Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

مقالات مباحثه‌ای

Discussion essays

Discussion essays

مقالات هر دو طرف را مدنظر قرار می‌دهند.

مقالات مباحثه‌ای  یکی از رایج‌ترین اشکال نوشتار آکادمیک به شمار می‌آیند. در این قسمت به این نوع مقالات و ساختارشان می‌پردازیم. برخی از کلماتی هم که در نوشتن این نوع مقالات به کار می‌رود، در اینجا ارائه شده‌‍اند. به عنوان مثال یک نمونه از این نوع مقاله درباره تحصیل در خارج از کشور، در این صفحه قرار داده شده است.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

مقاله مباحثه‌ای چیست؟

بسیاری از عناوین مقالات، شما را بر آن می‌دارد که هر دو جنبه‌ی یک موقعیت را مورد بررسی قرار دهید و بیان کنید با کدام جنبه از آن موافق هستید. به این نوع مقالات، مقالات مباحثه‌ای یا مقالات موافق یا مخالف نامیده می‌شوند. در واقع معنی آکادمیک مباحثه‌ در این نوع مقالات همان معنای معمولی مباحثه‌ است، یعنی وقتی دو نفر در مورد یک موضوع به بحث می‌پردازند و به یک موضوع از جنبه‌های مختلفی می‌پردازند. برای این نوع مقالات، نیاز به نگاهی متعادل داریم. این نوع نگاه سبب می‌شود مقالات مباحثه‌ای و مقالات متقاعد کننده که در آن‌ها تنها به یک طرف بحث پرداخته می‌شود، از هم متفاوت باشند. موقع نوشتن مقاله‌ی مباحثه‌ای، باید اطمینان حاصل کنیم که حقایق و عقاید به طور مشخص از هم جدا شده‌اند. در این نوع مقاله اغلب اوقات چیزهایی که افراد دیگر در مورد موضوع بخصوصی گفته‌اند را مورد بررسی قرار می‌دهیم و این اطلاعات از طریق مهارت‌های خلاصه‌سازی و نقل قول‌های مناسب منتقل می‌شوند. موارد ذیل نمونه‌هایی از موضوعات مقالات مباحثه‌ای هستند

•    مباحث مخالف و موافق با مجازات اعدام را بررسی کنید.
•    در مدارس علاوه بر موضوعات تحصیلی باید مهارت‌های مهم زندگی هم آموزش داده شوند، در مورد آن بحث کنید.
•    معایب و مزایای استفاده از تکنولوژی در کلاس درس را بیان کنید.

ساختار

اگرچه ممکن است ساختار این نوع مقالات بر طبق اندازه و موضوع مقاله فرق کند‌، اما یک سری اجزاء هستند که در بیشتر مقالات بحث مشترک هستند. علاوه بر موضوع کلی و موضوع پایان‌نامه که در مقدمه مقالات خوب دیده می‌شود، اغلب موضع نویسنده و تعاریف لازم هم ارائه می‌شوند. بخش اصلی این نوع مقالات، مباحث موافق (در یک یا چند پاراگراف) و مخالف (در یک یا چند پاراگراف) را در بر دارد. بخش نتیجه‌گیری شامل خلاصه‌ای از موارد مهم است و اغلب همراه با پیشنهاد‌اتی همراه است مبنی بر این‌که شما فکر می‌کنید کدام قسمت مقاله از اهمیت بیشتری برخوردار است. بخش نتیجه‌گیری ممکن است شامل عقاید شما درباره موضوع بر اساس شواهد قبلی باشد. در جدول زیر مروری داریم بر ساختار این نوع مقالات:

مراحل مقاله اجزای ساختاری هدف
مقدمه عبارات کلی معرفی موضوع مقاله به خواننده.
موضع بیان نظرات نویسنده (همیشه امکان‌پذیر نیست).
تعاریف (اختیاری) توضیح کلمات تخصصی مهم برای خواننده.
جمله‌ی محتوی موضوع اصلی بیان این‌که کدام قسمت از موضوع مورد بحث در مقاله موجود است.
متن اصلی    نظرات موافق توضیح به خواننده در مورد شواهد موافقی که موجود است و پشتیبانی آن‌ها. مهم‌ترین ایده‌ها معمولاً در ابتدا قرار می‌گیرند. این قسمت ممکن است یک یا چند پاراگراف باشد.
نظرات مخالف توضیح به خواننده در مورد شواهدی که در مخالفت با موضوع وجود دارد و پشتیبانی آن‌ها. مهم‌ترین عقاید در ابتدا قرار می‌گیرند. این قسمت هم ممکن است یک یا چند پاراگراف باشد.
نتیجه‌گیری خلاصه اراِِئه‌ی خلاصه‌ای از ایده کلی به خواننده همراه با بیان مجدد موضوع. بعضی اوقات هم بیانگر این است که برای بیان برخی از عقاید نویسنده شواهد قوی‌تری موجود است.
عقاید و پیشنهاد‌ات      ارائه‌ی نظر خود و بیان این‌که بر اساس شواهد موجود در مقاله، از نظر نویسنده، کدام اقدام بهتر است صورت بگیرد.

اصطلاحات مناسب این نوع مقالات

هنگامی که مراحل مقاله را خلاصه می‌کنید یا نظرات خود را بیان می‌کنید، خوب است بر اساس موارد یا درجه اهمیت آن‌ها، ترتیب را رعایت کنید. می‌توانید از کلمات و عبارات زیر استفاده کنید:

•    First…, first of all…, the most important…
•    Second…, in the second place…
•    Finally…, lastly…

هنگامی که می‌خواهید عقاید خود را مطرح کنید، می‌توانید از عبارات زیر استفاده کنید:

•    There is no doubt that…
•    I believe that…
•    One of the main arguments in favor of/against x is that…

هنگام نوشتن به زبان انگلیسی و همین‌طور نوشتار دانشگاهی مهم است که به جای تکرار کلمات از کلمات هم معنی استفاده کنیم. در ذیل کلمات هم معنی مناسب برای Advantage و Disadvantage ارائه شده است:

•    Advantage: benefit, a positive aspect/ feature, pro (informal)
•    Disadvantage: drawback, a negative aspect/ feature, con (informal)

نمونه مقاله

در این لینک نمونه‌ای از مقاله بحث ارائه شده است. روی هر قسمتی که می‌خواهید (در قسمت‌هایی که در سمت راست قرار دارد) برای مشخص شدن جنبه‌های ساختاری متفاوت در مقاله، کلیک کنید. برای مشاهده متن کلیک کنید.

 

عنوان:

(ترجمه متن)

تعداد دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند، روبه رشد است. تحصیل در خارج از کشور تا چه حدی می‌تواند به سود دانشجویان باشد؟
بیشتر مردم پانزده سال از زندگی خود را مشغول تحصیل هستند. درگذشته، دانشجویان فقط می‌توانستند در کشور خود تحصیل کنند. امروزه خیلی ساده است که برای تحصیل به خارج از کشور سفر کرد خصوصاً در سطح دانشگاهی. تحصیلات عالی را تحصیلات پس از متوسطه هم می‌گویند و تحصیلاتی است که در دانشگاه انجام می‌شود. به عنوان آخرین مقطع تحصیلی که افراد قبل از زندگی کاری خود انجام می‌دهند، این مرحله مهم‌ترین مرحله تحصیل به شمار می‌آید. گرچه این روند مزایایی مثل بودن در محیط زبانی و بهبود چشم اندازهای شغلی دارد اما معایب مهمی هم دارد نظیر هزینه‌ی بالا. اولین و مهم‌ترین حسن تحصیل در خارج از کشور یادگیری زبان در محیط است. دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند نه تنها باید زبان را برای تحصیل خود یاد بگیرند بلکه باید بتوانند در خارج از محیط درس در زندگی روزمره از زبان استفاده کنند. این عوامل سبب می‌شود دانشجویان بتوانند توانایی‌های زبانی خود را گسترش دهند. یکی دیگر از مزایای مهم آن، قابلیت اشتغال است. افزایش جهانی شدن به این معناست که شرکت‌های چند ملیتی بیشتری در حال راه اندازی دفاتر در کشورهای مهم می‌باشند. این شرکت‌ها نیاز به کارکنانی دارند که دارای مهارت‌هایی مثل تسلط به بیش از یک زبان باشند. دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند راحت‌تر می‌توانند در این‌گونه شرکت‌ها مشغول به کار شوند. با این حال تحصیل در خارج از کشور معایبی هم دارد که باید در نظر گرفته شوند و مهم‌ترین آن‌ها هزینه بالای تحصیل در خارج از کشور است. علاوه بر هزینه سفر که قابل ملاحظه است، دانشجویان در خارج از کشور مجبور به پرداخت هزینه‌های تحصیل که معمولاً خیلی بیشتر از هزینه تحصیل در کشورهای محل زندگی آن‌ها است. به این موارد باید هزینه زندگی که اغلب بیش از هزینه زندگی در کشور خودشان است هم اضافه کرد. با آنکه کمک هزینه دانشجویی برای دانشجویان در خارج از کشور وجود دارد، اما معمولاً بسیار کم است و فقط کسری از هزینه‌ها را در برمی‌گیرد. تحصیل در خارج از کشور، هزینه‌ی قابل توجهی را تشکیل می‌دهد. به طور خلاصه تحصیل در خارج از کشور مزایای روشنی دارد که شامل یادگیری زبان و افزایش فرصت‌های شغلی است و اشکال اصلی آن هزینه‌های سنگین آن است. به عقیده من این تجربه برای دانشجویانی که خانواده‌های آن‌ها می‌توانند به راحتی متحمل هزینه‌های آن‌ها بشوند با ارزش است. دانشجویانی که پشتوانه اقتصادی قدرتمندی ندارند باید با دقت در نظر داشته باشند که هزینه‌ی بالای تحصیل در خارج بر مزیت‌های آن غلبه می‌کند.


فهرست بررسی

در ذیل فهرستی برای بررسی مقالات بحث آورده شده است. از این فهرست برای نوشته‌ی خود استفاده کنید یا از یکی از همکلاسی‌های خود بخواهید به شما کمک کند.
 

مورد درست است؟ پیشنهاد
مقاله با موضوعات عمومی و کلی شروع می‌شود    
موقعیت مشخصی وجود دارد    
در مواقع لزوم، تعریف ارائه شده است    
مقاله دارای موضوع مورد بحث پایان نامه است    
یک یا بیش از یک پاراگراف درباره مزایا ارائه شده است (همراه با کلمات انتقالی روشن و واضح)    
یک یا بیش از یک پاراگراف درباره معایب ارائه شده است (همراه با کلمات انتقالی روشن و واضح)    
نتیجه‌گیری شامل خلاصه‌ای از نکات اصلی است    
نظرات نویسنده ارائه شده است    
پیشنهاد‌هایی ارائه شده است که مربوط به نکات مقاله است    

برای آشنایی با شیوه‌ی نگارش مقالات متقاعد سازی اینجا کلیک کنید.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 2 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۳/۲۲ 6/12/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/بحث-گفتگو-Discussion-essays

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture