Loading...

نوشتار دانشگاهی

Academic Writing

نوشتار دانشگاهی یکی از مهم‌ترین مهارت‌های متون دانشگاهی است چون نوشتن، روش اصلی ارتباطات دانشگاهی است. نوشتار دانشگاهی سخت‌ترین مهارتی است که دانشجویان می‌خواهند بر آن تسلط پیدا کنند. این صفحه به بررسی این موضوع که نوشتار دانشگاهی چیست می‌پردازد و همچنین به طور مفصل به مشخصات اصلی نوشتار دانشگاهی می‌پردازد و راهکارهایی را برای پیشرفت در آن را ارائه می‌دهد. در آخر یک فهرست رسیدگی ارائه خواهد شد تا بتوانید دانسته‌های خود را بررسی کنید.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

نوشتار دانشگاهی چیست؟

منظور نحوه نوشتاری است که برای بیان ایده‌ها، اطلاعات و تحقیقات جهت ارائه به اجتماع دانشگاهی وسیع‌تری استفاده می‌شود. این نوشتار می‌تواند دو نوع باشد: نوشتار دانشگاهی دانشجویان که به عنوان یک فرم برای ارزیابی در دانشگاه و همچنین مدارس برای آمادگی برای مطالعات دانشگاهی استفاده می‌شود و نوشتار دانشگاهی تخصصی برای نوشتن مواردی به کار می‌رود که می‌خواهیم در نشریات دانشگاهی یا کتاب‌ها چاپ شوند. انتظار می‌رود که هر دو نوع نوشتار (دانشجویی و تخصصی) استانداردهای مشابهی داشته باشند که می‌تواند برای دانشجویان پیچیده باشد. ویژگی‌های نوشتار دانشگاهی که این نوشتار را از سایر فرم‌های نوشتاری مجزا می‌کند عبارتند از:

•    ساختاریافته
•    مستند
•    انتقادی
•    متوازن
•    دقیق
•    علمی یا هدفمند
•    رسمی

ویژگی‌های نوشتار دانشگاهی

ساختاریافته

نوشتار دانشگاهی باید ساختاری شفاف داشته باشد. این ساختار معمولاً از ژانر نوشتاری بیرون می‌آید. مثلاً، یک گزارش باید شامل مقدمه (همراه با هدف یا اهداف)، بخش روش کار، بخش مباحثه و مانند آن باشد. در حالی که مقاله باید دارای مقدمه (شامل خلاصه تز باشد)، متنی شفاف، عنوان بیانگر ایده کلی و نتیجه‌گیری باشد. متن نوشتاری باید دارای پیوستگی باشد و پیشرفتی منطقی داشته باشد و همچنین باید منسجم باشد و بخش‌های مختلف آن به گونه‌ای شفاف به هم متصل باشد. برای این‌که نتیجه نهایی دارای ساختار، متمرکز و نظرات مطرح شده در آن منطقی باشد؛ باید پیش از نوشتن آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.

مستند

نظرات و مباحثی که در نوشتار دانشگاهی مطرح می‌شود باید مستند باشد. نوشتار باید بر اساس اطلاعات متخصصان آن رشته باشد. همین‌طور مهم است که اطلاعات به گونه‌ی مناسبی رفرنس داده شوند، به عنوان مثال از طریق استناد در داخل متن و بخش رفرنس.

انتقادی

نوشتار دانشگاهی چیزی بیش از یک توصیف و توضیح است. شما هم مانند یک نویسنده متون دانشگاهی، نباید هر چیزی را که می‌خوانید به عنوان یک حقیقت قبول کنید. باید بتوانید چیزی را که مشغول نوشتن در مورد آن هستید، تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنید؛ به عبارت دیگر باید بتوانید قبل از نوشتن، آن را مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید چطور می‌توانید آن بحث را کامل کنید. این نوع نوشتار را انتقادی می‌نامند. اگر نویسنده واقعاً بخواهد به موضوع منتقدانه نگاه کند، برای نوشتن آن به تحقیق زیادی نیاز دارد تا بتواند درک عمیق و کاملی از موضوع داشته باشد.

متوازن

نوشتار دانشگاهی باید متوازن باشد. به آن معنا که به تمام جنبه‌های موضوع توجه داشته باشد و از تعصب بپرهیزد. همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، همه‌ی تحقیقات، شواهد و مباحث باید به چالش کشیده شوند و مهم است که نویسنده، موقعیت خود را نسبت به موضوعی بخصوص نشان دهد؛ به عبارت دیگر باید نشان دهد که ادعایش تا چه حد مهم است. این کار را می‌توان با استفاده از عباراتی مانند " شواهد نشان می‌دهد که ... این موضوع می‌تواند نتیجه‌ی این باشد که ..." یا از طریق تقویت کننده‌هایی مانند " واضح است که... و یا تحقیقات نشان می‌دهد که ..." انجام داد.

دقیق

نوشتار دانشگاهی باید به منظور تضمین درک خواننده، از زبانی شفاف و دقیق استفاده کند. برای این منظور باید برای انتقال معنا با دقت بیشتر، از اصطلاحات تخصصی، بیشتر از اصطلاحات غیر تخصصی استفاده کند. بعضی اوقات این اصطلاحات تخصصی نیاز به تعریف دارند البته فقط زمانی که اصطلاح مورد نظر را همه به همان شکل به کارنمی برند و معنای آن به راحتی برای خواننده قابل درک نباشد.

علمی

نوشتار دانشگاهی پایه‌ای علمی دارد؛ به عبارت دیگر تأکید آن بر مباحث و اطلاعات است تا نویسنده. به همین دلیل در نوشتار دانشگاهی از اسامی و عبارات اسمی بیش از افعال و قیود استفاده می‌شود. همین‌طور در آن بیشتر از ساختار مجهول استفاده می‌شود تا ساختار معلوم. به عنوان مثال: آب گرم می‌شود به جای آب را گرم کردم.

رسمی

در نهایت این‌که نوشتار دانشگاهی خیلی رسمی‌تر از نوشتار روزمره است. در این نوشتار از کلمات طولانی‌تر و جملات پیچیده‌تری استفاده می‌شود و درعین حال از اختصار و محاوره یا کلمات و اصطلاحات غیر رسمی که ممکن است در انگلیسی روزمره استفاده شود، پرهیز می‌شود. کلمات و کلمات محاوره‌ای هستند که بیشتر در نوشتار دانشگاهی استفاده می‌شوند و محققان فهرستی از آن‌ها را برای کمک در اختیار دانشجویان قرار داده‌اند مثل Academic Word List، Academic Vocabulary List و Academic Collocation List.

پیشرفت در نوشتن نوشتارهای دانشگاهی

نوشتار دانشگاهی با توجه به ماهیت نسبتاً تخصصی‌اش ممکن است در ابتدا به نظر ترسناک برسد. می‌توانید با توجه به بازخوردی که از معلم‌ها و شاگردها دریافت می‌کنید در این نوع نوشتار پیشرفت داشته باشید و به دنبال بخش‌هایی بگردید که نیاز به اصلاح دارند. راه دیگر برای پیشرفت این است که بیشتر بخوانید. با خواندن متون و ژورنال‌های دانشگاهی می‌توانید درک بهتری از ویژگی‌های داشته باشید که وجود آن‌ها نوشتار دانشگاهی را از سایر فرم‌های نوشتاری مجزا می‌کند.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۱/۲۳ 4/12/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/نوشتار-دانشگاهی-Academic-Writing

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture