Loading...

ارایه طرح کلی

مهارت‌های نوشتاری (5)

Outlining

پس از بارش فکری (و تحقیق برای مواقعی که مقاله‌ای بلند و یا مقاله‌ای تحقیقی می‌نویسیم)، مرحله بعدی ارایه طرح کلی است پیش از آنکه اولین پیش‌نویس را آغاز کنیم. در این صفحه به بیان این می‌پردازیم که منظور از طرح کلی چیست و دلایلی ارائه می‌دهیم که چرا برای مقاله یا گزارش خود باید طرحی کلی داشته باشید. در اینجا به شما نشان می‌دهیم که طرح کلی باید به چه صورت باشد و ویژگی‌های یک طرح خوب را بیان می‌کنیم. در آخر هم یک فهرست بررسی وجود دارد که می‌توانید برای بررسی طرح کلی خودتان از آن استفاده کنید.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

منظور از ارائه طرح کلی چیست؟

منظور از این اصطلاح ارایه طرح کلی برای نوشتن است که شامل ایده کلی می‌شود. این طرح به ما نشان می‌دهد که ساختار کلی متن نوشته شده چگونه تنظیم شده است. از آن در مقالاتی استفاده می‌شود که دارای مقدمه باشد مثل بیانیه تز، خلاصه پاراگراف داشته باشد که شامل جملاتی است که ایده اصلی را مورد حمایت قرار می‌دهد و نیز در بخش نتیجه‌گیری و چکیده مقاله از آن استفاده می‌شود. از طرح کلی برای سایر انواع نوشتار مثل گزارش هم استفاده می‌شود.

چرا باید طرحی کلی ارائه دهیم؟

ارایه طرح کلی به سه دلیل شما را در نوشتن، یاری می‌کند. اولین دلیل این است که به شما کمک می‌کند تا به ایده‌های خود، نظم دهید. این مخصوصاً برای زمانی است که می‌خواهیم چیزهای بلندی بنویسیم مثل مقالات تحقیقاتی که ممکن است مقادیر زیادی اطلاعات داشته باشیم که بخواهیم به آن‌ها اشاره کنیم. حتی برای مقالات کوتاه‌تر هم مهم است که اطلاعات دارای نظمی منطقی باشند به گونه‌ای که خواننده بتواند بحث اصلی را دنبال کند. دومین دلیل این است که طرح کلی به شما کمک می‌کند که نوشته خود را به صورتی بنویسید که دارای پیوستگی باشد. منظور از پیوستگی این است که تمام ایده‌ها با تم کلی پاراگراف مرتبط باشند. نوشتن طرح کلی به شما کمک می‌کند تا روی تم اصلی تمرکز کنید و به همین دلیل شامل ایده‌هایی می‌شود که مرتبط با موضوع هستند و ایده‌های غیر مرتبط را حذف می‌کند. آخرین دلیل این که طرح کلی کمک می‌کند به فرآیند نوشتن با تقطیع کار به اجزای کوچکتر که بتوان آن را راحت‌تر مدیریت کرد. نوشتن یک مقاله 1500 لغتی کاری وحشتناک است اما نوشتن یک طرح 100 لغتی خیلی ساده‌تر است.

طرح کلی شبیه چیست؟

طرح کلی می‌تواند اشکال متفاوتی داشته باشد. ساده‌ترین فرم آن که برای امتحان مقاله‌نویسی توصیه می‌شود چون در آن با کمبود وقت مواجه هستیم. این فرم عبارت است از بیان بارش فکری با کمک اعداد و حروف، به گونه‌ای که بتوان آن‌ها را با یک نظم منطقی نوشت. بیشتر طرح‌های کلی به صورت خطی نوشته می‌شوند. در زیر یک نمونه از طرح کلی را برای بخش "چرا باید طرح کلی ارایه دهیم" در همین مقاله را آورده‌ایم:

طرح کلی به این سه دلیل به شما در نوشتن کمک می‌کند:

1.    مرتب کردن ایده‌ها

 i پیگیری ایده‌ها (خصوصاً در نوشته‌های طولانی)
ii قرار دادن ایده‌ها با نظم منطقی

2.    ایجاد پیوستگی

i به معنای آنکه همه ایده‌ها به تم اصلی مرتبط هستند.
ii ایده‌های مرتبط را نگاه می‌دارد.
iii ایده‌های غیر مرتبط را کنار می‌گذارد.

3.    کمک به فرآیند نوشتن

i کار را به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کند.
ii با طرحی 100 لغتی، مقاله‌ای 1500 لغتی را ساده می‌کند.

طرح کلی که در بالا ارایه شد، کاملاً دقیق است. جمله اصلی، ایده‌های اصلی و جزئیات را نشان می‌دهد. در زیر یک طرح کلی ساده‌تر را برای همان پاراگراف آورده‌ایم؛ که فقط ایده‌های اصلی را نشان می‌دهد.

طرح کلی به این سه دلیل به شما در نوشتن کمک می‌کند:

1.    نظم دهی به ایده‌ها
2.    ایجاد پیوستگی
3.    کمک به فرآیند نوشتن

طرح دوم ساده‌تر است و بنابراین زمان کمتری باید صرف آن کرد. جزئیات در طرح اول، کار نوشتن پاراگراف را راحت‌تر می‌کند و بعدها در زمان صرفه‌جویی می‌شود. این که کدام نوع از این طرح‌ها را انتخاب کنید، ساده یا مفصل، به خود شما بستگی دارد. سعی کنید از هر دو استفاده کنید تا ببینید کدام بیشتر به شما کمک خواهد کرد.

ویژگی‌های یک طرح کلی خوب چیست؟

برای این که طرح کلی مؤثر باشد باید دارای سه ویژگی زیر باشد:

o    ساختاری موازی داشته باشد.

 تمام تیترها و تیترهای فرعی باید دارای فرم یکسانی باشند. در مثال بالا، سه ایده اصلی با فرمت عددی 1، 2 و 3 همه به صورت فعل هستند (organize, create, aid)؛ و بقیه با i، ii و ... نشان داده شده است که آن‌ها هم به صورت فعل آورده شده‌اند (keep, track, put in and etc).

o    هماهنگی

هر تیتری (و هر تیتر فرعی) باید دارای اهمیت یکسانی باشد. در مثال بالا، شماره‌های 1،2 و 3 به یک اندازه مهم هستند (آن‌ها سه دلیل اصلی هستند). آن‌ها که با i مشخص شده‌اند هم جزئیات را بیان می‌کنند و دارای اهمیت یکسانی هستند.

o    وابستگی

 تیترها باید کلی باشند در صورتی که تیترهای فرعی باید جزئی‌تر باشند. در مثال بالا تیترها ایده‌های اصلی را بیان می‌کنند و تیترهای فرعی جزئیات لازم را بیان می‌کنند (و بنابراین خاص‌تر است).

یک طرح کلی باید ویژگی زیرا هم داشته باشد:

o    تقسیم

هر تیتر باید حداقل به دو بخش تقسیم شود.


 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 1 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۲/۸ 4/28/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/Outlining-ارایه-طرح-کلی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture