Loading...

دوره Reading and Writing

خواندن و نوشتن

کودکان 8 تا 12 سال

تمرکز آموزشی در بهترین آموزشگاه زبان تخصصی کودکان در کرج، در دوره خواندن و نوشتن Reading and Writing بر مهارت‌های خوانداری و نوشتاری کودکان است. بعد از طی دوران پیش‌دبستانی و کلاس اول دبستان و حصول اطمینان از این‌که کودکان با خواندن و نوشتن به زبان مادری آشنایی کافی پیدا کرده‌اند، امکان استفاده از این دوره‌ها حاصل می‌شود.

آشنایی کودکان با آواها

کارشناسان آموزشی در بهترین آموزشگاه زبان تخصصی کودکان در کرج، مدرسه زبان خزائلی بر این باورند که آشنایی کودک با آواها و صدا کشی‌ها و طرز استفاده صحیح از حروف در زبان مادری و ایجاد قابلیت به‌کارگیری آن‌ها توسط کودک، مقدمه مطمئنی برای آشنایی با صداهای زبان هدف است. بسیاری از صداها در زبان اول و زبان هدف مشترکند و کودک بعد از آشنایی با اصوات در زبان مادری با اعتماد به نفس بیشتری با صداها در زبان هدف روبرو شده و درنتیجه برای دریافت آن‌ها آمادگی بیشتری دارد.


حروف ترکیبی در زبان هدف

نکته مهم‌تر این‌که خیلی از صداها ممکن است در دو زبان مشترک نباشد. ممکن است در زبان هدف صدایی وجود داشته باشد که کودکان در زبان مادری با آن مواجه نشده باشند و این خود ممکن است اشکالاتی را در دریافت کودکان ایجاد کند و تداخل صداهای جدید موجب کندی در روند دریافت کودک باشد.
به عنوان مثال ترکیب بعضی از حروف در زبان انگلیسی صداهای جدیدی را تولید می‌کند که این امر در طبیعت زبان فارسی وجود ندارد. مثلاً دو حرف C و H در کنار یکدیگر صدای جدیدی تولید می‌کنندچ Ch= در حالی که هر یک از آن‌ها به تنهایی صدای متفاوتی دارند که درک این مسئله ممکن است تداخلاتی را در دریافت کودک به همراه داشته باشد. لذا حصول اطمینان از اینکه کودک با زبان مادری خود آشنایی کافی دارد بسیار حائز اهمیت است.

اساس تدریس اصوات

در این پایه، دوره خواندن و نوشتن Reading and Writing، کودکان برای دستیابی به مهارت‌های خواندن و نوشتن با روش جزء به کل یعنی از طریق تجربه اصوات تولید شده توسط حروف با آن‌ها مواجه شده و به ترتیب صدای تولید شده توسط یک حرف را فرامی‌گیرند نه اسم حروف در الفبای انگلیسی. این بدین معنی است که مثلاً در شروع آشنایی با حرف S"" مدرس این دوره صدای حرف "س " را می‌کشد و بعد از حصول اطمینان از اینکه کودک با دیدن حرف توانایی تولید صدای آن را پیدا کرده اسم آن حرف را نیز تدریس می‌کند "اِس "؛ بنابراین اساس تدریس در این پایه صدای حروف است نه اسم آن‌ها. در ابتدا صدای تک صدای هر 26 حرف انگلیسی آموزش داده می‌شود. سپس صداهای ترکیبی بی‌صدا مثل Ch"" و بعد صداهای ترکیبی حروف صدادار مثلاً "Ou" و صداهای استثنائی. در نهایت کودکان قابلیت خواندن از طریق تفکیک صدای هر حرف در یک کلمه (Decoding) و چسباندن آن‌ها به یکدیگر (Encoding) قابلیت خواندن کلمات را پیدا کرده و به تدریج قادر به خواندن در زبان هدف می‌شوند. در پی خواندن طریق صحیح نوشتن حروف در کنار یکدیگر بین چهار خط زمینه و دیکته کلمات می‌آیند که از صداهای پرتکرار شروع شده و به صداهای کم تکرار و صداها و کلمات استثنائی ختم می‌گردد. با روش جزء به کل، فرزندانمان قابلیت تشخیص، تفکیک و ترکیب صداها را به آسان‌ترین وجه ممکن دریافت کرده و توانائی نوشتن و خواندن را با اعتماد به نفس کافی به دست می‌آورند.

نقش حمایتی خانواده‌ها

ناگفته نماند که دیکته و خواندن همواره از مشکل‌ترین مهارت‌ها برای کودکان است چون نیاز به تمرین و ممارست کافی دارد. از این رو در این دوره نقش حمایتی خانواده‌ها و نظارت بر پیشرفت فرزندانشان امری مهم است. نظارت بر انجام تکالیف، دیکته، عدم غیبت در جلسات و در نهایت ارتباط کافی با مدرسین دوره‌ها و شرکت در جلسات اولیا مربیان از اهم وظایف پدر مادرهاست که در صورت انجام آن‌ها با خیالی آسوده شاهد پیشرفت دلبندانشان خواهند بود.

زمان‌بندی کلاس‌ها

کلاس‌های حضوری دوره خواندن و نوشتن Reading and Writing برای گروه سنی 8 تا 12 در 4 ترم تعریف شده است. کلاس‌ها 2 جلسه در هفته برگزار می‌شود و هر جلسه 1:30 ساعت. در کلاس‌های آنلاین نیز دو جلسه در هفته برگزار می‌شود ولی هر جلسه 1:15 ساعت و همچنین RW در چهار ترم به پایان می‌رسد.
در این دوره‌ها اساساً روش‌های علمی و نظریه‌های اثبات شده روز دنیا مدنظر کارشناسان برنامه‌ریزی مدرسه زبان خزائلی قرار می‌گیرند.
در اینجا با برخی از این نظریه‌ها و روش‌های آشنا می‌شویم. لطفاً کلیک کنید:

CLIL
NLP
TPR
PYP

"ما بهترین نیستیم ولی برای بهترین بودن حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم."


نویسنده:

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۳/۱۲ 6/2/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/دوره-Reading-and-Writing

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture