Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

عملکرد مغز در یادگیری زبان

مغز عملکرد یادگیری زبان ام آر آی

در این مقاله می خوانید:

-    هنگامی که زبانی را یاد می گیرید، چه اتفاقی در مغز شما می افتد؟
-    چه طور می توان از تکنولوژی برای یادگیری بهتر زبان دوم استفاده کرد؟
-    آیا بزرگسالان نیز مانند کودکان می توانند زبان را به راحتی یاد بگیرند؟
-    آیا یادگرفتن زبان دوم روی سلامتی تاثیر دارد؟
-    آیا برای یادگیری زبان دوم محدودیت زمانی وجود دارد؟

علوم اعصاب و اسکن مغزی به دانشمندان کمک می کند که بفهمند هنگامی که زبان دوم را یاد می گیرید، چه اتفاقی در مغز شما می افتد و عملکرد مغز در یادگیری زبان را مورد مطالعه قرار می دهند؟ کارا مورگان- شورت برای بررسی کارکرد داخلی مغز طی یادگیری زبان، از الکتروفیزولوژی استفاده می کند. یادگیری یک زبان خارجی می تواند اندازه ی مغز شما را بزرگتر کند. این چیزی است که دانشمندان سوئدی هنگام استفاده از اسکن مغزی برای نشان دادن این که موقع یادگیری زبان دوم چه اتفاقی در مغز می افتد، کشف کردند. این مطالعه، بخشی از تحقیقی است که در آن از تکنولوژی تصویر برداری مغزی برای فهم بهتر مزیت های شناختی یادگیری زبان استفاده می شود.

 

نویسنده: آلیسون مک کی
مترجم: رویا کریمی جنابی

 

 اکنون ابزارهایی مثل تصویربرداری تشدید مغزی یا همان MRI و الکتروفیزولوژی در بین بقیه ی ابزارها، نه تنها می توانند به ما بگویند که به عمل زانو احتیاج داریم یا نامنظمی هایی در ضربان قلب ما دیده می شود، بلکه می توانند آشکار کنند هنگامی که زبان دومی را می شنویم چه اتفاقی در مغز ما می ، می فهمیم یا تولید می کنیم. 
برای مشاهده فیلم تاثیر دارو بر یادگیری زبان به زبان اصلی کلیک کنید.


ناحیه هیپو کامپ و نواحی کورتکس مغزمطالعه ی MRI در سوئد نشان داد که:

یادگیری زبان خارجی تاثیر قابل رویتی روی مغز دارد. سربازان جوانی که استعداد زبانی داشتند، زبان عربی، روسی یا دری را با قدرت یاد گرفتند. گروه کنترل این تحقیق که متشکل از دانشجویان پزشکی و علوم شناختی بودند هم به سختی درس خواندند اما زبان نخواندند. اسکن MRI نشان داد که بخش های مشخصی از مغز کسانی که زبان یاد گرفتند بزرگ شد در حالیکه ساختار مغز گروه کنترل بدون تغییر باقی ماند. چیزی که جالب بود این بود که فراگیرانی که مغز آنها در ناحیه ی هیپو کامپ و نواحی کورتکس مغزی که مربوط به یادگیری زبان است، رشد کرده است، مهارتهای زبانی بهتری نسبت به کسانی داشتند که ناحیه ی حرکتی کورتکس مغزی در آنها رشد کرده بود. به عبارت دیگر، این که رشد در کدام نواحی مغزی صورت می گرفت به این موضوع ارتباط داشت که تا چه حد یادگیری زبان برای فراگیران راحت بود؛ و رشد مغز بر طبق کنش زبانی متفاوت بود. همان گونه که محققان خاطر نشان ساخته اند، در حالی که به طور کامل روشن نیست که بعد از سه ماه مطالعه ی شدید زبان، چه تغییراتی اتفاق می افتد، اما به هر حال رشد مغز قابل تصور است.

 
تماشای MRI مغز همچنین می تواند نشان دهد:

که در طول یک فعالیت یادگیری خاص چه بخش هایی از مغز فعال هستند. مثلا می توانیم ببینیم که چرا افراد بزرگسالی که به زبان ژاپنی صحبت می کنند نمی توانند به راحتی تفاوت بین صداهای r و i را در زبان انگلیسی بشنوند( مثلا برای آنها تشخیص کلمه ی river از کلمه ی liver مشکل است ). برخلاف زبان انگلیسی، ژاپنی ها r و i را به عنوان صداهای متمایز از هم تشخیص نمی دهند واین دو صدا برای آنها یک واحد آوایی مجزا( که به آن واج گفته می شود ) را معرفی می کند. 
مطالعه ی تصویر مغز در هنگام تولید کلمات انگلیسی که دارای این صداها بودند، نشان داد که فقط یک ناحیه از مغز ژاپنی ها فعال بود درحالی که در انگلیسی زبانها دو ناحیه ی مختلف فعال بود. یعنی برای هر یک از صداها یک قسمت از مغز فعال بود. در ژاپنی ها برای شنیدن و تولید تفاوتهای بین دو واج انگلیسی نیاز به تغییر اجزای مشخصی از مدار مغزی است. چه می توان کرد؟ چگونه می توانیم این تفاوتها را بیاموزیم؟ مطالعات اولیه ی زبانی که بر اساس تحقیقات روی مغز صورت گرفت، نشان داده است که ژاپنی ها با استفاده از برنامه ی نرم افزاری ای که در تولید هر یک از صداها مبالغه می کند و سبب می شود که میان آنها تمایز بیشتری ایجاد شود؛ می توانند شنیدن و تولید اختلاف میان r و i را یاد بگیرند. 


استفاده از تکنولوژی برای یادگیری زبان دوموقتی صداها تغییر داده می شدند و توسط نرم افزار طولانی می شدند، افراد خیلی راحت تر می توانستند تفاوتهای بین صداها را بشنوند. در یک مطالعه، بعد از فقط سه جلسه ی بیست دقیقه ای، داوطلبان یاد گرفتند که با موفقیت صداها را از هم تشخیص دهند حتی زمانی که صداها در حالت حرف زدن طبیعی هم ارائه شدند. این نوع تحقیقات می تواند بالاخره به پیشرفت هایی در استفاده از تکنولوژی برای یادگیری زبان دوم منجر شود. مثلا با استفاده از دستگاههای مافوق صوت مثل همان هایی که برای نشان دادن مشخصات و حرکات نوزادان در رحم برای والدین مشتاق استفاده می شود، محققان در رشته ی آواشناسی تولیدی توانسته اند به فراگیران زبان توضیح دهند که چگونه صداها را تولید کنند. این کار را  با نشان دادن تصاویری انجام داده اند که نشان می دهد برای تولید این صداها چگونه باید زبان، لب ها و آرواره ی خود را حرکت دهند و چگونه با افت و خیز نرم کام این صداها ایجاد می شوند. ایان ویلسون، محققی که روی زبان ژاپنی کار می کند گزارش های اولیه ایی از مطالعات انجام شده در مورد این تکنولوژی ها تهیه کرده است که ترغیب کننده است. البته محققان پیشنهاد نمی کنند که ابزار مافوق صوت جزئی از کلاسهای معمولی یادگیری زبان شود اما مهندسان نرم افزار با هوش، با اضافه کردن تصویر برداری به اپ های یادگیری موثر زبان در حال پیدا کردن راههایی برای بهره برداری از این دانش جدید هستند. 


کارا مورگان- شرت استاد دانشگاه ایلینویز شیکاگو

در تحقیقاتش در باره عملکرد مغز در یادگیری زبان، از الکتروفیزیولوژی برای آزمایش کارکرد داخلی مغز استفاده می کند. او و همکارانش به فراگیران زبان دوم، یاد دادند که به یک زبان مصنوعی صحبت کنند. زبانی مینیاتوری که توسط زبانشناسان، برای آزمایش ادعاهایی ساخته شده است که در مورد قابلیت یادگیری زبان در شرایط کنترل شده، مطرح است. در تجربه ای که آنها داشتند، گروهی از داوطلبان زبان را از طریق توضیح قواعد زبان یاد گرفتند در صورتی که گروه دوم زبان را به گونه ای یاد گرفتند که زبان اصلی خود را یاد می گیریم یعنی غرق شدن در زبان. با این که همه ی شرکت کننده ها زبان را یاد گرفتند، اما فقط آنها که در زبان غرق شدند، فرآیندهای مغزشان شبیه افراد بومی زبان بود. جالب این که، نزدیک به شش ماه بعد، وقتی که دیگر در معرض زبان قرار نگرفتند، چون زبان مورد نظر یک زبان ساختگی بود باز هم در آزمایش ها خوب عمل کردند و فرآیندهای مغزشان حتی بیشتر شبیه بومیان زبان شده بود.
 در مطالعه ای که به دنبال آن صورت گرفت، مورگان- شرت و همکارانش نشان دادند که فراگیرانی که استعداد خاصی در درک و فهم توالی و الگوها داشتند، گرامر را بهتر یاد گرفتند خصوصا وقتی در زبان غرق شدند.

درک و فهم توالی الگوهامورگان- شرت می گوید:

این تحقیق که روی مغز انجام شده است، به ما می گوید عملکرد مغز در یادگیری زبان در برخی از بزرگسالان می توانند مانند کودکان با غرق شدن در زبان، آن را یاد بگیرند بلکه می توانیم فرا گیران بزرگسال زبان را با مناسب ترین شرایط یادگیری تطبیق دهیم. تحقیقات تصویر برداری از مغز ممکن است در نهایت به ما کمک کند که روش های یادگیری زبان را با قابلیت های شناختی خود سازگار کنیم و به ما می گوید که ما هم از طریق دستورهای رسمی که قوانین را مشخص می کند، خوب یاد می گیریم و هم با غرق شدن درصداهای زبان یا اول یکی از این دو روش و به دنبال آن روش دیگر. تحقیقات اخیری که روی مغز انجام گرفته است خبرهای خوبی برایمان دارد. می دانیم که کسانی که بیش از یک زبان را به خوبی و روانی صحبت می کنند، خاطره های بهتری دارند و از لحاظ شناختی خلاق تر هستند و از لحاظ فکری انعطاف پذیر تر از تک زبانه ها هستند.

 مطالعاتی که در کانادا انجام گرفت

بیان کرد که بیماری آلزایمر و دمانس در دو  زبان ها دیرتر از تک زبان ها اتفاق می افتد. این به آن معناست که دانستن یک زبان دیگر می تواند به ما کمک کند که از لحاظ شناختی در سالهای آینده سالم بمانیم. حتی این نوید را می دهد که مزیت های دوز بانگی برای کسانی که زبان دوم را مانند کودکان یاد نمی گیریم هم محفوظ است. تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه ادینبورگ اشاره دارد به این موضوع که میلیونها انسان در سراسر دنیا زبان دوم خود را در زندگی از طریق مدرسه، دانشگاه، محیط کار، مهاجرت و یا ازدواج، بعدها یاد می گیرند. نتایج مطالعه روی 853 نفر به طور روشن و واضح نشان داد که دانستن یک زبان دیگر بدون در نظر گرفتن زمان یادگیری آن، مفید است. 

  


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.67 از 6 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۶/۵ 8/26/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/عملکرد-مغز-در-یادگیری-زبان

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture