Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

روش تدریس زبان انگلیسی

روش تدریس زبان انگلیسی در سال‌های اخیر همانند سایر حرفه‌ها، جهش به وجود آمده است. روش‌های پداگوژی سنتی که بر اساس توضیح یک موضوع توسط معلم و یادداشت برداری توسط زبان‌آموزان بود, ممکن است هنوز هم گاه‌گاهی مفید باشد. با این حال, امروزه آموزش زبان انگلیسی بیشتر حول محور ترغیب زبان‌آموزان برای برانگیختن کنجکاوی و اشتیاق یادگیری در آن‌ها می‌چرخد.

 

روش تدریس زبان انگلیسی

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی


بهترین روش تدریس زبان انگلیسی

روش‌های تدریس زبان انگلیسی متفاوتی با توجه به این تغییر در آموزش پدیدار شده است. بسیاری از این روش‌های تدریس واقعاً جدید نیستند! استفاده از تکنولوژی در کلاس به سادگی، حیاتی دوباره به آموزش بخشیده است. تکنولوژی به ما این اجازه را می‌دهد که با روش‌های جدید به نظریات قدیمی نزدیک شویم. نکاتی که در ذیل بیان می‌شود، روش‌های تدریس رایجی است که از ادغام تکنولوژی با آموزش به وجود آمده‌اند.

1.    کلاس معکوس (وارونه کردن کلاس)

مدل کلاس معکوس در روش تدریس زبان انگلیسی شامل تشویق و ترغیب زبان‌آموزان برای آماده بودن قبل از کلاس است. بنابراین، کلاس به محیطی پویا و فعال تبدیل می‌شود که زبان‌آموزان در آن کلاس، چیزهایی را که قبلاً یاد گرفته‌اند را شرح می‌دهند. زبان‌آموزان موضوعی را در خانه آماده می‌کنند, به‌گونه‌ای که روز بعد وقت کلاس صرف پاسخ دادن به پرسش‌های آن‌ها درباره‌ی موضوع موردنظر می‌شود. این کار به زبان‌آموزان اجازه می‌دهد تا از محدودیت‌های معمولی فراتر روند و کنجکاوی طبیعی خود را کشف کنند. ابزارهای آموزشی آنلاین رایگان می‌تواند با مدل کلاس معکوس ادغام شود. با استفاده از این ابزارها، می‌توانید به‌راحتی منابع را در گروه به اشتراک بگذارید و زبان‌آموزان می‌توانند با خواندن این منابع در منزل، روز بعد برای کلاس آماده باشند.

2.    تفکر طراحی (روش موردی)

تفکر طراحیاساس این روش بر تجزیه و تحلیل مواردی از زندگی روزمره با به‌کارگیری تحلیل گروهی، مشکل گشایی گروهی، نظریات بدیع و خلاقانه می‌باشد. گرچه "تفکر طراحی" روشی سازمان یافته است, اما در عمل می‌تواند خیلی به هم ریخته باشد. ممکن است نتواند در برخی موارد راه حلی ارائه دهد؛ بنابراین، روش موردی، زبان‌آموزان را برای دنیای واقعی آماده می‌سازد. همچنین کنجکاوی، مهارت‌های تحلیلی و خلاقیت آن‌ها را برمی‌انگیزد.

این روش معمولاً در کلاس‌های MBA یا کلاس‌های کارشناسی ارشد، برای تحلیل روش‌های موردی که توسط شرکت‌ها در گذشته استفاده شده است به کار می‌رود. "ایوان مکینتاش" یکی از طرفداران روش تفکر طراحی، مدرسه‌ی تفکر طراحی را به عنوان بخشی از گروه مشاوری خود (No Tosh) تأسیس کرد. این گروه تجربیات خلاقانه‌ی روش تدریس زبان انگلیسی برخی از بهترین رسانه‌ها و شرکت‌ها را در دنیا برای آموزش روش‌های تدریس در اختیار خود می‌گیرد. دوره‌ی تفکر طراحی برای مربیان همچنین ابزاری آنلاین را همراه با دستورالعمل برای اجرای روش تفکر طراحی در کلاس در اختیار معلم‌ها قرار می‌دهد.

 

3.    خود یادگیری

خود یادگیریمهم‌ترین عامل پیشرفت و یادگیری، کنجکاوی است. به عنوان یک اصل اساسی یادگیری، وادار کردن زبان‌آموزان به حفظ کردن خروارها درس که یا با اکراه آن را به یاد می‌آورند یا آن را فوراً فراموش می‌کنند، معنایی ندارد. راه‌حل این است که بگذاریم زبان‌آموزان روی کشف چیزهایی که دوست دارند تمرکز کنند و خودشان پیرامون آن، یاد بگیرند. یک مثال عالی برای روش تدریس زبان انگلیسی مبتنی بر خود یادگیری توسط " سوگاتا میترا "، در کنفرانس TED ارائه شد. در یک سری تجربیاتی که در دهلی نو، آفریقای جنوبی و ایتالیا به دست آمد، "سوگاتا میترا "، محقق آموزشی، به کودکان اجازه‌ی دسترسی به " وب " را داد. نتایجی که به دست آمد می‌تواند نحوه‌ی تفکر ما در مورد تدریس را دگرگون کند. کودکان که تا آن موقع حتی نمی‌دانستند اینترنت چیست، توانسته بودند به‌راحتی غیر قابل پیش بینانه ای، موضوعات متعددی را یاد بگیرند.

یکی از روش‌های رایج در ایجاد خود یادگیری استفاده از " نقشه‌های ذهنی " است. معلم‌ها باید یک نقطه‌ی اصلی در نقشه‌های ذهنی ایجاد کنند و به زبان‌آموزان اجازه دهند تا آزادانه افکار و ایده‌ها را ایجاد و گسترش دهند. مثلاً، اگر تمرکز روی بدن انسان است بعضی از زبان آموزان نقشه‌های ذهنی را در مورد اعضای بدن، استخوان‌ها یا بیماری‌هایی ایجاد کنند که روی بدن انسان تأثیر می‌گذارد. پس از آن، زبان‌آموزان بر اساس نقشه‌های ذهنی که ایجاد کرده‌اند ارزیابی می‌شوند و می‌توانند برای بهبود نقشه‌های ذهنی با یکدیگر همکاری کنند و درک کامل‌تری از بدن انسان پیدا کنند.

4.    بهره‌گیری از بازی

یادگیری با استفاده از بازی یکی از روش‌های یادگیری است که پیش‌تر خصوصاً در آموزش ابتدایی و پیش‌دبستانی از آن استفاده شده است. زبان‌آموزان با استفاده از بازی حتی بدون آن که متوجه شوند، یاد می‌گیرند. بنابراین، یادگیری از طریق بازی یا " بهره‌گیری از بازی " یک روش یادگیری است که می‌تواند در هر سنی مؤثر واقع شود. همچنین روشی مفید برای ایجاد انگیزه در زبان‌آموزان است.

معلم باید پروژه‌هایی را طراحی کند که بر اساس سن و سواد زبان‌آموزان برایشان مناسب باشد و آن‌قدر جذاب باشد که انگیزه‌ی بیشتری در آن‌ها ایجاد کند. یکی از ایده‌هایی که می‌تواند دانش‌آموزان را ترغیب کند، آزمون‌های آنلاین در موضوعات مشخص است. دانش‌آموزان می‌توانند هم کلاس‌های خود را به چالش بکشند تا خودشان را امتحان کنند و ببینند که چه کسی نمره‌ی بالاتری می‌گیرد. با این روش، زبان‌آموزان می‌توانند از رقابت با یکدیگر لذت ببرند و در عین حال هم سرگرمی داشته باشند و هم یاد بگیرند.


5.    رسانه‌های اجتماعی

یکی از صورت‌های بخش قبلی استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کلاس است. امروزه دانش‌آموزان همیشه به شبکه‌های اجتماعی وصل هستند و باید برای شرکت آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی در کلاس کمی خلاقیت داشته باشیم. راه‌هایی که شما می‌توانید از انواع روش تدریس زبان انگلیسی استفاده کنید که به تعداد صدها شبکه‌ی اجتماعی که وجود دارند، متفاوت است. یک مثال خوب در این رابطه ابتکاری بود که توسط آکادمی برزیلی زبان " Red Ballon " به کار برده شد که دانش‌آموزان را تشویق می‌کرد تا توییت‌های هنرمندان مورد علاقه‌ی خود را بررسی کنند و اشکالات گرامری آن‌ها را تصحیح کنند، به این وسیله آن‌ها در تلاشی شرکت می‌کردند که منجر‌به بهبود مهارت‌های ترجمه زبان انگلیسی آن‌ها می‌شد.

6.    ابزارهای یادگیری رایگان آنلاین

 ابزارهای یادگیری رایگان آنلاینمجموعه‌ای از ابزارهای یادگیری رایگانی به صورت آنلاین وجود دارد. معلم‌ها می‌توانند برای تشویق دانش‌آموزان به شرکت در کلاس و ایجاد حس سرگرمی در کلاس آن‌ها به کار برند. معلم‌ها می‌توانند با استفاده از چیزهایی مثل آزمون‌های آنلاین برای ارزیابی دانش‌دانش آموزان، محیطی تعاملی و پویا در کلاس ایجاد کنند. همچنین از دانش‌آموزان خود هم بخواهید که وارد شبکه‌اجتماعی شوند و می‌توانید گروهی تشکیل دهید و همه‌ی دانش‌آموزان خود را در آن عضو کنید.

این به آن معناست که شما می‌توانید به‌طور مستقیم منابع مطالعه را با دانش‌آموزان خود به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید و حتی مدل کلاس معکوس را به روش تدریس خود اضافه کنید. همان‌طور که می‌بینید تکنولوژی سبب خلق روش تدریس زبان انگلیسی شده که می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با دانش‌آموزان خود ارتباط برقرار کنید.


 


مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 3 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۹/۳ 11/23/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/روش-های-تدریس

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture