Loading...

بازی و کاهش استرس در کودکان

بازی و کاهش استرس در کودکان

کودکی یکی از مراحل دلپذیر زندگی ماست. امتحانات سخت، تنش‌های جدی، استرس‌های کاری و برنامه‌ی فشرده‌ای در این مرحله از زندگی وجود ندارد و یک زندگی آرام و دور از استرس است؛ اما حدس بزنید چرا چنین است؟ کودکان هم ممکن است بعضی اوقات دچار استرس شوند. بازی و کاهش استرس در کودکان در بروز اختلالات مربوط به استرس و نگرانی می تواند کمک کننده باشد. پس نباید بگذاریم این استرس بیشتر شود و ضروری است که سطح استرس کودکان را تا آنجا که ممکن است پائین نگهداریم. با شیوع کرونا و لزوم ماندن در خانه کودکان امکان تخلیه انرژی ندارند. با انجام این بازی‌های ساده می‌توانیم به تغییر روحیه آن‌ها کمک کنیم. اکنون که کلاس‌ها آنلاین و غیرحضوری برگزار می‌شود برای جلوگیری از کسالت و بالا بردن بازدهی در فواصل بین کلاس‌ها، هرچند کوتاه، کودکان را به انجام فعالیت تشویق کنید.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

بازی‌هایی که استرس کودکان را کاهش می‌دهد:

این بازی‌ها روش خوبی هستند برای این که کودکان خود را از شر تنش‌ها و نگرانی‌هایشان خلاص کنید. بازی و کاهش استرس در کودکان به آنها اعتماد به نفس می‌دهد و تمرکز آن‌ها را نیز بالا می‌برد و به تحصیل آن‌ها کمک می‌کند. با این که برخی از این بازی‌ها به صورت تک‌نفره انجام می‌شود، باید در بقیه‌ی بازی‌ها با کودکتان همراهی کنید. با آن‌ها بازی کنید و هنگام بازی به هر روش ممکن، آن‌ها را تشویق کنید. تعدادی از این بازی‌ها عبارتند از:

 

دارت

•    دارت

برای کودکان خود یک بازی دارت تهیه کنید. نوعی را تهیه کنید که مخصوص کودکان است، چون در غیر این صورت ممکن است به آن‌ها آسیب بزند. هنگامی که آن‌ها سعی می‌کنند به هدف بزنند، مطمئناً استرس خود را فراموش می‌کنند. حرکت پرتاب کردن دارت احساس خمودگی و بی‌حالی را کاهش می‌دهد.

 

 

•    کارت بازی

به کودکان خود یاد دهید که تنهایی بازی کنند. بچه‌ها کارت بازی را خیلی دوست دارند و می‌توانند خودشان را با این بازی مشغول کنند و بدون هیچ تنشی به این بازی بپردازند.

 

مکعب روبیک

•    مکعب روبیک

وقتی بچه‌ها تلاش می‌کنند که رنگ‌های یک‌طرف مکعب روبیک را مرتب کنند، مطمئناً از دنیای اطراف خود دور می‌شوند و فقط روی کار خود متمرکز می‌شوند. گرچه درست کردن کل مکعب ممکن است استرس‌زا باشد اما نگران نباشید چون وقتی یاد بگیرند که چطور مکعب روبیک را مرتب کنند، قطعاً مجذوب آن خواهند شد. وقتی اولین طرف مکعب روبیک را درست می‌کنند خیلی سریع استرس آن‌ها کاهش می‌یابد و قطعاً سعی می‌کنند‌ که دیگر طرف‌های مکعب را هم درست کنند. بازی و کاهش استرس در کودکان به آنها آرامش می دهد.

 

 

•    فنر بازی

فقط به آن‌ها یک فنر بدهید. زمانی که شروع می‌کنند که فنر را باز و بسته کنند و از این دست به دست دیگر بدهند، تمام تمرکزشان روی این اسباب‌بازی است و به این وسیله از مشکلات خود دور می‌شوند.

 

توپ بادکنکی

•    توپ بادکنکی

این توپ‌ها برای کاهش استرس عالی هستند. رنگی هستند و حالت فنری دارند و استفاده از آن‌ها روش خوبی است برای آن که کودک خود را از استرس خلاص کنید.

 

 

 

•    جدول کلمات متقاطع

می‌توانید یک کتاب جدول متقاطع برای فرزندتان بخرید. جدول متقاطع بهترین راه برای افزایش قدرت ذهن و کاهش استرس است. اول از جدول‌های ساده شروع کنید و وقتی آن‌ها راحل کردند، جدول‌های سخت برایشان بخرید. قطعاً برایشان جالب خواهد بود. در صورتی که بعضی پاسخ‌ها را ندانند شما هم می‌توانید به آن‌ها کمک کنید.

 

شطرنج و جدول سودوکو

•    شطرنج و جدول سودوکو

بازی‌هایی مثل شطرنج، سودوکو و مانند آن، فرد را درگیر چالش و تفکر منطقی می‌کند که هر دوی آن‌ها استرس را کاهش می‌دهد. همچنین بردن چند بازی به اعتماد به نفس آن‌ها کمک می‌کند.

 

 

 

•    فعالیت‌های بدنی

بازی‌هایی که فعالیت‌های بدنی، خصوصاً در هوای آزاد را دارند برای کاهش استرس در کودکان بسیار مؤثر هستند. بیشتر بچه‌ها بازی‌هایی مثل فوتبال و بیس‌بال را دوست دارند. تلاش و کوشش بدنی، به کاهش سطح هورمون‌های استرس‌زا در بدن آن‌ها کمک می‌کند. این بازی‌ها برای سلامت کلی بدن آن‌ها هم خوب است.

بازی‌هایی که در اینجا از آن‌ها صحبت کردیم زنگ تفریح خوبی است برای برنامه‌ی روزانه‌ی کودکان و تنش‌های آن‌ها را نیز کاهش می‌دهد. رفتار کودکان ممکن است لزوماً نشانگر یک مشکل یا ایراد نباشد، با این حال خوب است که هر روز به آن‌ها اجازه‌ی چنین بازی‌هایی را بدهیم. شما می‌توانید زمان خاصی را در طول روز برای انجام چنین بازی‌هایی اختصاص دهید. به آن‌ها نشان دهید که می‌توانند موفق شوند. از نقش بازی و کاهش استرس در کودکان غافل نباشید. این کار اعتماد به نفس آن‌ها را بالا می‌برد. بگذارید کودکانتان سرگرم و موفق باشند!


 


Refrence:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 3 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۵/۲۱ 8/11/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/بازی-و-کاهش-استرس-در-کودکان

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture