خواهد بود که مطالعات قبلی شما متمرکز بوده است. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های درک سوال، مشخص کردن لغات کلیدی و لغات راهنمای موجود در عنوان است. در زیر به هردوی آن‌ها اشاره شده است.

لغات کلیدی

اولین کار به محض دیدن عنوان، مشخص کردن لغات کلیدی است. برخی از آن‌ها باید در پاسخ شما تعریف شوند. به لغات راهنما هم توجه ویژه داشته باشید (در زیر به آن اشاره می‌شود)، چون به شما نشان می‌دهد که چگونه به سوال پاسخ دهید. چند بار سوال را بخوانید تا مطمئن شوید آن را دقیقاً متوجه شده‌اید. اگر مقاله‌ای علمی پیش رویتان است ممکن است لازم باشد با استاد خود بحث کنید و اطمینان حاصل کنید که معنای سوال را به خوبی درک کرده‌اید.

لغات راهنما

به این لغات، لغات جهت دهنده یا لغات دستوردهنده هم گفته می‌شود. این لغات، لغاتی در عنوان هستند (معمولاً فعل هستند) که دقیقاً به شما می‌گوید چه چیزی را باید در پاسخ خود بنویسید. در اینجا تعدادی از معمول‌ترین لغات راهنما را به همراه معنای آن‌ها آورده‌ایم.

لغت راهنما معنا
Account for درباره موضوع پرسش دلیل ارائه می‌کند. توجه داشته باشید که با give an account of که به جای "چرا " به "چه " می‌پردازد، متفاوت است.
Analyze تجزیه یک موضوع یا یک ایده به بخش‌های کوچکتر و بررسی هر یک به طور عمیق و در نظر گرفتن این‌که این بخش‌ها چگونه با هم ارتباط پیدا می‌کنند. این نوع پاسخ نیاز به ساختاری منطقی دارد.
Assess اندازه‌گیری این‌که هر چیزی چقدر مهم است، با به کارگیری شواهد و دلایل. نتیجه‌گیری با بیان این‌که چقدر شما با سوال اصلی موافق هستید.
Clarify چیزی را روشن کردن. به عنوان مثال توضیح یک فرآیند پیچیده یا یک نظریه با استفاده از اصطلاحات ساده‌تر.
Comment upon مشخص کردن نکات مهم و ارائه نظر.
Compare مشخص کردن تفاوت‌ها و شباهت‌ها. جواب باید توازن داشته باشد و باید معلوم شود که کدام شباهت‌ها و کدام تفاوت‌ها مهم‌تر هستند. توجه داشته باشید که از نظر تخصصی "Compare" به معنای نشان دادن این است که چیزها چطور به هم شباهت دارند، اما در عنوان مقالات شما باید هم به شباهت‌ها و هم به تفاوت‌ها توجه داشته باشید. در بعضی عناوین به طور خیلی واضح بیان می‌شود مثلاً: Compare and Contrast
Consider بیان این‌که شما درباره موضوع چه فکری می‌کنید، با استفاده از شواهدی که از تجارب خود یا منابع دیگر دارید.
Contrast شبیه Compare است اما فقط تفاوت‌ها را در نظر می‌گیرد.
Criticize نقاط ضعف و اشکالات را نشان می‌دهد همچنین جنبه‌های مطلوب را مشخص می‌کند. پاسخ باید دارای توازن باشد.
Define تعریف ارائه می‌کند مثلاً: معنای دقیق. این پاسخ می‌تواند شامل مشکلاتی که در تعریف وجود دارد یا تعاریف دیگری که موجود است هم باشد.
Demonstrate نشان می‌دهد که چگونه استفاده از مثال‌ها پاسخ شما را شرح می‌دهد.
Describe بیان این‌که چه چیز مشابهی وجود دارد و چگونه و چرا چیزی اتفاق می‌افتد و غیره.
Discuss بحث درباره امتیازات و اشکالات با استفاده از شواهد. ممکن است در هر دو مورد بحث کنید و به یک نتیجه‌گیری نائل شوید.
Disprove بررسی نکات اختلاف برای نشان دادن این‌که چرا چیزی درست نیست. نیاز به پاسخی منطقی همراه با شاهد است.
Elaborate ارائه جزئیات/ اطلاعات بیشتر درباره موضوع.
Elucidate شفاف سازی موضوع با توضیح این‌که هر چیزی چه معنایی دارد.
Evaluate همانند Assess است. در برخی از سؤال‌ها از ارزیابی انتقادی استفاده می‌شود که به چیزی مشابه اشاره دارد.
Examine توجه کامل به موضوع از طریق ایجاد مسائل و حقایق مهم. شما باید دلایلی ارائه دهید برای گفتن این‌که چرا شما فکر می‌کنید این مسائل و حقایق حائز اهمیت هستند.
Explain ارائه توضیح مفصلی از این‌که چرا و چگونه چیزی اتفاق می‌افتد، یا منظورمان از یک ایده یا اصل خاص چیست. اغلب نیاز به تعریف اصطلاحات کلیدی هست.
Explore در نظر گرفتن یک موضوع یا عنوان از نقطه نظرات متفاوت. باید درباره موضوع به طور کامل صحبت شود و در انتها باید به نظرات مخالف پرداخت.
Give an account of ارائه توصیف از چیزی، مثل توضیح درباره این‌که آن چیز چیست. توجه داشته باشید که این مورد با Account for که به چرایی می‌پردازد متفاوت است.
Identify نکات کلیدی را نشان دهید و بگویید که آن‌ها می‌خواهند چه بگویند.
Illustrate از مثال و آمار برای بیان موضوع مورد سوال استفاده کنید.
Interpret بیان آن‌که در مورد چیزی چگونه فکر می‌کنید برای آن‌که نشان دهید که موضوع را درک کرده‌اید. ممکن است از شما خواسته شود که اصطلاحاتی که نویسنده به کار برده و یا یافته‌های تحقیق را توضیح دهید. اگر در مورد یافته‌ها صحبت می‌کنید باید درباره الگوها یا روابط نظر دهید.
Justify ارائه دلایلی برای یک موقعیت (مثل توجیه تنبیه بدنی در مدارس). سعی کنید بحث‌های مخالف را هم بیان کنید برای آنکه در دلایل خود توازن برقرار کنید.
Outline مثل Summarize است.
Prove توجه به نکات مخالف برای نشان دادن این‌که چرا چیزی صحیح است. به پاسخی منطقی همراه با شواهد نیاز دارید.
Review توجه کامل به یک موضوع. پاسخ به این سوال ممکن است فقط توصیفی نباشد و انتقادی باشد.
Show how ارائه مراحل و عواملی که سبب بالا رفتن چیزی می‌شود. پاسخ باید ترتیبی منطقی داشته باشد.
State ارائه نکات مربوط به موضوع. این نکات باید خلاصه و واضح باشند و باید از بحث طولانی پرهیز کرد.
Summarize خلاصه کردن نکات اصلی، معمولاً با مثال‌های کلی یا خلاصه. وارد جزئیات نشوید. معمولاً به یک پاسخ کوتاه نیاز دارید.
To what extent مثل Discuss در دو طرف بحث همراه با شواهد ارائه می‌شود. با این حال این نوع مقاله ممکن است توازن زیادی نداشته باشد، بستگی به این دارد که تا چه حد موضوع درست است. معمولاً این نوع سؤالات در آزمون آیلتس وجود دارد با سؤال‌هایی مثل تا چه حد موافق یا مخالف این موضوع هستید؟
Trace مراحل را با ترتیبی منطقی و با ترتیب زمانی توصیف کنید. این مورد معمولاً در سؤالات تاریخی به چشم می‌خورد.


 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 1 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۱/۲۵ 4/14/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/مهارت‌-نوشتاری-The-Writing-Process

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture