Loading...

کارتان را بررسی کنید

مهارت های نوشتاری (7)

Check your work

راه‌هایی برای بهتر کردن آن بیابید

پس از آنکه اولین پیش‌نویس خود را نوشتید، مرحله بعد این است که باید کار خود را موردبررسی قرار دهید. در اینجا انواع روش‌های بررسی را شرح داده‌ایم، این‌که چه چیزی را باید موردبررسی قرار دهید و چگونه باید این کار را انجام دهید. در آخر هم یک فهرست بررسی آورده‌ایم که با توجه به آن می‌توانید با دقت کارتان را بررسی یا تصحیح کنید.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

انواع روش‌های بررسی

با روش‌های مختلفی می‌توانیم کار خود را موردبررسی قرار دهیم. البته مطمئن‌ترین روش، این است که استاد شما کارتان را بررسی کند و نظرش را ارائه دهد؛ اما اساتید همیشه وقت برای این کار ندارند. یک راه دیگر این است که از همکلاسی‌های خود بخواهید این کار را برایتان انجام دهند. این‌ها کسانی هستند که هم تراز شما هستند و بررسی‌ای که آن‌ها انجام می‌دهند را در اصطلاح "peer editing" می‌گویند. سومین و آخرین روش این است که خودتان به عنوان نویسنده کار خود را موردبررسی قرار دهید. البته اگر مقاله‌ای را درکه در یک آزمون نوشته‌اید، موردبررسی قرار می‌دهید فقط مورد سوم قابل انجام است! خیلی خوب است که از کس دیگری مثلاً استاد یا هم شاگردی‌هایمان بخواهیم کارمان را بررسی کنند، البته مشکلاتی هم در این مورد وجود دارد. خصوصاً در مورد هم‌کلاسی‌ها که ممکن است به اندازه کافی تخصص نداشته باشند و ممکن است روی موارد اشتباهی تمرکز کنند (مثلاً روی گرامر تمرکز کنند به جای آن که روی سازماندهی و نظم مقاله تمرکز کنند).


چه چیز را باید مورد بررسی قرار داد؟

اشتباهی که اکثر نویسنده‌ها می‌کنند این است که برای بررسی کار خود روی جنبه‌های کم اهمیت‌تر تمرکز می‌کنند مثل گرامر، دیکته و علامت گذاری؛ اما این موارد باید در انتهای کار یعنی زمان نمونه خوانی (proofreading) انجام گیرد. در این مرحله از فرآیند نوشتن، باید اطمینان حاصل کنید که محتوی متن شما سنگین، واضح، روشن و منظم است. همان‌طور که در بخش نوشتن دست‌نویس عنوان شد شما باید از دوتا فاصله و حاشیه‌ی عریض در هنگام تایپ استفاده کنید برای آنکه بتوانید بعداً به راحتی متن را تصحیح کنید. همین‌طور باید از نقطه سرخط (line break) و تورفتگی برای شروع پاراگراف استفاده کنید. خیلی بهتر است که متن خود را در قالب پاراگراف تصحیح کنید پس پیش از تصحیح متن اول باید از این مطمئن شوید که تحت این قالب تایپ می‌کنید. باید با مراجعه به بخش مقدمه سایر تزها و پایان نامه‌ها و خواندن آن‌ها (اگر گزار ش می‌نویسید بخش هدف آن را مطالعه کنید) و همچنین بخش خلاصه‌ای که در قسمت نتیجه گیری آورده شده است و همچنین جملات کلیدی هر پاراگراف (اگر گزارش است بخش سر تیتر) نسبت به بررسی سازماندهی و نظم متن خودتان اقدام کنید. سازماندهی و نظم صحیح به این معنی است که نظرات دارای ترتیبی منطقی باشند و به صورتی منسجم با هم در ارتباط باشند مثلاً برای رفتن از یک موضوع به موضوع دیگر باید از علائم انتقال درستی استفاده شود، پس به این مورد هم باید توجه داشته باشید. همچنین باید به محتوی توجه داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که نظرات حمایتی خوبی را بیان می‌کنید و باید مطمئن شوید که این نظرات در هر پاراگراف به طور واضح و صریح بیان شده‌اند و تمام پاراگراف‌ها به گونه‌ای نوشته شده‌اند که موضوع تز را مورد حمایت قرار می‌دهند (به عبارت دیگر باید یک نوع اتحاد در متن مشاهده شود). مقدمه باید با یک سری اطلاعات قبلی شروع شود و بخش نتیجه گیری هم باید با یک نظر نهایی تمام شود، این‌ها بخش‌هایی هستند که حتماً باید بررسی شوند. اگر مقاله‌ای تحقیقی می‌نویسید، باید اطمینان حاصل کنید که ارجاع‌های درون متنی دقیق و مناسب باشند یعنی منابع ارجاع داده شده باید به طور دقیقی خلاصه شده باشند و یا آنکه دقیقاً با استفاده از علائم نقل قول بیان شده باشند (" ") و همچنین بخش رفرنس هم باید با دقت تهیه شده باشد. به طور خلاصه باید مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

•    قالب یا فورمت: رعایت فاصله دوتایی، حاشیه عریض و غیره.
•    نظم: تزها، جملات بیانگر موضوع، ترتیب منطقی، انسجام.
•    محتوی: نظرات، پیوستگی، سابقه، نظر نهایی و ارجاعات.

چگونه بررسی کنیم؟

چه در حال بررسی متن خود باشید و چه این کار را برای شخص دیگری انجام می‌دهید، مراحل به یک صورت است. باید متن را با دقت بخوانید، به یاد داشته باشید که روی موارد گفته شده در بالا تمرکز داشته باشید. سعی کنید که یک فهرست بررسی داشته باشید (در پایان این بخش یک نمونه برایتان گذاشته‌ایم). اگر بخش‌هایی وجود دارد که باید دوباره نوشته شود یا تصحیح شود، سعی کنید در حاشیه یادداشت‌هایی بنویسید یا در فاصله‌ای که در بالای هر خط گذاشته شده است (به همین دلیل است که رعایت دو فاصله و حاشیه عریض حائز اهمیت است). به عنوان مثال: اگر برخی از نظرات مطرح شده خیلی قوی نیستند، می‌توانید این عبارت را بنویسید "جزئیات بیشتری باید نوشته شود " یا "باید دقیق‌تر انجام شود ". اگر جملاتی نوشته شده است که به موضوع اصلی مرتبط نیست، باید آن‌ها را حذف کنید.
 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۱/۳۱ 4/20/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/مهارت-های-نوشتاری

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture