Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060
دسته:
زیر دسته:
69کلاس زبان انگلیسی
68جدیدترین متد آموزش زبان انگلیسی
67آموزشگاه زبان در کرج | آموزشگاه زبان در گوهردشت کرج
66دوره‌ انگلیسی Catch Up
65دوره‌های Reading and Writing
64دوره‌های ترمیک English Time
63دوره‌ Magic Time
62مهدکودک زبان انگلیسی آنلاین
61کارگاه آموزش زبان
60 MESSY PLAY
59بهترین روش یادگیری زبان در منزل
58روش های مختلف برقراری ارتباط
57آموزش لباس پوشیدن به کودکان
56آداب و رسوم جشن سال نو در جهان
55اهداف آموزش پیش دبستانی
54کلاس پیش دبستانی آموزشگاه خزائلی
53آموزشگاه آنلاین زبان در کرج
52چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است
51ایجاد احساس امنیت در کودکان
50راه های کمک به استقلال کودکان
49سلامت عاطفی کودکان
48کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند
47آموزش ورود به کلاس در Adobe Connect
46بهترین راه آموزش زبان به کودکان
45یادگیری کلمات انگلیسی
44آموزش انگلیسی در خانه برای کودکان
43بازی و کاهش استرس در کودکان
42چرا کودکان زبانهای جدید را بهتر یاد می گیرند
41دلایلی که افراد نمی توانند زبان انگلیسی را به روانی صحبت کنند
40استفاده از گرامر برای مکالمه
39کتاب خواندن به همراه کودکتان
38انگلیسی حرف زدن در خانه
37انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی
36منشور اخلاقی انضباتی دانش آموزان
35راهنمای استفاده از سایت آموزشگاه خزائلی
34چیزهایی که والدین باید در مورد ویروس کرونا بدانند
33ویروس کرونا چیست
32 راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در محیط کار
31با اضطراب ویروس کرونا چه کنیم
30راه های انتقال ویروس کرونا ایران
29بهترین روش یادگیری زبان
28مشخصات یک مدرسه خوب
27ده ویژگی ممتاز یک مدرسه خیلی خوب
26آیا خواندن به زبان انگلیسی مشکل است
25چگونه مهارت خواندن را بهبود ببخشیم
24چگونه انگلیسی را بهتر یاد بگیریم
23چگونه می توانیم بهتر انگلیسی صحبت کنیم
22چرا کودکانمان گریه می کنند
21مقایسه حافظه آینده نگر و فرا حافظه افراد بهنجار
20یادگیری زبان از طریق مسافرت
19آموزش نکاتی درباره لمس خوب و بد به کودکان
18آموزش به کودکان درباره لمس خوب و لمس بد
17یادگیری لغات در متن
16آموزش مکالمه زبان انگلیسی به کودک سه ساله
15یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی
14اشتغال مادران کودک زبان‌آموز
13انگلیسی استاندارد چیست
12ژان پیاژه
11فواید کتاب خوانی
10غلبه بر اضطراب جدائی در اولین روز مدرسه
9مکالمه زبان انگلیسی برای کودکان
8راز شگفت انگیز پرورش کودک خوش رفتار
7تئوری های رشد کودک
6کودک نافرمان
5چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم
4حسادت بین کودکان
3کنترل عصبانیت
2آموزش استفاده از سرویس بهداشتی برای کودکان
1کمک به کودکان ناتوان در یادگیری

انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی

english language international

 

پانصد سال پیش، بین پنج تا هفت میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند که تقریباً تمام آن‌ها در جزایر بریتانیا زندگی می‌کردند. امروزه نزدیک به 1.8 میلیارد نفر در سراسر دنیا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. چگونه  چگونه انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی شد؟ توسعه زبان انگلیسی چیزی مربوط به ساختار یا خصوصیات ذاتی زبان نیست بلکه با سیاست ارتباط دارد.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

امپراتوری بریتانیا

بریتانیا امپراتوری زبان انگلیسی پس از آن که جزایر بریتانیا به مدت یک هزاره در حال توسعه بودند، این زبان توسط دریانوردان، سربازان، مبلغان مذهبی در سراسر دنیا منتشر شد و این گونه انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی شد. زبان انگلیسی پیش از آن که چیزی شبیه یک سیاست زبانی معرفی شود، به تمام نقاط دنیا رسیده بود. به عنوان مثال، پیرایشگرانی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند تنها اروپایی‌هایی نبودند که به امریکای شمالی رسیده بودند: در آنجا زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی هم خیلی صحبت می‌شدند. همه این زبان‌ها در قرون بعد، با موجی از مهاجرت از اروپا، تقویت هم شدند. در پروسه طراحی ایالات متحده، بنیان‌گذاران ایالات متحده از اهمیت زبان برای هویت ملی آگاه بودند. انگلیسی، زبان اکثریت افراد بود و بنابراین باید تقویت می‌شد. در ابتدای قرن بیستم، چندین ایالت در امریکا تدریس زبان خارجی را در مدارس خصوصی و خانه منع کردند. دادگاه عالی ایالات متحده، در سال 1923 فقط قانون را برای تدریس خصوصی زبان لغو کرد. حتی امروزه نیز، زبان انگلیسی، زبان رسمی ایالات متحده امریکا نیست، اما درباره این که در عمل زبان انگلیسی، زبانی غالب در ایالات متحده است، نمی‌توان حرفی زد. این فقط امریکا نبود که به زبان انگلیسی خوشامد گفت. در یک زمان خاص در اوایل قرن بیستم، امپراتوری بریتانیا یک چهارم کل جهان را بدون در نظر گرفتن امریکا احاطه کرده بود. بر طبق یک گفته معروف، " هیچ‌گاه خورشید امپراتوری بریتانیا غروب نخواهد کرد ". امروزه خورشید این امپراتوری غروب کرده است، اما زبان انگلیسی همچنان یکی از زبان‌های مهم در تمام مستعمره‌های بریتانیاست.

 

امپراتوری از میان رفته، اما فراموش نشده

در بیشتر نقاط امپراتوری بریتانیا، هدف اصلی تجارت بود و به همین دلیل تعداد کمی از مردم بریتانیا در این نقاط سکونت گزیدند. به همین دلیل زبان انگلیسی به مستعمره‌های آسیا و آفریقا راه پیدا نکرد، در این مناطق زبان انگلیسی، زبان تجارت، ادارات و تحصیل بود اما زبان تبدیل به زبان اصلی مردم نشد. تا امروز زبان انگلیسی نقش کلیدی در اداره مستعمرات قبلی امپراتوری بریتانیا داشته است. مدت زیادی دسترسی به زبان انگلیسی به معنای دسترسی به تحصیلات بود چه در مدارس مذهبی آفریقا و چه در اولین دانشگاه‌های هندوستان و این سبب شده است که اشراف بعضی از معروف‌ترین کشورهای جهان به زبان انگلیسی صحبت کنند و آن‌ها خوب می‌دانند که چگونه قدرت خود را حفظ کنند. بعد از استقلال، بیشتر کشورها برای نخستین بار به صورت رسمی، چند زبانه شدند؛ اما گروه‌های مختلف برای ارتباط با یکدیگر و سایر ملیت‌ها احتیاج به زبان واحدی داشتند. باز هم این زبان، زبان انگلیسی بود. انگلیسی اکنون زبان غالب یا رسمی در 75 کشور است: بازمانده‌ای از امپراتوری بریتانیا. در کشورهایی که افراد زیادی به آن مهاجرت کردند مثل استرالیا، کانادا و ایالات متحده، فرهنگ‌ها و زبان‌های بومی توسط زبان انگلیسی روبه انقراض هستند. این اولین زبان مستعمرات اروپایی نبود، زبان‌های پرتغالی و آلمانی قبلاً از این مستعمرات بیرون رفته بودند. در همان اوایل قرن نوزدهم زبان میانجی (lingua franca) در دنیا نبود (همان‌طور که از اسم lingua franca متوجه می‌شویم زبان فرانسه، زبان شماره یک ارتباطات بین‌المللی بوده است). پس چیزی در همین سال‌های اخیر اتفاق افتاده است که زبان انگلیسی خصوصیات یک زبان بین‌المللی منحصر به فرد را پیدا کرده است. اگر در قرن بیستم ایالات متحده پدیدار نمی‌شد، چشم‌انداز زبان جهانی خیلی متفاوت بود.

 

جنگ جهانی دوم و پدیدار شدن ایالات متحده

جنگ جهانی دوم پدیدار شدن ایالات متحده امریکاوقتی اروپا در سال‌های 1945 در حال بازسازی بود، ایالات متحده شکوفا شد. مشاغل آمریکایی از همان مکان‌هایی که شرکت British East India قرن‌ها پیش آنجا را ترک کرده بود، کار آن‌ها را ادامه دادند و زبان انگلیسی به عنوان زبان تجارت در جهان شناخته شد. تأثیر مشاغل آمریکایی با سنت‌های انگلیسی که از طریق امپراتوری بریتانیا در سراسر دنیا وجود داشت، تلفیق شد و زبان انگلیسی را به زبان شماره یک تجارت بین‌المللی در قرن 21 تبدیل کرد. تمام مدارس عالی تجارت در جهان در حال حاضر انگلیسی تدریس می‌کنند. در نوزده کشور از بیست و پنج عضو اتحادیه اروپا که زبان انگلیسی زبان رسمی آن‌ها نیست هم انگلیسی اکنون پرکاربرد ترین زبان خارجی است. شش کشوری هم که در آن‌ها زبان انگلیسی زبان اول نیست به جهت سیاست زبانی است: زبان روسی پرکاربرد ترین زبان خارجی در لیتوانی، لتونی، استونی است. زبان کرواسی رایج ترین زبان در اسلونی و زبان چک رایج ترین زبان در اسلواکی است؛ اما میراث فرهنگی دهه‌های پس از جنگ هم در رشد زبان انگلیسی به عنوان زبانی جهانی خیلی مهم است. ایالات متحده همزمان با فرستادن پول خود در طول اقیانوس اطلس، آلبوم‌های موسیقی rock and roll, jazz و بعدها disco and hip hop را منتشر کرد. فیلم‌های هالیوود تبدیل به رویدادی مهم در جهان شدند و سریال‌های تلویزیونی آمریکایی تبدیل به مرجعی فرهنگی شدند. فرهنگ آمریکایی در همه جا دیده می‌شد و اعتماد به نفس و موفقیت را منعکس می‌کرد چیزهایی که به درد دنیایی که در اثر جنگ تخریب شده بود، می‌خورد. فقط موسیقی آمریکایی نبود که زبان انگلیسی را به دیسکوها و خانه‌ها آورد. گروه‌های موسیقی بریتانیایی مثل Beatles, Queen, the Rolling Stones, Pink Floyd, the Police or Led Zeppelin هم تضمین کردند که ممکن است بریتانیا سلطان دریاها نباشد اما سلطان امواج رادیویی هست. موج هیپی‌ها از سانفرانسیسکو و لندن شروع شد. فستیوال‌های موسیقی مثل isle of Wight و Woodstock برای آن نسل، چه آن‌ها که به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند و چه آن‌ها که نمی‌کردند، اسطوره‌ای بودند. این تسلط نرم تا همین امروز ادامه دارد...

 

زبان انگلیسی " باحال " است

سازندگان آگهی به خودشان افتخار می‌کنند که بر اندیشه غالب فرهنگی جامعه سوارند و در مشتریان اشتیاق ایجاد می‌کنند. یکی از راه‌های انجام این کار به کار بردن کلمات انگلیسی در آگهی‌هاست. می‌توانید مثال‌هایی از زبان انگلیسی را که در Spiegel's German, La Razon's Spanish, Slate.fr's French and La Repubblica's Italian آورده شده است را بررسی کنید. بیشتر مثال‌های زبان انگلیسی مربوط به شرکت‌های بین‌المللی است که می‌خواهند پیام خود را همیشه در بازار حفظ کنند. برخی دیگر از مثال‌های زبان انگلیسی مربوط به شرکت‌های محلی است که می‌خواهند با استفاده از زبان انگلیسی شیک باشند. البته این مسئله در زبان انگلیسی هم اتفاق می‌افتد مثل استفاده از کلماتی مثل: haute couture, Eau de Toilette. گروه‌های موسیقی کارهای خود را به زبان انگلیسی انتشار می‌دهند چون می‌خواهند شنوندگان بیشتری داشته باشند. سازندگان فیلم هم همین‌طور. این فشار نامرئی برای تولید کارهای خلاقانه به زبان انگلیسی به حرکت فرهنگی که از نیمه دوم قرن بیستم ایجاد شده بود افزوده شد. زبان مورد استفاده در ورزش‌های سختی مثل snowboarders Ollie, fakie, and rodeo هم انگلیسی است هرچند این ورزش‌ها کانادایی، سوئدی یا ژاپنی باشند. خود واژه " cool "(باحال) هم در همه زبان‌ها قابل فهم است.

 

علم و تکنولوژی

قدرت جهانی ایالات متحده همزمان شد با ظهور کاربرد عمومی کامپیوتر و زبان انگلیسی زبان انقلاب تکنولوژی و اینترنت است. به عنوان مثال یک صفحه کلید کامپیوتر را در نظر بگیرید، برای زبان لاتین طراحی شده است و کسانی که به زبان‌های دیگر (خصوصاً آسیایی) صحبت می‌کنند، از تکنیک‌های پیچیده‌ای باید استفاده کنند تا لغات را به زبان خودشان وارد کامپیوتر کنند. زبانی که در دستگاه‌ها هم به کار می‌رود زبان انگلیسی است. به این ترتیب ایالات متحده نوآور ترین کشور تکنولوژیک باقی می‌ماند و به خاطر سیاست زبانی بنیان‌گذاران این کشور، زبان انگلیسی زبان غالب است.

 

جذب کردن و نه اصرار کردن

جدا از تلاش‌هایی که اولین استعمارگران خیلی سال‌ها پیش انجام دادند، موفقیت زبان انگلیسی بیشتر روی جذب افراد بوده تا اجبار کردن. مردمی که در مستعمرات بریتانیا می‌خواستند تحصیلات داشته باشند، این تحصیلات باید به انگلیسی انجام می‌شد. هنرمندانی که می‌خواستند توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کنند باید کارشان را به انگلیسی ارائه می‌کردند. اگر بخواهید تجارت بین‌المللی داشته باشید، باید به زبان انگلیسی صحبت کنید. درست است که صحبت به زبان انگلیسی ممکن است باعث این نشود که شغل موفقی داشته باشیم اما قطعاً به آن کمک خواهد کرد. این تلاش استعمارگران باعث شد که انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی شود.

 

آیا زبان انگلیسی همچنان زبان شماره یک باقی خواهد ماند؟

انگلیسی زبان شماره یکبعضی افراد می‌گویند زبان انگلیسی چون راحت یاد گرفته می‌شود یا انعطاف پذیر است، زبانی رایج و متداول است؛ اما نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که این حرف بی‌ربطی است. علیرغم سیستم بسیار پیچیده زبان لاتین، این زبان هزاران سال تأثیر گذارترین زبان در اروپا بود (و هنوز هم بازمانده‌های آن وجود دارد). مردم در آن زمان زبان لاتین را یاد گرفتند به همان دلیلی که امروز زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند: برای پیشرفت و ترقی در زندگی و دسترسی به دانش. هنوز هم زبان لاتین توسط کشیشان و دانشمندان استفاده می‌شود. زبان‌ها و مرزها در طول زمان تغییر می‌کنند، اما زبان انگلیسی احتمالاً در طول زندگی ما، زبان شماره یک در جهان خواهد ماند.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.75 از 4 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۴/۳۰ 7/20/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/انگلیسی-زبان-پرکاربرد-بین-المللی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture