Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060
دسته:
زیر دسته:
77دوره کارگاهی زبان آنلاین کودکان
76مهدکودک زبان انگلیسی آنلاین
75دوره‌ Magic Time
74دوره English Time
73دوره Reading and Writing
72دوره Catch Up بهترین آموزشگاه زبان مکالمه کودکان
71 MESSY PLAY
70بهترین روش یادگیری زبان در منزل
69روش های مختلف برقراری ارتباط
68آموزش لباس پوشیدن به کودکان
67آداب و رسوم جشن سال نو در جهان
66اهداف آموزش پیش دبستانی
65کلاس پیش دبستانی آموزشگاه خزائلی
64چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است
63راه های کمک به استقلال کودکان
62ایجاد احساس امنیت در کودکان
61سلامت عاطفی کودکان
60کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند
59نحوه ورود به کلاس در Adobe Connect
58محیط کلاس در Adobe Connect
57بهترین راه آموزش زبان به کودکان
56بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی
55آموزش انگلیسی در خانه برای کودکان
54بازی و کاهش استرس در کودکان
53چرا کودکان زبانهای جدید را بهتر یاد می گیرند
52دلایلی که افراد نمی توانند زبان انگلیسی را به روانی صحبت کنند
51استفاده از گرامر برای مکالمه
50کتاب خواندن به همراه کودکتان
49انگلیسی حرف زدن در خانه
48انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی
47راهنمای استفاده از سایت آموزشگاه خزائلی
46منشور اخلاقی انضباطی استفاده از گروه آموزش مجازی
45چیزهایی که والدین باید در مورد ویروس کرونا بدانند
44با اضطراب ویروس کرونا چه کنیم
43 راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در محیط کار
42ویروس کورونا چیست
41راه های انتقال ویروس کرونا ایران
40بهترین روش یادگیری زبان
39مشخصات یک مدرسه خوب
38ده ویژگی ممتاز یک مدرسه خیلی خوب
37آیا خواندن به زبان انگلیسی مشکل است
36چگونه مهارت خواندن را بهبود ببخشیم
35چگونه انگلیسی را بهتر یاد بگیریم
34چگونه می توانیم بهتر انگلیسی صحبت کنیم
33چرا کودکانمان گریه می کنند
32مقایسه حافظه آینده نگر و فرا حافظه افراد بهنجار
31یادگیری زبان از طریق مسافرت
30اهمیت لهجه زبان دوم
29سطوح زبان انگلیسی از A1 تا C1
28آموزش به کودکان درباره لمس خوب و لمس بد
27آموزش نکاتی درباره لمس خوب و بد به کودکان
26آموزش زبان انگلیسی
25یادگیری لغات در متن
24آموزش مکالمه زبان انگلیسی به کودک سه ساله
23آموزش زبان انگلیسی به کودکان
22یادگیری زبان انگلیسی از طریق موسیقی
21مادران شاغل و عذاب وجدان همیشگی
20انگلیسی استاندارد چیست
19سن مناسب برای شروع مهدکودک
18ژان پیاژه
17اهمیت لهجه انگلیسی
16سی کتاب برتر
15 بهترین آموزشگاه زبان در کرج | بهترین آموزشگاه در گوهردشت زبان کرج
14آهنگ پاپ و یادگیری زبان انگلیسی
13غلبه بر اضطراب جدائی در اولین روز مدرسه
12موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند
11فواید کتاب خوانی
10بهترین مهدکودک زبان انگلیسی
9مکالمه زبان انگلیسی برای کودکان
8آموزش استفاده از سرویس بهداشتی برای کودکان
7کنترل عصبانیت
6حسادت بین کودکان
5چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم
4کودک نافرمان
3تئوری های رشد کودک
2راز شگفت انگیز پرورش کودک خوش رفتار
1کمک به کودکان ناتوان در یادگیری

انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی

english language international

 

پانصد سال پیش، بین پنج تا هفت میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند که تقریباً تمام آن‌ها در جزایر بریتانیا زندگی می‌کردند. امروزه نزدیک به 1.8 میلیارد نفر در سراسر دنیا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. چگونه  چگونه انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی شد؟ توسعه زبان انگلیسی چیزی مربوط به ساختار یا خصوصیات ذاتی زبان نیست بلکه با سیاست ارتباط دارد.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

امپراتوری بریتانیا

بریتانیا امپراتوری زبان انگلیسی پس از آن که جزایر بریتانیا به مدت یک هزاره در حال توسعه بودند، این زبان توسط دریانوردان، سربازان، مبلغان مذهبی در سراسر دنیا منتشر شد و این گونه انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی شد. زبان انگلیسی پیش از آن که چیزی شبیه یک سیاست زبانی معرفی شود، به تمام نقاط دنیا رسیده بود. به عنوان مثال، پیرایشگرانی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند تنها اروپایی‌هایی نبودند که به امریکای شمالی رسیده بودند: در آنجا زبان‌های اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی هم خیلی صحبت می‌شدند. همه این زبان‌ها در قرون بعد، با موجی از مهاجرت از اروپا، تقویت هم شدند. در پروسه طراحی ایالات متحده، بنیان‌گذاران ایالات متحده از اهمیت زبان برای هویت ملی آگاه بودند. انگلیسی، زبان اکثریت افراد بود و بنابراین باید تقویت می‌شد. در ابتدای قرن بیستم، چندین ایالت در امریکا تدریس زبان خارجی را در مدارس خصوصی و خانه منع کردند. دادگاه عالی ایالات متحده، در سال 1923 فقط قانون را برای تدریس خصوصی زبان لغو کرد. حتی امروزه نیز، زبان انگلیسی، زبان رسمی ایالات متحده امریکا نیست، اما درباره این که در عمل زبان انگلیسی، زبانی غالب در ایالات متحده است، نمی‌توان حرفی زد. این فقط امریکا نبود که به زبان انگلیسی خوشامد گفت. در یک زمان خاص در اوایل قرن بیستم، امپراتوری بریتانیا یک چهارم کل جهان را بدون در نظر گرفتن امریکا احاطه کرده بود. بر طبق یک گفته معروف، " هیچ‌گاه خورشید امپراتوری بریتانیا غروب نخواهد کرد ". امروزه خورشید این امپراتوری غروب کرده است، اما زبان انگلیسی همچنان یکی از زبان‌های مهم در تمام مستعمره‌های بریتانیاست.

 

امپراتوری از میان رفته، اما فراموش نشده

در بیشتر نقاط امپراتوری بریتانیا، هدف اصلی تجارت بود و به همین دلیل تعداد کمی از مردم بریتانیا در این نقاط سکونت گزیدند. به همین دلیل زبان انگلیسی به مستعمره‌های آسیا و آفریقا راه پیدا نکرد، در این مناطق زبان انگلیسی، زبان تجارت، ادارات و تحصیل بود اما زبان تبدیل به زبان اصلی مردم نشد. تا امروز زبان انگلیسی نقش کلیدی در اداره مستعمرات قبلی امپراتوری بریتانیا داشته است. مدت زیادی دسترسی به زبان انگلیسی به معنای دسترسی به تحصیلات بود چه در مدارس مذهبی آفریقا و چه در اولین دانشگاه‌های هندوستان و این سبب شده است که اشراف بعضی از معروف‌ترین کشورهای جهان به زبان انگلیسی صحبت کنند و آن‌ها خوب می‌دانند که چگونه قدرت خود را حفظ کنند. بعد از استقلال، بیشتر کشورها برای نخستین بار به صورت رسمی، چند زبانه شدند؛ اما گروه‌های مختلف برای ارتباط با یکدیگر و سایر ملیت‌ها احتیاج به زبان واحدی داشتند. باز هم این زبان، زبان انگلیسی بود. انگلیسی اکنون زبان غالب یا رسمی در 75 کشور است: بازمانده‌ای از امپراتوری بریتانیا. در کشورهایی که افراد زیادی به آن مهاجرت کردند مثل استرالیا، کانادا و ایالات متحده، فرهنگ‌ها و زبان‌های بومی توسط زبان انگلیسی روبه انقراض هستند. این اولین زبان مستعمرات اروپایی نبود، زبان‌های پرتغالی و آلمانی قبلاً از این مستعمرات بیرون رفته بودند. در همان اوایل قرن نوزدهم زبان میانجی (lingua franca) در دنیا نبود (همان‌طور که از اسم lingua franca متوجه می‌شویم زبان فرانسه، زبان شماره یک ارتباطات بین‌المللی بوده است). پس چیزی در همین سال‌های اخیر اتفاق افتاده است که زبان انگلیسی خصوصیات یک زبان بین‌المللی منحصر به فرد را پیدا کرده است. اگر در قرن بیستم ایالات متحده پدیدار نمی‌شد، چشم‌انداز زبان جهانی خیلی متفاوت بود.

 

جنگ جهانی دوم و پدیدار شدن ایالات متحده

جنگ جهانی دوم پدیدار شدن ایالات متحده امریکاوقتی اروپا در سال‌های 1945 در حال بازسازی بود، ایالات متحده شکوفا شد. مشاغل آمریکایی از همان مکان‌هایی که شرکت British East India قرن‌ها پیش آنجا را ترک کرده بود، کار آن‌ها را ادامه دادند و زبان انگلیسی به عنوان زبان تجارت در جهان شناخته شد. تأثیر مشاغل آمریکایی با سنت‌های انگلیسی که از طریق امپراتوری بریتانیا در سراسر دنیا وجود داشت، تلفیق شد و زبان انگلیسی را به زبان شماره یک تجارت بین‌المللی در قرن 21 تبدیل کرد. تمام مدارس عالی تجارت در جهان در حال حاضر انگلیسی تدریس می‌کنند. در نوزده کشور از بیست و پنج عضو اتحادیه اروپا که زبان انگلیسی زبان رسمی آن‌ها نیست هم انگلیسی اکنون پرکاربرد ترین زبان خارجی است. شش کشوری هم که در آن‌ها زبان انگلیسی زبان اول نیست به جهت سیاست زبانی است: زبان روسی پرکاربرد ترین زبان خارجی در لیتوانی، لتونی، استونی است. زبان کرواسی رایج ترین زبان در اسلونی و زبان چک رایج ترین زبان در اسلواکی است؛ اما میراث فرهنگی دهه‌های پس از جنگ هم در رشد زبان انگلیسی به عنوان زبانی جهانی خیلی مهم است. ایالات متحده همزمان با فرستادن پول خود در طول اقیانوس اطلس، آلبوم‌های موسیقی rock and roll, jazz و بعدها disco and hip hop را منتشر کرد. فیلم‌های هالیوود تبدیل به رویدادی مهم در جهان شدند و سریال‌های تلویزیونی آمریکایی تبدیل به مرجعی فرهنگی شدند. فرهنگ آمریکایی در همه جا دیده می‌شد و اعتماد به نفس و موفقیت را منعکس می‌کرد چیزهایی که به درد دنیایی که در اثر جنگ تخریب شده بود، می‌خورد. فقط موسیقی آمریکایی نبود که زبان انگلیسی را به دیسکوها و خانه‌ها آورد. گروه‌های موسیقی بریتانیایی مثل Beatles, Queen, the Rolling Stones, Pink Floyd, the Police or Led Zeppelin هم تضمین کردند که ممکن است بریتانیا سلطان دریاها نباشد اما سلطان امواج رادیویی هست. موج هیپی‌ها از سانفرانسیسکو و لندن شروع شد. فستیوال‌های موسیقی مثل isle of Wight و Woodstock برای آن نسل، چه آن‌ها که به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند و چه آن‌ها که نمی‌کردند، اسطوره‌ای بودند. این تسلط نرم تا همین امروز ادامه دارد...

 

زبان انگلیسی " باحال " است

سازندگان آگهی به خودشان افتخار می‌کنند که بر اندیشه غالب فرهنگی جامعه سوارند و در مشتریان اشتیاق ایجاد می‌کنند. یکی از راه‌های انجام این کار به کار بردن کلمات انگلیسی در آگهی‌هاست. می‌توانید مثال‌هایی از زبان انگلیسی را که در Spiegel's German, La Razon's Spanish, Slate.fr's French and La Repubblica's Italian آورده شده است را بررسی کنید. بیشتر مثال‌های زبان انگلیسی مربوط به شرکت‌های بین‌المللی است که می‌خواهند پیام خود را همیشه در بازار حفظ کنند. برخی دیگر از مثال‌های زبان انگلیسی مربوط به شرکت‌های محلی است که می‌خواهند با استفاده از زبان انگلیسی شیک باشند. البته این مسئله در زبان انگلیسی هم اتفاق می‌افتد مثل استفاده از کلماتی مثل: haute couture, Eau de Toilette. گروه‌های موسیقی کارهای خود را به زبان انگلیسی انتشار می‌دهند چون می‌خواهند شنوندگان بیشتری داشته باشند. سازندگان فیلم هم همین‌طور. این فشار نامرئی برای تولید کارهای خلاقانه به زبان انگلیسی به حرکت فرهنگی که از نیمه دوم قرن بیستم ایجاد شده بود افزوده شد. زبان مورد استفاده در ورزش‌های سختی مثل snowboarders Ollie, fakie, and rodeo هم انگلیسی است هرچند این ورزش‌ها کانادایی، سوئدی یا ژاپنی باشند. خود واژه " cool "(باحال) هم در همه زبان‌ها قابل فهم است.

 

علم و تکنولوژی

قدرت جهانی ایالات متحده همزمان شد با ظهور کاربرد عمومی کامپیوتر و زبان انگلیسی زبان انقلاب تکنولوژی و اینترنت است. به عنوان مثال یک صفحه کلید کامپیوتر را در نظر بگیرید، برای زبان لاتین طراحی شده است و کسانی که به زبان‌های دیگر (خصوصاً آسیایی) صحبت می‌کنند، از تکنیک‌های پیچیده‌ای باید استفاده کنند تا لغات را به زبان خودشان وارد کامپیوتر کنند. زبانی که در دستگاه‌ها هم به کار می‌رود زبان انگلیسی است. به این ترتیب ایالات متحده نوآور ترین کشور تکنولوژیک باقی می‌ماند و به خاطر سیاست زبانی بنیان‌گذاران این کشور، زبان انگلیسی زبان غالب است.

 

جذب کردن و نه اصرار کردن

جدا از تلاش‌هایی که اولین استعمارگران خیلی سال‌ها پیش انجام دادند، موفقیت زبان انگلیسی بیشتر روی جذب افراد بوده تا اجبار کردن. مردمی که در مستعمرات بریتانیا می‌خواستند تحصیلات داشته باشند، این تحصیلات باید به انگلیسی انجام می‌شد. هنرمندانی که می‌خواستند توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کنند باید کارشان را به انگلیسی ارائه می‌کردند. اگر بخواهید تجارت بین‌المللی داشته باشید، باید به زبان انگلیسی صحبت کنید. درست است که صحبت به زبان انگلیسی ممکن است باعث این نشود که شغل موفقی داشته باشیم اما قطعاً به آن کمک خواهد کرد. این تلاش استعمارگران باعث شد که انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی شود.

 

آیا زبان انگلیسی همچنان زبان شماره یک باقی خواهد ماند؟

انگلیسی زبان شماره یکبعضی افراد می‌گویند زبان انگلیسی چون راحت یاد گرفته می‌شود یا انعطاف پذیر است، زبانی رایج و متداول است؛ اما نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که این حرف بی‌ربطی است. علیرغم سیستم بسیار پیچیده زبان لاتین، این زبان هزاران سال تأثیر گذارترین زبان در اروپا بود (و هنوز هم بازمانده‌های آن وجود دارد). مردم در آن زمان زبان لاتین را یاد گرفتند به همان دلیلی که امروز زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند: برای پیشرفت و ترقی در زندگی و دسترسی به دانش. هنوز هم زبان لاتین توسط کشیشان و دانشمندان استفاده می‌شود. زبان‌ها و مرزها در طول زمان تغییر می‌کنند، اما زبان انگلیسی احتمالاً در طول زندگی ما، زبان شماره یک در جهان خواهد ماند.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.75 از 4 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۴/۳۰ 7/20/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/انگلیسی-زبان-پرکاربرد-بین-المللی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture