Loading...

ایجاد احساس امنیت در کودکان

ایجاد احساس امنیت در کودکان
اخیراً بچه‌های خود را به پارک برده بودم. فکر می‌کردم که دختر شش ساله‌ام برای ترن هوایی آماده است. با خودم سوارش کردم. او آماده نبود. از لحظه‌ی اول که کمربند صندلی خودمان را بستیم، او وحشت کرد. برای همین دستم را دور ا و حلقه زدم و به او گفتم که نگهش می‌دارم. در تمام طول مسیر این کلمات را به او می‌گفتم و به او می‌گفتم که وقتی با من است امنیت دارد. یکی از کارهای کلیدی برای والدین این است که محیط امن و باثباتی را برای فرزندان خود فراهم کنند. وقتی آن‌ها احساس امنیت کنند، آزادی رشد خواهند داشت محدودیت‌ها را امتحان می‌کنند و شکوفا می‌شوند. در غیر این صورت، آن‌ها با ترس و اضطراب تباه می‌شوند. در اینجا ده روش را ارائه می‌دهیم که باعث ایجاد احساس امنیت در کودکان می شود:

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

1.    برایش زمان بگذارید

 برایش زمان بگذاریدمهم‌ترین جنبه‌ی داشتن یک کودکی که احساس امنیت داشته باشد این است که زمان خود را در اختیار آن‌ها بگذارید. زمانی واقعی برای صحبت کردن، خندیدن و یادگیری. زمان= امنیت.

 

 

 

 

 

2.    به او محبت کنید

از راه های ایجاد احساس امنیت در کودکان محبت کردن است. کودکان به همان اندازه (اگر بیشتر نباشد) که به محبت مادر نیاز دارند به محبت پدر هم نیازمندند. با مهربانی در آغوش گرفتن بوسه‌ای بر پیشانی یا گرفتن دست‌هایش هنگام پیاده‌روی به آن‌ها نشان می‌دهد که دوستشان دارید. محبت یک دنیا تفاوت در رشد کودک ایجاد می‌کند.

 

3.    آن‌ها را تحسین کنید

وقتی کودکان خود را تحسین می‌کنیم 

در آن‌ها احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس به وجود می‌آوریم. هنگامی‌که تعریف و تحسین موجه باشد، سعی کنید با صدای بلند و غرور او را تحسین کنید. تشویق شفاهی شما برای آن‌ها احساس امنیتی را به وجود می‌آورد که برای شکوفا شدن به آن نیاز دارند.

 

4.    محدودیت‌های همیشگی، داشته باشید

کودکان بارها محدودیت‌هایی که دارند را امتحان می‌کنند. وقتی برای آن‌ها محدودیت قائل می‌شوید، به آن‌ها احساس امنیت می‌دهید. مثل این است که دری را که قفل کرده‌اید دوباره چک کنید. می‌دانید قفل است اما دوباره چک کردن سبب احساس امنیت بیشتر شما می‌شود. اگر همیشه محدودیت قائل شوید به کودکان خود نشان می‌دهید که به طور عمیقی مراقب آن‌ها هستید.


5.    به حرف آن‌ها گوش بدهید

کودکان شما حرف‌های زیادی دارند که به شما بگویند و وقتی حرف می‌زنند اطمینان حاصل کنید که سرا پا گوش هستید. حتی در زمانی که چرت و پرت می‌گویند، می‌توانید خیلی چیزها در مورد این بفهمید که آن‌ها چه کسانی هستند و چه خواهند شد. کودکان شما نیاز دارند موقع حرف زدن با شما احساس امنیت کنند درباره‌ی هر چیزی در دنیا. این سطح از اعتماد هردو طرف را شامل می‌شود.

 

6.    بگذارید به شما خوش بگذرد

خنده دوای خیلی از دردها در دنیاست

 با کودکان خود راحت و شوخ و مهربان باشید. با آن‌ها بازی کنید. با آن‌ها جوک بگوئید. فقط یک آدم خنگ بی‌شیله پیله باشید. رفتار کودکان تا حد زیادی به رفتار والدین بستگی دارد. برای آن‌ها خانه‌ای شاد و عاشقانه که پر از خنده و شادی است، به وجود آورید.

 

7.    به استعدادهای آن‌ها احترام بگذارید و آن‌ها را پرورش دهید

به استعدادهای آن‌ها احترام بگذاریدبه همه‌ی ما نعمت‌ها و استعدادهای خاصی داده شده است تا به جهان ارائه دهیم. کودکان ما نیاز دارند که بفهمند ما آن‌ها را دقیقاً به خاطر خودشان دوست داریم. به دنبال چیزهایی باشید که کودک شما در آن‌ها خوب است و کمک کنید تا آن را رشد و توسعه دهند. از دیگر راه های ایجاد احساس امنیت در کودکان تشویق آنها در همه کارهایی است که انجام می دهند. با این کار فرزند شما اعتماد به نفس لازم برای پیشرفت در هر زمینه را به دست خواهد آورد.

 

 

 

 

8.    تعادل را برقرار کنید

تعادل را برقرار کنیدتعادل مناسبی بین عدالت و شفقت برقرار کنید

 وقتی کودکان شما کار اشتباهی انجام می‌دهند، شما می‌خواهید با تنبیه آن‌ها، کارشان را تصحیح کنید. با این حال کودکان نیاز دارند که شفقت شما را هم تجربه کنند. لازم است بدانند که همه‌ی ما خرابکاری داریم اما همیشه بخشش وجود دارد.

 

 

 

 

9.    به آن‌ها عشق بدون قید و شرط بدهید

وقتی آن‌ها شکست می‌خورند، پدر باید آنجا باشد که با دست‌های پرقدرت خودش آن‌ها را بلند کند و گرد و خاک روی شانه‌هایش را بتکاند او را بغل کند تا همه چیز را دوباره شروع کند. این یک نمونه از عشق بی‌قید و شرط است. آن‌ها باید بدون هیچ پرسشی بدانند که مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد، در هر صورت شما آن‌ها را دوست دارید.

 

10.    هدفی بزرگتر

هدفی بزرگتر" خانواده‌ای که با هم دعا می‌خوانند در کنار هم می‌مانند "

دانستن این‌که ما در زمین هدفی بزرگ‌تر و والاتر داریم به ما امنیت می‌دهد. دانستن این‌که خالق ما را دوست دارد و هریک از ما را برای هدفی آفریده است؛ بنابراین در پرورش کودکان خود اطمینان حاصل کنید که روح آن‌ها را غنی می‌سازید بدین سان این عمل روحانی باعث ایجاد احساس امنیت در کودکان و همچنین والدین آنها می شود.


مترجم: رؤیا کریمی جنابی

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۸/۱۳ 11/3/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/ایجاد-احساس-امنیت-در-کودکان

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture