Loading...

کودک-آموزش-یادگیری-آموزشگاه-خزائلی-کرج-گوهردشت-اختلال

کمک به کودکان ناتوان در یادگیری بخش دوم

راهکارهای مورد استفاده والدین در خانه و مدرسه

 

راهکار سوم

 به‌جای موفقیت در مدرسه به موفقیت در زندگی فکر کنید

موفقیت برای افراد مختلف تعریف‌های متفاوتی دارد؛ اما امیدها و آرزوهای شما برای فرزندتان شاید فراتر از یک کارنامه‌ی تحصیلی خوب باشد. شاید آرزو داشته باشید آینده‌ی فرزندتان شامل یک شغل خوب و روابط رضایت‌بخش باشد. مثلاً یک خانواده‌ی خوب و احساس رضایت خاطر داشته باشد.

 

نویسنده: Kendra Cherry

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

نکته اینجاست که موفقیت در زندگی (چیزی فراتر از موفقیت در مدرسه) به تحصیلات بستگی ندارد بلکه بستگی دارد به رضایتمندی از خود، توان درخواست کمک و کمک کردن به دیگران و علیرغم وجود مشکلات، اراده‌ی ادامه‌ی تلاش، توان برقراری روابط سالم با دیگران و سایر خصیصه‌هایی که به راحتی نمی‌توان آن‌ها را مثل نمرات درسی اندازه گرفت.

تحقیقی که به مدت بیست سال بچه‌های ناتوان در یادگیری را تا بزرگ‌سالی مورد مطالعه قرار داد، شش نوع موفقیت در زندگی را به‌عنوان نتیجه‌گیری مشخص کرد که به شرح ذیل می‌باشد:

 

ناتوانی در یادگیری و موفقیت نوع یک: خودآگاهی و اعتماد به نفس

برای بچه‌های ناتوان در یادگیری، خودآگاهی (شناخت نقاط ضعف و قوت خود و شناخت استعدادهای خاص) و اعتماد به نفس بسیار حائز اهمیت است. درگیری‌ها در کلاس ممکن است سبب شود تا کودکان در مورد توانایی‌های خود شک کنند یا توانشان زیر سؤال برود. از کودکتان بخواهید تا فهرستی از نقاط ضعف و قدرت خود تهیه کند. در مورد نقاط ضعف و قدرت خود با او صحبت کنید. کودکتان را تشویق کنید تا با بزرگ‌سالانی که ناتوانی یادگیری دارند صحبت کند و از آن‌ها در مورد چالش‌ها و همین‌طور توانایی‌های آن‌ها سؤال کند. با کودکتان روی فعالیت‌هایی کار کنید که در توان اوست. این کار سبب ایجاد احساس موفقیت و لیاقت در او می‌شود. به کودکتان کمک کنید تا توانایی‌ها و امیال خود را پرورش دهد. احساس تمایل و مهارت دریک حوزه ممکن است الهام‌بخش تلاش سخت در سایر حوزه‌ها باشد.

 

ناتوانی در یادگیری و موفقیت نوع دو: فعال بودن

کسی که فعال است توانایی تصمیم‌گیری و اقدام برای حل مشکلات یا رسیدن به اهداف را دارد؛ اما برای اشخاص ناتوان در یادگیری، فعال بودن شامل خود حمایتی هم هست (برای مثال درخواست صندلی در ردیف جلوی کلاس) و همچنین مسئولیت انتخاب‌ها را بر عهده گرفتن.

در مورد حل مشکلات با کودکتان صحبت کنید و تجربه‌ی خودتان در برخورد با مشکلاتتان در زندگی را با او به اشتراک بگذارید. از او بپرسید چگونه با مشکلات مواجه می‌شود. مشکلات در او چه احساسی ایجاد می‌کنند؟ چطور تصمیم می‌گیرد که چه‌کاری باید انجام دهد؟

اگر فرزندتان برای انتخاب یا عمل کردن مردد است، سعی کنید موقعیت‌های مطمئنی ایجاد کنید تا خودش اوضاع را خوب بررسی کند. مثل انتخاب غذا برای شام یا پیدا کردن راه حل برای مشکل برنامه‌ریزی.

 

ناتوانی در یادگیری و موفقیت نوع سه: استقامت

استقامت یعنی راندن رو به جلو بدون توجه به شکست‌ها و چالش‌ها، یعنی انعطاف ‌پذیری برای تغییر برنامه‌ها هنگامی که جواب نمی‌دهد. کودکان (بزرگ‌سالان) ناتوان در یادگیری ممکن است به خاطر ناتوانی‌شان نیاز داشته باشند بیشتر و به مدت طولانی‌تری تلاش کنند.

با کودک خود درباره‌ی دفعاتی که استقامت کرده صحبت کنید و اینکه چرا راهش را ادامه داده؟ داستان‌هایی را با او به اشتراک بگذارید در مورد مواقعی که تسلیم نشدید. در مورد معنای ادامه‌ی راه حتی اگر سخت باشد با او صحبت کنید. در مورد پاداش‌های کار سخت و همچنین فرصت‌هایی که با تسلیم شدن از دست می‌روند، صحبت کنید. وقتی کودکتان سخت کار می‌کند اما به هدفش نمی‌رسد، از امکانات دیگر برای جلو رفتن با او صحبت کنید.

 

ناتوانی در یادگیری و موفقیت نوع چهار: توانایی تنظیم اهداف

توانایی تنظیم اهداف قابل‌دسترسی و واقع بینانه، مهارتی حیاتی برای موفقیت در زندگی است. همچنین انعطاف پذیری در تنظیم اهداف بر اساس تغییر شرایط، محدودیت‌ها یا چالش نیز جزء این مهارت است. به کودکتان کمک کنید تا چند هدف کوتاه مدت یا دراز مدت خود را نوشته و مراحل و زمان رسیدن به آن‌ها را یادداشت کند. هرچند وقت یک‌بار در مورد پیشرفتش با او صحبت کنید و اگر لازم بود اهداف را تنظیم کنید. در مورد اهداف کوتاه و بلند مدت خود و همچنین آنچه به هنگام مواجهه با موانع انجام می‌دهید، با او صحبت کنید. وقتی به یکی از اهدافش می‌رسد با هم جشن بگیرید. اگر هدف مشخص‌شده سخت باشد، به او بگویید که چرا و چگونه می‌تواند برنامه‌ها و اهداف خود را طوری تنظیم کند که امکان‌پذیر شوند.

 

ناتوانی در یادگیری و موفقیت نوع پنج: دانستن چگونگی دریافت کمک

سیستم‌های حمایتی پرقدرت برای افراد ناتوان در یادگیری کلیدی هستند. افراد موفق در صورت نیاز، توانایی درخواست کمک را دارند. آن‌ها همچنین برای حمایت دیگران دست به کار می‌شوند. به کودک خود کمک کنید تا روابط خوبی را با دیگران ایجاد کند. الگوی دوست یا فامیل خوب بودن را به او نشان دهید تا فرزندتان درک کند که کمک و حمایت دیگر آنچه معنایی دارد. در موقعیت‌های خانوادگی به او نشان دهید که چگونه درخواست کمک کند. مثال‌هایی از افراد نیازمند به کمک را به او نشان دهید؛ و این‌که آن شخص چگونه درخواست کمک کرد و چرا این درخواست برایش خوب بود. سناریوهایی برایش ایجاد کنید که در آن نقش کسی را داشته باشد که درخواست کمک دارد.

 

ناتوانی در یادگیری و موفقیت نوع شش: توانایی کنترل استرس

اگر کودکان ناتوان در یادگیری، بیاموزند که چگونه استرس را کنترل و خود را آرام کنند، خیلی بهتر می‌توانند بر مشکلات غلبه کنند. از کلمات برای مشخص کردن احساسات استفاده کنید؛ و به کودک خود کمک کنید تا احساسات بخصوص را بشناسد. از او بپرسید با چه واژه‌هایی می‌تواند استرس را توصیف کند. آیا او می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی در استرس قرار دارد؟ فرزند خود را تشویق کنید تا فعالیت‌هایی که باعث کاهش استرس می‌شود را بشناسد و در آن‌ها شرکت کند. فعالیت‌هایی مثل ورزش، بازی، موزیک یا نوشتن در یک نشریه. از او بخواهید فعالیت‌ها و موقعیت‌های استرس‌زا را تشریح کند. سناریوهای استرس را تحلیل کنید و در مورد سردرگمی ناشی از استرس و نا امیدی ناشی از آن صحبت کنید.

 

تشخیص استرس در فرزندتان

آگاهی از راه‌های مختلفی که استرس خود را نمایان می‌سازد، حائز اهمیت است. وقتی فرزندتان در استرس قرار دارد، ممکن است رفتاری متفاوت با شما بروز دهد. برخی نشانه‌های استرس مشخص‌تر هستند مثل اضطراب، مشکل در خواب و نگرانی‌هایی که تمام نمی‌شوند؛ اما برخی افراد که شامل کودکان هم می‌شود، وقتی در استرس قرار می‌گیرند: یا متوقف می‌شوند یا گوشه‌گیر می‌شوند و یا عقب‌نشینی می‌کنند. مشاهده‌ی این نشانه‌ها کار ساده‌ای است. به دنبال رفتارهایی باشید که خارج از معمول است.

 

راهکار چهارم

 بر روی عادات و روش زندگی سالم تأکید کنید.

عقل سلیم می‌گوید یادگیری همان‌قدر که شامل مغز می‌شود، شامل بدن هم می‌شود؛ اما عادات غذایی، خواب و ورزش فرزند شما ممکن است خیلی مهم‌تر از آن چیزی باشد که شما فکرش را می‌کنید. اگر کودکان ناتوان در یادگیری درست غذا بخورند و ورزش و خواب کافی داشته باشند، بهتر می‌توانند تمرکز کنند و می‌توانند سخت‌تر کار کنند.

 

ورزش:

ورزش فقط برای بدن خوب نیست بلکه برای فکر هم مفید است. ورزش جسمی منظم، تغییر بزرگی در حس و حال، انرژی و نظم فکری ایجاد می‌کند. کودک ناتوان در یادگیری خود را تشویق کنید تا در فضای بیرون حرکت و بازی کند. ورزش منظم نه ‌تنها او را خسته نمی‌کند و باعث فراموشی درس‌ها نمی‌شود، بلکه به او کمک می‌کند تا در طول روز هوشیار و دقیق باشد. ورزش یک درمان مهم برای استرس و نا امیدی است.

 

خواب:

کودک شما چه ناتوان در یادگیری باشد و چه نباشد، اگر خوب استراحت نکند در یادگیری دچار مشکل می‌شود. بچه‌ها نسبت به بزرگ‌ترها به خواب بیشتری نیاز دارند. به‌طور متوسط کودکان زیر سن مدرسه به یازده تا سیزده ساعت خواب نیاز دارند. بچه‌های ابتدایی به ده تا یازده ساعت خواب و نوجوانان به هشت و نیم تا ده ساعت خواب نیاز دارند. می‌توانید با تعیین ساعت خواب، مطمئن شوید که کودکتان به اندازه‌ی کافی می‌خوابد. نوع نوری که از صفحات الکترونیک (کامپیوتر، تلویزیون، آی پد، آی پاد، ویدیوهای پرتابل و غیره) ساطع می‌شود، سبب فعال شدن مغز می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید حداقل یک یا دو ساعت قبل از خاموش کردن چراغ‌ها، این وسایل را خاموش کنید.

 

رژیم غذایی:

یک رژیم غذایی مقوی و سالم می‌تواند به رشد و نمو کودک شما کمک کند. رژیم غذایی حاوی حبوبات، میوه، سبزیجات و پروتئین به بالا بردن تمرکز فکری کمک می‌کند. مطمئن شوید که کودک شما با صبحانه روزش را شروع می‌کند و فاصله‌ی بین وعده‌های غذایی‌اش از چهار ساعت بیشتر نشود. این سبب ثابت ماندن سطح انرژی او می‌گردد.

 

تشویق عادات سالم احساسی

همان‌طور که کودکان را به داشتن عادات جسمانی سالم تشویق می‌کنید، به داشتن عادات احساسی سالم هم تشویق کنید. درست مثل شما، چالش‌های پیش رو ممکن است سبب ناامیدی آن‌ها نیز بشود. به کودکان ناتوان در یادگیری، زمان بدهید تا عصبانیت، نا امیدی و احساس عدم موفقیت را ابراز کند. به آنچه می‌خواهند بگویند، گوش کنید و فضا را برای ابراز احساسشان باز بگذارید. این به آن‌ها کمک خواهد که با احساسات خود رابطه برقرار کنند و حتی بتوانند خود را آرام کنند و به احساساتشان نظم دهند.

 

راهکار پنجم

مواظب خودتان هم باشید.

 

بعضی اوقات، سخت‌ترین کار برای والدین مواظبت از خودشان است. وقتی نیازهای خودتان را نادیده بگیرید، برآوردن نیازهای فرزندتان کار ساده‌ای است؛ اما اگر از خودتان مواظبت نکنید، در معرض خستگی مفرط قرار می‌گیرید. خیلی مهم است که به نیازهای احساسی و جسمی خودتان اهمیت دهید. با این کار برای فرزندتان در محیطی سالم قرار خواهید داشت. اگر در استرس باشید، خسته باشید یا از نظر احساسی تهی باشید، نمی‌توانید به فرزند خود کمک کنید. در صورتی که شما آرام و متمرکز باشید، بهتر می‌توانید با کودک خود رابطه برقرار کنید؛ و به او کمک کنید که آرام و متمرکز باشد. همسرتان، دوستانتان و اعضای خانواده­تان می‌توانند یار مفیدی برای شما باشند. باید راهی برای شریک کردن آن‌ها بیابید. همین‌طور باید یاد بگیرید که در صورت نیاز درخواست کمک کنید.

 

راهکارهایی برای مواظبت از خود

راه‌های ارتباطی را باز بگذارید:

راه‌های ارتباطی را با همسر، خانواده و دوستان خود باز بگذارید. هرگاه لازم بود از آن‌ها کمک بخواهید.

 

مواظب خودتان باشید:

با تغذیه‌ی خوب، ورزش و استراحت کافی مواظب خود باشید.

 

از معلم‌ها، درمانگرها و معلم‌های خصوصی کمک بخواهید:

هر زمان ‌که برای مسئولیت‌های روزانه‌ی تحصیلی نیاز به کمک داشتید از آن‌ها کمک بخواهید.

 

یاد بگیرید چگونه در زندگی خود، استرس را کنترل کنید:

در طول روز زمانی را برای استراحت اختصاص دهید و استرس خود را کاهش دهید.

در مورد کودک ناتوان در یادگیری، با خانواده و دوستان خود صحبت کنید:

بعضی خانواده‌ها ناتوانی کودک خود را مانند یک راز نگاه می‌دارند. در خوش ‌بینانه‌ترین حالت، انگار آن را به چشم یک گناه یا مایه‌ی شرمندگی می‌دانند. غافل از این‌که ممکن است دوستان و فامیل شما فکر کنند که رفتارهای کودک شما ناشی از تنبلی یا بیش فعالی است. در صورتی که اگر آن‌ها بدانند که مشکل چیست، می‌توانند به پیشرفت فرزندتان کمک کنند. در خانواده، خواهر و برادرهای دیگر ممکن است فکر کنند که کودک ناتوان در یادگیری بیشتر مورد توجه است. برای او نظم زیادی در نظر نمی‌گیرند. بین او و بقیه تبعیض قائل می‌شوند. حتی اگر بچه‌های دیگر شما بدانند که ناتوانی در یادگیری مشکلات خاصی به دنبال دارد، بازهم ممکن است دچار احساس حسادت و فراموش‌شدگی بشوند. والدین می‌توانند این احساسات را کنترل کنند. باید به سایر کودکان اطمینان بدهند که آن‌ها را هم دوست دارند. می‌توانند با سهیم کردن اعضای خانواده در کارهای روزانه‌ی کودک ناتوان در یادگیری و کمک به انجام تکالیفش، به بقیه‌ی خواهرها و برادرهایش، اطمینان دهند که آن‌ها را هم دوست دارند.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 2 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۳/۱۱ 6/1/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/کمک-به-کودکان-ناتوان-در-یادگیری-بخش-دوم

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد امنیتی زیر را وارد کنیدSofia Software

Copyright 2019 Khazaelischool | All Rights Reserved.

Location 119, 12 eastern St., Rajaeeshahr, Karaj, Alborz, Iran (Gohardasht branch).

Powered by Sofia Software.

Follow us on Social Media

School Phones
026 34401060
026 34401065