Loading...
دسته:
زیر دسته:
78دوره کارگاهی زبان آنلاین کودکان
77مهد زبان انگلیسی آنلاین
76دوره‌ Magic Time
75دوره English Time
74دوره Reading and Writing
73دوره Catch Up بهترین آموزشگاه زبان مکالمه کودکان
72 MESSY PLAY
71بهترین روش یادگیری زبان در منزل
70روش های مختلف برقراری ارتباط
69آموزش لباس پوشیدن به کودکان
68آداب و رسوم جشن سال نو در جهان
67اهداف آموزش پیش دبستانی
66کلاس پیش دبستانی آموزشگاه خزائلی
65چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است
64راه های کمک به استقلال کودکان
63ایجاد احساس امنیت در کودکان
62سلامت عاطفی کودکان
61کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند
60نحوه ورود به کلاس در Adobe Connect
59محیط کلاس در Adobe Connect
58بهترین راه آموزش زبان به کودکان
57بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی
56آموزش انگلیسی در خانه برای کودکان
55بازی و کاهش استرس در کودکان
54چرا کودکان زبانهای جدید را بهتر یاد می گیرند
53دلایلی که افراد نمی توانند زبان انگلیسی را به روانی صحبت کنند
52استفاده از گرامر برای مکالمه
51کتاب خواندن به همراه کودکتان
50انگلیسی حرف زدن در خانه
49انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی
48راهنمای استفاده از سایت آموزشگاه خزائلی
47منشور اخلاقی انضباطی استفاده از گروه آموزش مجازی
46چیزهایی که والدین باید در مورد ویروس کرونا بدانند
45با اضطراب ویروس کرونا چه کنیم
44 راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در محیط کار
43ویروس کورونا چیست
42راه های انتقال ویروس کرونا ایران
41بهترین روش یادگیری زبان
40مشخصات یک مدرسه خوب
39ده ویژگی ممتاز یک مدرسه خیلی خوب
38آیا خواندن به زبان انگلیسی مشکل است
37چگونه مهارت خواندن را بهبود ببخشیم
36چگونه انگلیسی را بهتر یاد بگیریم
35چگونه می توانیم بهتر انگلیسی صحبت کنیم
34چرا کودکانمان گریه می کنند
33مقایسه حافظه آینده نگر و فرا حافظه افراد بهنجار
32یادگیری زبان از طریق مسافرت
31اهمیت لهجه زبان دوم
30سطوح زبان انگلیسی از A1 تا C1
29آموزش به کودکان درباره لمس خوب و لمس بد
28آموزش نکاتی درباره لمس خوب و بد به کودکان
27آموزش زبان انگلیسی
26معرفی امتحان بین المللی IELTS
25یادگیری لغات در متن
24آموزش مکالمه زبان انگلیسی به کودک سه ساله
23آموزش زبان انگلیسی به کودکان
22یادگیری زبان انگلیسی از طریق موسیقی
21مادران شاغل و عذاب وجدان همیشگی
20انگلیسی استاندارد چیست
19سن مناسب برای شروع مهدکودک
18ژان پیاژه
17اهمیت لهجه انگلیسی
16سی کتاب برتر
15بهترین آموزشگاه زبان کرج
14آهنگ پاپ و یادگیری زبان انگلیسی
13غلبه بر اضطراب جدائی در اولین روز مدرسه
12موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند
11فواید کتاب خوانی
10خانه زبان و بازی آموزشگاه خزائلی
9مکالمه زبان انگلیسی برای کودکان
8آموزش استفاده از سرویس بهداشتی برای کودکان
7کنترل عصبانیت
6حسادت بین کودکان
5چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم
4کودک نافرمان
3تئوری های رشد کودک
2راز شگفت انگیز پرورش کودک خوش رفتار
1کمک به کودکان ناتوان در یادگیری

چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم؟

 ده راهکار مناسب برای والدین

پرورش صحیح کودکان سخت است اما پرورش آن‌ها به‌گونه‌ای که شاد بمانند و راضی باشند به‌مراتب سخت تراست. به عنوان والدین ما همیشه سعی می‌کنیم که بهترین‌ها را در اختیار کودکان‌مان قرار دهیم و انتظار داریم که آن‌ها رویکردی مثبت در قبال زندگی داشته باشند. اما برای انجام این کار تنها یک راه وجود ندارد؛ تنها یک روش و تکنیک خاص که به ما کمک کند کودک‌مان را آن‌طور که می‌خواهیم پرورش دهیم، وجود ندارد. کلیه تصمیماتی که ما والدین در طول سفر پرفراز و نشیب تربیت و بزرگ کردن کودک‌مان می‌گیریم، بر روی اینکه او چگونه خواهد بود تاثیر می‌گذارند. با این حال نکاتی وجود دارند که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانیم تمام تلاش خود را برای پرورش کودکی شاد به کار بریم. در این مقاله نکاتی را برای این‌که چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

نویسنده: Aarohi Achwal

مترجم: رؤیا کریمی جنابی _ الهه قاسمی

 

راهکارهایی برای کمک به شما که چگونه کودکانی شاد پرورش دهید

اگر بخواهید شاهد رشد طبیعی کودک خود باشید، لازم است بدانید چه چیزی او را شاد می‌کند. چگونه اطمینان حاصل کنید که کودک‌تان با شادی بزرگ می‌شود را در ذیل شرح می‌دهیم:

 

۱. تقویت مثبت

بچه‌ها خیلی نیاز به تائید دارند. برای آن‌ها، والدین تنها معیار اخلاقی هستند که می‌توانند تعیین کنند کار بخصوصی را درست انجام داده‌اند یا نه. تقویت مثبت برای پرورش کودک شاد و راضی ضروری است. به همین دلیل لازم است وقتی کودک‌تان کاری را درست انجام می‌دهد از او قدردانی کنید. اما وقتی کاری را اشتباه انجام می‌دهد او را تشویق نکنید. تشویق اشتباه می‌تواند مضر باشد. ممکن است کودک شما همیشه در انتظار واژه‌هایی برای قدردانی باشد، اما تشویق دائم سبب بروز مشکلات انگیزشی در زندگی آتی او می‌شود.

 

۲. آموزش صبر کردن

کودکان یاد گرفته‌اند که با رضایتمندی فوری، نیرو بگیرند. در دنیای امروز که همه ‌چیز با یک اشاره در دسترس است، نیاز برآوردن تمام احتیاجات در لحظه، روز به روز در حال افزایش است. این‌که بگذارید کودک‌تان، مزیت‌های لذت طولانی‌ مدت و این حقیقت ساده را درک کند که هر چیزی مدت‌ زمان خودش را لازم دارد، حائز اهمیت است. با یاد دادن ارزش صبر کردن به کودکان، آن‌ها به دشمنی با خود خاتمه می‌دهند و دیگر غمگین و ناراحت نخواهند بود.

 

۳. ایجاد ارتباطات خوب و پرورش آن

زندگی کردن امری شخصی است اما بعد اجتماعی زندگی است که به آن معنا می‌بخشد. خانواده و دوستان شادی بسیار و همین‌طور لحظات به یاد ماندنی‌ای برای ما به ارمغان می‌آورند که زندگی ما را برای همیشه شکوفا می‌سازند. کودکان خیلی راحت با خانواده و دوستان رابطه برقرار می‌کنند. اما والدین باید به آن‌ها آموزش دهند که چطور با آشناها و یا حتی با همسایه‌ها ارتباط برقرار کنند. عشق شما به کودک‌تان نباید برچسب "استفاده در شرایط خاص" را بگیرد. کودک شما باید بتواند در موارد گوناگون به شما تکیه کند. با رشد و توسعه‌ی روابط با دیگران، کودک شما می‌تواند هویت خود را قوی‌تر و محکم‌تر سازد.

 

۴. پرورش مهربانی

برای این که بدانیم چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم این امر را مد نظر داشته باشید که در روزهای اول، کودک ممکن است خودخواه باشد و در زندگی‌اش به غیر از خانواده‌اش، کس دیگری برایش مهم نباشد. با گذشت زمان، لازم است کودک شما بداند که غیر از خودش اشخاص دیگری هم در زندگی وجود دارند. با آموزش همدلی و مهربانی با دیگران، کودک، شادی منحصر به فردی را کشف می‌کند که فقط با این کار می‌تواند به دست بیاورد. وقتی می‌خواهد به‌گونه‌ای رفتار کند که نباید رفتار کند، با او صادقانه مکالمه کنید. این کار به او کمک می‌کند تا معیارهای اخلاقی خودش را به‌صورت درست بنا نهد و به‌تدریج انسان مهربانی شود.

 

۵. بگذارید کودک‌تان روی پای خودش بایستد

بعضی پدر مادرها بیش از حد از کودکان‌شان حمایت می‌کنند و می‌خواهند همیشه مثل یک مراقب و ناظر دوروبر آن‌ها باشند. این رفتار ممکن است کودک را عصبانی کند و یا او را بیش از حد به شما وابسته کند. اگر با شتاب کودک‌تان را از انجام کار نادرستی که ممکن است خیلی خطرناک نباشد، منع کنید، ممکن است در دراز مدت برای او مضر باشد. اگر کودک شما در حین بازی افتاد و زمین خورد، اجازه دهید بیفتد و مدتی هم گریه کند. او به مرور زمان یاد خواهد گرفت که بلند شود، خودش را پاک کند و به بازی اش ادامه دهد.

 

۶. برنامه روزانه منظم داشته باشید

در اوایل کودکی ذهن کودک شما به دلیل وجود محرک‌های گوناگون پیرامون او، آشفته و نامنظم است. این می‌تواند باعث سردرگمی و عدم‌ تمرکز در کودکان شود و آن‌ها دائم با خود فکر می‌کنند که :«من دارم چه کار می‌کنم؟» با داشتن یک برنامه منظم کودک شما متوجه می‌شود کی باید از خواب برخیزد، مسواک بزند، غذا بخورد، بخوابد، درس بخواند و بازی کند. با داشتن یک برنامه منظم روزانه در پایان روز و پس از انجام کارهای روزانه، کودک احساس می‌کند که دست‌آوردی داشته و کار مفیدی انجام داده. برنامه روزانه همچنین به کودک کمک می‌کند تا کارهایی که براش مفید هستند را به صورت مرتب انجام دهد و این باعث ایجاد عادت‌های خوب در کودک‌تان می‌شود. 

 

۷. در جهت پرورش یک مهارت خوب تلاش کنید

ممکن است فرزند شما به موضوعی خاص علاقه پیدا کند. این موضوع می‌تواند مساله‌ای خیلی ساده باشد: مثل‌جمع‌آوری انواع برگ‌ها، و یا موضوعی پیچیده باشد: مانند این‌که چطور فضانوردان به فضا می‌روند. ممکن است او با دیدن ویدیویی بخواهد پیانو بزند یا برقصد. به هر چیزی که علاقه دارد، به او زمان دهید تا آن فعالیت را دنبال کند و راهنمایی‌اش کنید تا در آن پیشرفت کند. ممکن است فرزند شما در آینده نخواهد این کار را به عنوان کار و حرفه‌اش ادامه دهد، اما می‌داند چطور آن‌چه را که یاد گرفته حفظ کند و اگر خواست، آن مهارت را تقویت کند. داشتن یک سرگرمی فقط او را خوشحال و مشغول نگه می‌دارد! 

 

۸. با هم خوش بگذرانید

فرزند شما لحظات شادی که با شما گذرانده را بیشتر از سایر خاطرات به یاد خواهد آورد. با او وقت بگذرانید و فعالیت‌هایی پرنشاط انجام دهید. اگر دوست دارد بازی کامپیوتری کند، هم به عنوان هم تیمی، و هم رقیب، همراه او شوید و با او بازی کنید. از نقش والد یا بزرگ‌تر جدا شوید. در عوض کودک شوید و به عنوان دوستش با او بازی کنید و خوش بگذرانید. این کار باعث استحکام رابطه بین شما می‌شود. همچنین باعث می‌شود اعتماد بین شما قوی‌تر شود و فرزندتان بیش‌تر راجع به مسائلش با شما صحبت کند.

 

۹. به صحبت‌های کودک‌تان گوش دهید

بیشتر بچه‌ها احساسات خود را با والدین درمیان می‌گذارند اما این کار به چشم والدین به صورت داد و فریادهای کودکانه یا بداخلاقی می‌آید، و والدین اکثرا از آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنند. با ادامه این روند این امکان وجود دارد که فرزند شما احساس کند خواستنی نیست و دچار عقده حقارت شود. او نیاز دارد بداند که می‌تواند درباره همه چیز با شما صحبت کند و شما کاملا او را درک می‌کنید. زمان خود را در اختیار او قرار دهید، لحظه‌ای از کار دست بکشید  و به او گوش دهید، حتی وقتی او دارد راجع به این‌که در کارتون مورد علاقه‌اش چه گذشته با شما حرف می‌زند.

 

۱۰. بگذارید فرزندتان ببیند که شما هم خوشحال هستید

هیچ مقدار بازی، مهمانی و فعایت به خوشحالی شما کمک نخواهد کرد، در صورتی که شما آدم ناراحتی باشید. بچه‌ها خیلی زودتر از دیگران حس می‌کنند و ناراحتی شما باعث می‌شود با خود فکر کنند که زندگی همواره همینطور است. خوشحالی مسری ست. پس اگر شما خوشحال باشید، فرزندتان هم با شما خوشحال خواهد بود. پس خوشحال باشید و به فرزندتان نشان دهید که علی رغم تمام مشکلاتی که در بزرگ‌سالی با آن‌ها مواجه خواهند شد، همواره می‌توانند دلیلی برای خوشحال بودن پیدا کنند.

 

پرورش یک کودک مسئولیت‌پذیر که ذهنی شاد داشته باشد، کار آسانی نیست. دادن بازخورد درست به کودک، تعامل صحیح و راهنمایی متعادل، می‌تواند به کودک شما کمک کند و او فردی شاد باشد. اگر برای کودک‌تان یک والد، یک هم‌تیمی، یک دوست و فردی باشید که او همواره بتواند روی شما حساب کند، به او کمک خواهید کرد تا شخصیتی قوی داشته باشد و در دوران بزرگ‌سالی همواره به او افتخار خواهید کرد.

 

 

 

 

 

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی _ الهه قاسمی

امتیاز: 4.75 از 8 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۳/۱۲ 6/2/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/چگونه-کودکانی-شاد-پرورش-دهیم

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture