Loading...

بارش فکری

مهارت های نوشتاری (3)

مهارت های نوشتاری

بارش فکری

Brainstorming

انواع و روش‌های بارش فکری

پس از آن که عنوان را متوجه شدید، مرحله بعدی در نوشتن، ارائه ایده است. بهترین روش برای این کار فرآیندی است که به آن بارش فکری یا طوفان فکری (brainstorming) گفته می‌شود. در این صفحه اطلاعاتی پیرامون این موضوع داده می‌شود که بارش فکری چیست و سه روش قابل استفاده برای بارش فکری نیز توضیح داده می‌شود. این سه روش عبارتند از: دسته‌بندی، فهرست بندی و آزادانه نوشتن.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

بارش فکری چیست؟

بارش فکری روشی است که با آن می‌توان تا آنجا که امکان دارد ایده‌های و نظرهای سریع به دست آورد. زیاد بودن و سرعت دریافت نظریات در این فرآیند مهم است. اشتباهی که اکثر دانشجویان می‌کنند این است که بعد از نوشتن چند نظر به بارش فکری خاتمه می‌دهند. این بارش فکری نیست. همان‌طور که از این لغت درک می‌شود، بارش یا طوفان فکری، به اندازه طوفان هم باید قدرت و انرژی داشته باشد و ما را به جریانی از ایده‌ها و نظرها برساند. با این حال بارش فکری ممکن است زمان‌بر باشد. هیچ چیز بدتر از این نیست که به راحتی شروع به نوشتن یک مقاله بکنیم اما در میانه راه با کمبود ایده مواجه شویم (مثل روبرو شدن نویسنده با مانع).


دسته‌بندی

دسته‌بندی را نقشه‌کشی فکری هم می‌گویند و عبارت است از روش‌های بارش فکری تصویری. این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که یادگیری آن‌ها به صورت تصویری است. امتیاز این روش این است که ایده‌ها در یک صفحه ساماندهی می‌شوند. با این روش راحت‌تر می‌توان به مراحل مختلف دست پیدا کرد. در نتیجه این روش رایج‌ترین روش بارش فکری در میان دانشجویان است. در اینجا مثال‌هایی از روش دسته‌بندی بارش فکری را برایتان آورده‌ایم. این مربوط به یک مقاله کوتاه (250 لغت) برای امتحان است با عنوان "درباره امتیازات و مشکلات اینترنت بحث کنید ".

مثال 1

فهرست بندی

همان‌طور که از نام آن پیداست، این روشی از بارش فکری است که در آن باید فهرستی از ایده‌ها تهیه کرد. امتیاز این روش نسبت به روش دسته‌بندی که ایده‌ها با هر ترتیبی در کنار هم قرار می‌گیرند این است که باعث می‌شود خیلی سریع به ایده‌ها دست یافت. در زیر دو مثال از این روش را آورده‌ایم. هر دو مثال همان عنوان بالا را داشتند "درباره امتیازات و مشکلات اینترنت بحث کنید ".

مثال 2

brainstorming example

مثال 3

آزادانه نوشتن

این مرحله از بارش فکری به این صورت است که نویسنده می‌تواند هر چیزی را که می‌خواهد به صورت ادامه دار بنویسد با این امید که یک ایده به ایده‌ای دیگر منجر خواهد شد. امتیاز این روش نسبت به روش‌های دیگر این است که با کمک آن می‌توانیم ایده‌های جدیدی ارائه دهیم. با این حال این روش معمولاً مورد علاقه دانشجویان نیست، زیرا این روش وقت بیشتری می‌گیرد و خیلی از چیزهایی که نوشته می‌شود منظم نیستند و در آخر باید از آن‌ها صرف نظر کرد. این روش زمانی خوب است که بخواهیم چیزهای خلاقانه‌ای مثل داستان بنویسیم. البته اگر فکر می‌کنید که این روش برای شما خوب است آن را امتحان کنید:

1.    عنوان را در بالای صفحه بنویسید.
2.    تا آنجا که می‌توانید درباره موضوع بنویسید. تا آنجا که می‌توانید حقایق، جزئیات و مثال بنویسید. البته اگر چیز زیادی در این مرحله نتوانستید بنویسید نگران نشوید.
3.    پس از آن که ایده‌ها تمام شد، متن را دوباره بخوانید و دور ایده‌هایی را که به نظرتان مفید است، خط بکشید.
4.    ایده‌هایی که به هم مربوط می‌شوند را دریک گروه قرار دهید، سپس از آن‌ها برای نوشتن طرح کلی استفاده کنید. اگر لازم بود ایده‌های بیشتری قبل از استفاده از یکی از روش‌هایی که در اینجا ذکر شد، ارائه دهید.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 1 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۱/۲۸ 4/17/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/Brainstorming

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture