Loading...

موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند؟

موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند

موسیقی شناسان و موسیقی – قوم شناسان می‌دانند که موسیقی نه‌تنها نیرویی مهم برای هدایت فرهنگ جامعه است، بلکه بخشی حیاتی در فرآیند یادگیری است. این مسئله خصوصاً در هنگام یادگیری زبان، واقعیت پیدا می‌کند. موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند؟ وقتی موسیقی با رشد و شناخت ارتباط پیدا می‌کند، تبدیل می‌شود به یک عامل کلی که برای یادگیری زبان‌ها حائز اهمیت است.

 

نویسنده: Guest Blogger

ترجمه: رؤیا کریمی جنابی

 

اول موسیقی یا زبان؟

اگر در این مورد فکر کنید متوجه می‌شوید که کلماتی که بیان می‌شوند یک نوع حالت موسیقیایی دارند. روشی که کلمات را تلفظ می‌کنیم، آهنگ صدای ما، انتخاب واژه‌ها و حتی بلندی و کوتاهی صدا و سرعت صحبت کردن ما، همه تأثیری موسیقیایی دارند. در مقاله‌ی دانشجویی " موسیقی و یادگیری اولین زبان "، محققان در جستجوی اثبات این هستند که افراد برای صحبت کردن، ابتدا باید درکی موسیقیایی داشته باشند.

نویسندگان این مقاله می‌گویند زبان را باید به‌عنوان نوعی خاص از موسیقی، توصیف کرد. با توجه به این استانداردها، موسیقی به هیچ عنوان بخشی غیرضروری از زندگی نیست، بلکه برای همه‌ی ارتباطات میان انسان‌ها، ضروری است. محققان به این اشاره می‌کنند که مغز ما زبان را به‌گونه‌ای موسیقیایی پردازش می‌کند، بنابراین بهتر است یادگیری موسیقی به موازات زبان و از سنین خیلی پایین شروع شود.

 

آیا موسیقی می‌تواند به پیشرفت در یادگیری زبان کمک کند؟

به گفته‌ی پروفسور آنتونی برندت، استاد تئوری موسیقی و آهنگسازی، کودکان تازه متولدشده هم درکی ابتدایی از موسیقی دارند. در مورد این که موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند،  برندت در مصاحبه‌ای که با اخبار پزشکی امروز داشت، گفته کودکان ابتدا صداهای زبان را یاد می‌گیرند، نه معنای آن را. بعدها قادر خواهند بود این صداها را به معنای آن‌ها ربط دهند.

 برندت که با همکاری افراد دیگری مقاله‌ی فوق‌الذکر را نوشته، گفته است کودکان قادر به تجزیه و تحلیل قسمت‌هایی از صدا مثل زیر و بمی، طنین و ریتم هستند؛ بنابراین قرار دادن آن‌ها در معرض موسیقی، مغز آن‌ها را برای درک زبان و هنر صحبت کردن تعلیم می‌دهد. برندت و همکارانش همچنین دریافتند که کودکان نمی‌توانند در مقایسه با زبان‌های دیگر بگویند که زبان مادری‌شان چیست و همین مسئله در مورد موسیقی هم صحت دارد.

وقتی کودکی به یک سالگی می‌رسد، شروع به تشخیص زبان و موسیقی‌ای می‌کند که بیشتر در خانواده و جامعه‌ی آن‌ها استفاده می‌شود. برای همین است که قرار دادن کودکان در معرض زبان‌ها و موسیقی‌های مختلف حائز اهمیت است. هرچه صداهای بیشتری بشنوند، با بزرگ شدنشان همان‌قدر زمینه‌ی درک صداها، زبان و موسیقی وسعت می‌یابد.

 

آیا بزرگ‌ترها هم می‌توانند از رابطه‌ی بین زبان و موسیقی سود ببرند؟

گرچه یادگیری زبان جدید بعد از کودکی خیلی مشکل است، اما مسلماً غیرممکن نیست. کارشناسان قبلاً بر این باور بودند که بزرگسالان هرگز نمی‌توانند زبان دیگری را به روانی بومی‌های آن زبان صحبت کنند، اما تحقیقات اخیر این موضوع را نقض کرده است. در تحقیقی که در مجله‌ی پی ال اُ اس وان به چاپ رسیده است، دانشمندان، زبان ساختگی‌ای را خلق کردند و آن را به دو روش به بزرگسالان یاد دادند. در روش اول آموزش در یک کلاس سنتی انجام شد. در روش دوم از غوطه‌ور شدن در زبان استفاده شد که عبارت بود از گوش دادن به موسیقی‌ای که در آن از زبان استفاده می‌شد.

 پس از اتمام پنج ماه، در مغز گروه دوم الگوهایی دیده شد که هماهنگ با الگوهای افراد بومی آن زبان بود. آن‌هایی که در کلاس، زبان را یاد گرفتند، گرچه زبان را پردازش کردند اما نسبت به گروه دوم، با نگرشی متفاوت و تحت اللفظی به زبان نزدیک شدند؛ اما چرا موسیقی به یادگیری زبان جدید در کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند؟ پاسخ ساده است: موسیقی روشی سیال به وجود می‌آورد، برای پردازش صداهایی که مغز به‌طور خود به خود از آن لذت می‌برد. وقتی می‌نشینید و کتابی را باز می‌کنید که به زبان دیگری است یا حتی وقتی هدفون را در گوش خود می‌گذارید تا تلفظ لغات را تقلید کنید یک روش خواندن ابداع کرده‌اید. در حالی که وقتی فقط یک موزیک به زبان دیگر را می‌شنوید به شعر آن گوش می‌دهید و حتی اگر واقعاً معنای آن را نفهمید، بخشی از متن آن را جذب می‌کنید.

سوزانا زارایسکی، کارشناس زبان که به هفت زبان تسلط دارد، در را بطه با موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند،می‌گوید که همیشه به موسیقی برای کمک به روان شدن در زبان اعتماد داشته است. او در کتاب خود می‌گوید: یادگیری زبان از طریق موسیقی، حداقل در یک بخش، آسان‌تر است چون نسبت به زبان به‌تنهایی، قسمت‌های بیشتری از مغز را فعال می‌کند. موسیقی هم نیمکره چپ و هم نیمکره‌ی راست مغز را وادار به کار با یکدیگر می‌کند و منجر به درک بیشتر می‌شود.

 

چگونه می‌توان موسیقی را به یادگیری یک زبان دیگر، ملحق کرد؟

متقاعد شدیم که موسیقی، می‌تواند در یادگیری زبان تغییر به وجود بیاورد؛ اما هنوز مطمئن نیستیم که آیا واقعاً در زندگی شما هم‌چنین کاری انجام می‌دهد؟ بدون در نظر گرفتن سنتان به تعدادی از روش‌هایی که می‌توان از موسیقی برای یادگیری زبان جدید استفاده کرد، نگاهی بیندازید:

  1. موزیکی را که دوست دارید پیدا کنید، اگر موزیک‌های هوی متال را به انگلیسی دوست ندارید، پس به دنبال آن در زبان دیگر هم نباشید. موزیکی را پیدا کنید که به هر زبانی از آن لذت می‌برید و بعد برای خودتان فهرستی از آهنگ‌ها یا کانال‌های آنلاین تهیه کنید.
  2. موزیک ویدیوها را نگاه کنید. هر آهنگ یا هر ژانر موسیقی را که دوست داشته باشید می‌توانید به‌صورت آنلاین پیدا کنید. پس به دنبال موزیک ویدیوهایی به زبانی که دوست دارید یاد بگیرید، بگردید. دیدن و شنیدن باهم، تمرکز بیشتری می‌خواهد، علاوه بر این می‌توانید حرکت لب‌ها را برای تولید کلمات ببینید؛ و همین‌طور به شما کمک می‌کند تا لغات را در متن یاد بگیرید.
  3. شعرها را یادداشت کنید. وقتی آهنگی را چند بار می‌شنوید، اشعارش را یادداشت کنید. موسیقی را قطع کنید تا وقت داشته باشید همه‌ی کلمات را بنویسید و هر بار که لازم بود دوباره به عقب برگردید. این کار به شما تا حدی نوشتن را یاد می‌دهد و لغاتی را که می‌شنوید برایتان تکرار می‌کند.

 

ارتباط بین موسیقی و یادگیری زبان خیلی قوی است، پس از آن استفاده کنید. هیچ‌گاه برای یادگیری یک‌چیز جدید، دیر نیست و موسیقی می‌تواند این تجربه را سرگرم کننده ترکند.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 5 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۴/۳۰ 7/21/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/موسیقی-چگونه-به-یادگیری-زبان-کمک-می-کند

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture