Loading...

چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم؟

چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم

 پنج راهکار مناسب برای والدین

پرورش صحیح کودکان سخت است اما پرورش آن‌ها به‌گونه‌ای که شاد بمانند و راضی باشند به‌مراتب سخت تراست. درست بزرگ کردن کودک و تضمین شاد بزرگ شدن او فقط از طریق برآوردن نیازهای اولیه‌ی او، انجام نمی‌گیرد. بلکه برای پرورش کودکی شاد، نیازمند تغییراتی حتمی در روش تربیتی خود، هستید. در این مقاله این که چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم را مورد بررسی قرار میدهیم.

 

نویسنده: Aarohi Achwal

تاریخ نگارش: 7 سپتامبر 2018

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

راهکارهایی برای کمک به شما که چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم

اگر بخواهید شاهد رشد طبیعی کودک خود باشید، لازم است بدانید چه چیزی او را شاد می‌کند. چگونه اطمینان حاصل کنید که کودکتان با شادی بزرگ می‌شود را در ذیل شرح می‌دهیم:

 

  1. تقویت مثبت

بچه‌ها خیلی نیاز به تائید دارند. برای آن‌ها، والدین تنها معیار اخلاقی هستند که می‌توانند تعیین کنند کار بخصوصی را درست انجام داده‌اند یا نه. تقویت مثبت برای پرورش کودک شاد و راضی ضروری است. به همین دلیل لازم است وقتی کودکتان کاری را درست انجام می‌دهد از او قدردانی کنید؛ اما وقتی کاری را اشتباه انجام می‌دهد او را تشویق نکنید. تشویق اشتباه می‌تواند مضر باشد و سبب می‌شود، کودک همیشه در انتظار واژه‌هایی برای قدردانی باشد و ممکن است در زندگی آتی او سبب بروز مشکلات انگیزشی شود.

 

  1. آموزش رفتار صبر کردن

کودکان یاد گرفته‌اند که با رضایتمندی فوری، نیرو بگیرند. در دنیای امروز که همه ‌چیز با یک اشاره در دسترس است، نیاز برآوردن تمام احتیاجات در لحظه، روز به روز در حال افزایش است. این‌که بگذارید کودکتان، مزیت‌های لذت طولانی‌مدت و این حقیقت ساده را درک کند که هر چیزی مدت‌زمان خودش را لازم دارد، حائز اهمیت است. با یاد دادن ارزش صبر کردن، کودکان دیگر به دشمنی با خود با غمگین و ناراحت بودن، خاتمه می‌دهند و در عوض در زندگی خود، انتظار برای هر چیزی را تجربه می‌کنند.

 

  1. ایجاد ارتباطات خوب و پرورش آن

زندگی کردن امری شخصی است اما بعد اجتماعی زندگی است که به آن معنا می‌بخشد. خانواده و دوستان شادی بسیار و همین‌طور لحظات به یاد ماندنی‌ای برای ما به ارمغان می‌آورند که زندگی ما را برای همیشه شکوفا می‌سازد. کودکان خیلی راحت به خانواده و حتی دوستان خود وابسته می‌شوند. آن‌ها همین‌طور یاد می‌گیرند که چطور با آشناها و یا حتی با همسایه‌ها ارتباط برقرار کنند. عشق شما به کودکتان نباید برچسب " استفاده در شرایط خاص " را بگیرد. کودک شما باید بتواند در موارد گوناگون به شما تکیه کند. با رشد و توسعه‌ی روابط با دیگران، بعدها می‌تواند هویت خود را در اختیار بگیرد.

 

  1. پرورش مهربانی

برای این که بدانیم چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم این امر را مد نظر داشته باشید که روزهای اول کودک ممکن است خودخواه باشد و در زندگی‌اش به غیر از خانواده‌اش، کس دیگری برایش مهم نباشد. با گذشت زمان، لازم است کودک شما بداند که غیر از خودش اشخاص دیگری هم در زندگی وجود دارند. با آموزش همدلی و مهربانی با دیگران، کودک، شادی منحصر به فردی را کشف می‌کند که فقط با این کار می‌تواند به دست بیاورد. وقتی می‌خواهد به‌گونه‌ای رفتار کند که نباید رفتار کند با او صادقانه مکالمه کنید. این کار به او کمک می‌کند تا معیارهای اخلاقی خودش را به‌صورت درست بنا نهد و به‌تدریج انسان مهربانی شود.

 

  1. بگذارید کودکتان روی پای خودش بایستد

بعضی پدر مادرها بیش از حد از کودکانشان حمایت می‌کنند و می‌خواهند همیشه مثل یک مراقب و ناظر دوروبر آن‌ها باشند. این رفتار، هم کودک را عصبانی وهم بیش از حد به شما وابسته می‌کند. اگر با شتاب کودکتان را از انجام کار نادرستی که ممکن است خیلی خطرناک نباشد، منع کنید، ممکن است در دراز مدت برای او مضر باشد.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.75 از 8 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۳/۱۲ 6/2/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/چگونه-کودکانی-شاد-پرورش-دهیم

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture