Loading...

گزارش نویسی

Report writing

گزارش نویسی

شما ممکن است مجبور باشید اشکال متفاوتی از نوشتار را در دانشگاه به کار برید، از نوشتن برای نشریات گرفته تا نوشتن تحقیق‌های طولانی. دو شکل رایج نوشتن در دانشگاه، مقاله‌نویسی و گزارش‌نویسی است. در این صفحه به توضیح این می‌پردازیم که گزارش چیست و انواع گزارش‌هایی را که ممکن است شما نیاز به نوشتن آن‌ها داشته باشید را ارائه می‌دهیم و به‌طور خلاصه بیان می‌کنیم که فرق بین مقاله و گزارش چیست.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

گزارش چیست؟

گزارش عبارت است از شکل کاملاً ساختاریافتۀ نوشتار که اطلاعات واضح و خلاصه‌ای پیرامون موضوعی به شنوندگان ارائه می‌دهد. این اطلاعات معمولاً نتایج یک آزمایش، تحقیق یا سایر اشکال تحقیقات ابتدایی است مثل پرسشنامه یا بررسی. گزارش، شامل عنوان و زیرنویس، نمودار و جدول می‌شود. گزارش‌ها اغلب از اطلاعاتی که در آن‌ها ارائه شده است برای پیشنهاد‌ها آتی استفاده می‌کنند. گزارش فقط در دانشگاه رایج نیست بلکه در صنعت و دولت هم استفاده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه گزارش چیست به بخش مقایسۀ گزارش و مقاله مراجعه کنید.

انواع گزارش

انواع مختلفی گزارش برای نوشتن وجود دارد، اما نوع گزارشی که شما در دانشگاه می‌نویسید کاملاً به رشته تحصیلی شما بستگی دارد. هر گزارش قالب و قوانین مربوط به خودش را دارد گرچه ساختار و زبان مورد استفاده در تمام گزارش‌ها شبیه به هم است. برخی از گزارش‌های مهمی که در دانشگاه نوشته می‌شوند عبارت‌اند از:

•    گزارش آزمایشگاه: این نوع گزارش به توضیح و تحلیل نتایج آزمایش‌ها می‌پردازد و ممکن است تحت عناوین گزارش آزمایشگاه، گزارش تجربی یا گزارش علمی دیده شود.
•    گزارش تجاری: این گزارش به تحلیل موقعیت‌ها می‌پردازد و از نظریه‌های تجاری برای ارائه راه حل و پیشنهاد‌ها استفاده می‌کند و شامل انواعی است مانند: گزارش تحقیقات بازار، تحقیقات بازاریابی، گزارش‌های بازاریابی و گزارش‌های مالی. 
•    گزارش مطالعه موردی: این گزارش به بررسی موارد واقعی (case) می‌پردازد و با نظریه‌های مناسبی به تحلیل آن می‌پردازد (study). 
•    گزارش پروژه: این گزارش درباره پروژه در حال انجام است.
•    گزارش تحقیق: این گزارش، نتایج تحقیقی که انجام شده است را ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال از طریق بررسی‌ها (به‌وسیله پرسشنامه و مصاحبه).
•    گزارش تدریجی: این گزارش به بررسی پیشرفت پروژه در مدت زمان مشخص می‌پردازد.
•    گزارش طرح: این نوع گزارش به توصیف و ارزیابی طرحی می‌پردازد که برای حل مشکل مشخصی به وجود آمده است. 
•    گزارش میدانی: این گزارش شامل نظریه‌ها است و به توصیف فرد، مکان یا واقعه مورد مشاهده می‌پردازد و مشاهدات را تحلیل می‌کند.

ممکن است انواع دیگری هم وجود داشته باشد مثل گزارش تحلیل سیستم، گزارش ریاضی، گزارش امکان سنجی و گزارش کار مشتری. در برخی رشته‌ها به‌ویژه تجارت ممکن است شما را ملزم به نوشتن گزارشی با عنوان کنند. این یک گزارش نیست زیرا جدا از عنوان بقیه ویژگی‌های آن همانند یک مقاله معمولی است. 

گزارش در مقایسه با مقاله

گرچه بسیاری از مهارت‌های نوشتاری مورد نیاز مقالات مثل جملاتی که موضوع در آن‌ها ذکر شده است، انسجام و استناد در گزارش هم استفاده می‌شود، اما از چندین جهت گزارش به مقاله شباهت ندارد. جدول زیر خلاصه‌ای از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها را نشان می‌دهد. این تفاوت‌ها به سه بخش تقسیم شده‌اند: موارد کلی، ساختار و محتوا.
 

  گزارش مقاله
کلی هدف اطلاعات خاصی را (توصیف و توضیح)به خواننده می‌دهد.  یک بحث را مطرح می‌سازد.
خوانایی می‌توان در بخش‌های خاصی خیلی سریع به اطلاعات دست‌یافت (و در چکیده). نیاز به مطالعه دقیق است به‌منظور دنبال کردن بحث.
مهارت‌های نوشتاری مهارت‌های تحقیق و توانایی تحلیلی اطلاعات را نشان می‌دهد. توانایی ادامه بحث (پایان‌نامه) را نشان می‌دهد از طریق دانش و درک موضوع.
اندازه همیشه یک تکلیف طولانی است. ممکن است تکلیفی کوتاه (مثلاً برای پاسخ به یک امتحان) یا بلند باشد.
ساختار بخش‌ها بخش‌های تعریف شده مشخصی دارد و هر یک کارکرد متفاوتی دارد.  به جای بخش از پاراگراف‌های منظم استفاده می‌شود.
عناوین از عناوین و زیرنویس برای بخش‌های مختلف استفاده می‌کند (اغلب شماره گذاری می‌شود). معمولاً عنوان، زیرنویس یا شماره گذاری ندارد.
محتوای صفحه اغلب شامل یک صفحه محتوا می‌شود که در آن بخش‌های مختلف گزارش نشان داده می‌شود. معمولاً صفحه محتوا ندارد. 
محتوا گرافیک معمولاً از جدول، نمودار و گراف استفاده می‌شود. معمولاً گرافیک ندارد.
تحقیق معمولاً شامل تحقیقات اولیه (مثل آزمایش‌ها و بررسی‌ها) به اضافه تحقیقات ثانویه می‌شود. عموماً شامل تحقیقات ثانویه (مثلاً استناد به متن کتب یا نشریات) می‌شود.
اعمال پیشنهادی اغلب پیشنهاد‌ها ارائه می‌شود. فقط انواع خاصی از (مانند بحث) مقاله شامل پیشنهاد‌ها است.
ضمیمه ممکن است شامل ضمیمه‌هایی با توضیحات اضافه باشد. بعید به نظر می‌رسد شامل ضمیمه باشد.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 2 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۲/۲۰ 5/10/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/گزارش-نویسی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture