Loading...

نمونه خوانی

مهارت های نوشتاری (8)

نمونه خوانی

نمونه خوانی آخرین مرحله فرآیند نوشتن است. این صفحه به توضیح این می‌پردازد که نمونه خوانی چیست و راهکارهایی را ارائه می‌دهد تا شما بتوانید نمونه خوانی کنید. در پایان هم یک فهرست بررسی وجود دارد.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

نمونه خوانی چیست؟

Proofreading

نمونه خوانی (proofreading) عبارت است از خواندن و تصحیح یک نوشته (لغت proof اصطلاحی است در چاپ برای اشاره به کپی از یک نسخه دست‌نویس که باید قبل از چاپ، تصحیح شود). زمانی که به این مرحله از نوشتن می‌رسید یعنی کار شما تقریباً به پایان رسیده است. در این مرحله احتمالاً زمان ارائه کار شما خیلی نزدیک است و شما حتماً تا این موقع، وقت زیادی صرف جنبه‌های مهم کار خود یعنی محتوی و ساختار کار خود کرده‌اید. در این مرحله کار شما این است که روی جنبه‌های کم اهمیت‌تری مثل گرامر، علامت گذاری و دیکته تمرکز کنید تا بتوانید تا آنجا که امکان دارد اشکالات را برطرف کنید.

راهکارهای نمونه خوانی

در اینجا راهکارهایی برای کمک به نمونه خوانی ارائه شده است:

1.    قبل از شروع کار یک مقدار استراحت کنید. اگر تازه نوشتن را تمام کرده باشید ممکن است نتوانید ایرادها را پیدا کنید. یک استراحت حتی اگر چند دقیقه باشد می‌تواند به این موضوع کمک کند. پس اگر امکان دارد (اگر وقت داشته باشید!) کار خود را یک یا دو روز کنار بگذارید و سپس به بررسی آن بپردازید. این کار باعث می‌شود برای مدتی از کار خود کنار بمانید و کمک می‌کند با دقت بیشتری آن را بررسی کنید.

2.    از یک برنامه چک کردن دیکته استفاده کنید. اگر از یک نسخه قدیمی استفاده می‌کنید بهتر از نسخه جدید استفاده کنید چون ممکن است چیزهای جدیدی به آن اضافه شده باشد. بسیاری از برنامه‌های کامپیوتری (مثل Microsoft's word) به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهند.

3.    دنبال اشتباهات شخصی خود بگردید. هر کسی یک سری اشتباهاتی دارد که معمولاً تکرار می‌شوند. ممکن است جا انداختن آپاستروف (مثلاً students در برابر students') یا تطابق میان فعل و فاعل (مثل this mean به جای this means) باشد. از نوشته‌ی قبلی خود برای کمک به شناخت اشتباهات خود استفاده کنید.

4.    از زمانی که دارید مطمئن شوید. در نمونه خوانی باید از حد نرمال آهسته‌تر بخوانید زیرا باید همه لغات را چک کنید و نمی‌خواهید از آن‌ها سریع عبور کنید. اگر سریع بخوانید ممکن است متوجه خیلی از اشتباهات نشوید.

5.    وقتی مشغول چک کردن دیکته‌ی لغات هستید حواستان به لغات هم صدا باشد (their و there)، چون حتی افراد حرفه‌ای هم آن‌ها را اشتباه می‌کنند. مراقب لغاتی هم باشید که در ظاهر صحیح هستند اما در واقع برای متن شما اشتباه هستند (ممکن است به جای آن که بنویسید format نوشته باشید form). این نوع اشتباهات توسط غلط یاب کامپیوتر مشخص نمی‌شوند.

6.    اگر امکان دارد نسخه پرینت شده کارتان را بررسی کنید. چون این کار به شما این اجازه را می‌دهد که به صورت دقیق‌تری به اشتباهات خود توجه کنید.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 2 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۱/۳۰ 4/19/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/نمونه-خوانی-proofreading

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture