Loading...

فواید کتاب خوانی

فواید کتاب خوانی

آخرین باری که یک کتاب یا یک مقاله‌ی قابل‌توجه دریک مجله خوانده‌اید، کی بوده است؟ آیا مطالعه‌ی روزانه‌ی شما به توییت­ها، فیس‌بوک، یا دستورالعمل روی بسته‌ی غذای فوری شما خلاصه می‌شود؟ اگر یکی از بی‌شمار افرادی هستید که مطالعه‌ی روزانه برای شما مثل یک عادت نیست، شما بازنده‌اید. فواید کتاب خوانی،  مطالعه فایده‌های قابل‌ ملاحظه ­ای دارد که در اینجا به ده تا از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

نویسنده: Lana winter-Herbert

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

1- برانگیختگی ذهنی

مطالعات نشان داده است که برانگیختگی ذهنی می‌تواند پیشرفت آلزایمر و دمانس را کاهش دهد (حتی از آن جلوگیری کند). چون مغز شما را فعال نگه می‌دارد و از کاهش توان آن جلوگیری می‌کند. از فواید کتاب خوانی فعال نگه داشتن مغز است. درست مثل تمام ماهیچه‌های بدن، مغز هم نیاز به ورزش دارد تا قوی و سالم بماند به همین دلیل جمله‌ی " یا از آن استفاده کن، یا از دستش می‌دهی "، کاملاً برای مغز مناسب است. درست کردن پازل و انجام بازی‌هایی مثل شطرنج هم نشان داده‌شده است که برای برانگیختگی شناختی، مفیدند.

 

2- کاهش استرس

مهم نیست که سرکار، در روابط شخصی، یا موارد بی‌شمار دیگری که روزانه با آن سرو کار دارید، چقدر استرس دارید، همه‌ی این‌ها وقتی خود را در یک داستان خوب غرق می‌کنید، به آرامی از شما دور می‌شوند. یک داستان خوب می‌تواند شما را به قلمروهای دیگری ببرد و همین‌طور یک مقاله‌ی جالب نیز، حواس شما را پرت می‌کند و شما را در زمان حال نگه می‌دارد و تنش‌ها را از شما دور می‌کند در نتیجه سبب آرامش شما می‌شود.

 

3- دانش

هر چیزی که می‌خوانید، مغز شما را با مقدار جدیدی از اطلاعات پر می‌کند و شما هرگز نمی‌فهمید که چه موقع، این اطلاعات به دردتان می‌خورد. هرچه دانش شما بیشتر می‌شود، برای فائق آمدن بر چالش‌های پیش رویتان، بهتر آماده می‌شوید. علاوه بر این، مطالعه غذای فکر شماست: اگر در شرایط وحشتناکی قرار بگیرید، به یاد داشته باشید که ممکن است همه‌چیز خود را از دست بدهید، شغل خود، دارایی‌هایتان، پول یا حتی سلامتی خود را از دست بدهید، اما چیزی که هیچ‌گاه نمی‌توان از شما گرفت، دانش شماست.

 

4- افزایش دایره‌ی لغات

هرچه بیشتر مطالعه می‌کنید بیشتر در معرض یادگیری لغات جدید قرار می‌گیرید و این لغات به‌طور اجتناب‌ناپذیری وارد دایره‌ی لغات روزمره‌ی شما می‌شوند. خوش‌صحبتی و فصاحت کلام در هر شغلی به شما کمک می‌کند؛ و آگاهی از این‌که می‌توانید به‌راحتی با افراد عالی‌رتبه صحبت کنید، می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را خیلی بالا ببرد. حتی می‌تواند به کار شما کمک کند. چون کسانی که مطلع، خوش صحبت و آگاه از موضوعات مختلف هستند، خیلی سریع‌تر (اغلب) از آن‌ها که دایره‌ی لغات کمتری دارند یا از ادبیات، پیشرفت‌های علمی و وقایع جهانی مطلع نیستند، ترفیع شغلی می‌گیرند. همچنین خواندن کتاب برای یادگیری زبان‌های جدید، حیاتی است. به‌عنوان یک صحبت کننده‌ی زبان غیربومی، لغت‌های موجود در متن کتاب‌ها را یاد می‌گیرید که سبب روانی شما در نوشتن و بهبود حرف زدن شما می‌شود.

 

5- بهبود حافظه

وقتی یک کتاب می‌خوانید، باید مجموعه‌ای از شخصیت‌های داستان، سابقه‌ی آن‌ها، اهداف و خواسته‌های آن‌ها، تاریخچه و تفاوت‌های آن‌ها و همچنین طرح‌هایی که در هر داستان استفاده می‌شود را به یاد داشته باشید. ممکن است به یاد سپردن آن‌ها مشکل باشد اما کارکرد مغز خیلی حیرت‌انگیز است و می‌تواند همه‌ی این چیزها را به‌سادگی به یاد بیاورد. به‌طور اعجاب‌انگیزی، هر چیزی که به یاد می‌سپارید، سیناپس‌های جدیدی (راه‌های مغز) را می‌سازد و سیناپس‌های موجود را هم تقویت می‌کند که به حافظه‌ی کوتاه‌مدت کمک می‌کند و همین‌طور به ثبات حالات انسان کمک می‌کند. چقدر خوب است؟ اگر می‌خواهید در مورد چگونگی افزایش توان مغز و افزایش حافظه و ده برابر باهوش شدن، چیزهای بیشتری بدانید، این تکنیک را امتحان کنید.

 

6- افزایش مهارت‌های تفکر تحلیلی

تا حالا یک رمان پر رمز و راز جالب خوانده‌اید که قبل از اتمام داستان خودتان به راز آن پی برده باشید؟ اگر این‌طور است، شما قادر بوده‌اید با توجه به تمام جزئیاتی که برای پی بردن به راز یک داستان پلیسی تهیه و جمع‌آوری کرده‌اید، تفکر تحلیلی و نقادانه‌ی خود را به کار بیندازید. این توانایی تحلیل جزئیات، زمانی مفید واقع می‌شود که بخواهیم طرح داستان را نقد کنیم و مشخص کنیم که آیا یک قطعه‌ی خوب نوشته‌شده است یا نه. آیا شخصیت‌ها به‌طور کامل پرورش داده‌شده‌اند؟ آیا خط داستان با ملایمت در جریان بوده یا خیر؟ و غیره.

 

7- بهبود تمرکز و توجه

در دنیای ما که همه دیوانه‌ی اینترنت هستند، توجه ما در آن واحد به سمت یک‌میلیون جهت مختلف کشیده می‌شود زیرا در زندگی روزمره‌ی خود چندین کار را با هم انجام می‌دهیم. یک فرد معمولی در یک چرخه‌ی پنج‌دقیقه‌ای، وقت خود را بین کار، چک کردن ایمیل‌هایش، چت کردن با دو نفر از طریق اسکایپ یا ...، یا یک نگاه به توییتر انداختن، کنترل موبایل و حرف زدن با همکارش، تقسیم می‌کند. این نوع رفتار شبیه افراد بیش فعال سبب بالا رفتن سطح استرس و کاهش بهره‌وری می‌شود. وقتی کتاب می‌خوانید، تمام توجه شما روی داستان کتاب متمرکز می‌شود. دنیای اطرافتان بی‌اهمیت می‌شود و شما می‌توانید خود را غرق در جزئیاتی کنید که شما را جذب کرده است. امتحان کنید، قبل از کار پانزده تا بیست دقیقه کتاب بخوانید (مثلاً موقع رفتن به سرکار، اگر از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کنید)، از این‌که چقدر تمرکز شما در محل کارتان افزایش‌یافته، تعجب خواهید کرد.

 

8- بهبود مهارت‌های نوشتن

از فواید کتاب خوانی می توان به این امر اشاره کرد که این اتفاق در کنار افزایش دایره‌ی لغات شما انجام می‌شود. وقتی یک کار منتشرشده‌ی خوب می‌خوانید، تأثیر قابل‌توجهی بر نوشتن شما دارد. هنگامی‌که روانی، وزن، آهنگ و سبک‌های نوشتاری سایر نویسندگان را مشاهده می‌کنید، همواره بر کار شما هم تأثیر می‌گذارد. به همین ترتیب موزیسین‌ها هم بر روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند و نقاش‌ها نیز از تکنیک‌های نقاشان قبل از خود استفاده می‌کنند. همچنین نویسندگان یاد می‌گیرند که چگونه با مطالعه‌ی کارهای دیگران، در نثر به مهارت برسند.

 

9- آرامش

علاوه بر آرامشی که همراه با خواندن یک کتاب خوب به دست می‌آید، این امکان وجود دارد، موضوعی که مطالعه می‌کنید بتواند آرامش و صلح درونی بسیاری برای شما به ارمغان بیاورد. خواندن موضوعات معنوی، فشارخون را پایین می‌آورد و احساس آرامش زیادی به وجود می‌آورد. همچنین نشان داده‌شده است که خواندن کتاب‌هایی درزمینهٔ کمک به خود، به افرادی که مبتلا به اختلالات خلقی هستند یا بیماری‌های خفیف روانی دارند، کمک می‌کند.

 

10- سرگرمی رایگان

گرچه خیلی از ما دوست داریم کتاب بخریم چون می‌خواهیم آن‌ها را تفسیر کنیم یا می‌خواهیم صفحه‌هایی از آن را برای مراجعه‌ی بعدی تا بزنیم، اما ممکن است خیلی گران باشند. برای داشتن یک سرگرمی با بودجه کم، می‌توانید از کتابخانه‌ی محلی استفاده کنید و به‌طور رایگان از شکوه و عظمت بی‌شمار کتاب‌هایی که در آنجا در دسترس شما هستند، بهره‌مند شوید. کتابخانه‌ها در رابطه با هر موضوع قابل‌تصوری کتاب دارند و چون معمولاً انبار خود را تغییر می‌دهند و همیشه کتاب‌های جدید به دستشان می‌رسد، هیچ‌گاه موضوعاتی که می‌خوانید تمام نمی‌شوند. اگر در جایی زندگی می‌کنید که کتابخانه‌ی محلی ندارد، یا نمی‌توانید به‌راحتی به آنجا دسترسی داشته باشید، اکثر کتابخانه‌ها کتاب‌هایشان را به‌صورت پی‌دی‌اف دارند و شما می‌توانید آن‌ها را در آی پد یا کامپیوتر یا... خود بخوانید. همین‌طور منابع زیاد آنلاینی هم وجود دارد که می‌توانید به‌صورت رایگان دانلود کنید. خوب پس بروید و یک‌چیز جدید را برای خواندن شکار کنید! یک ژانر مطالعه‌ی دیگر هم در این سیاره برای هر فرد باسوادی وجود دارد، اگر علاقه‌مند به ادبیات کلاسیک، شعر، مجلات مد، بیوگرافی، متون مذهبی، کتاب‌های جوانان، راهنماهای کمک به خود، ادبیات کوچه و خیابان، یا رمان‌های عشقی هستید، بالاخره چیزی هست که با خواندن آن، کنجکاوی و تخیل شما برانگیخته شود.

 

"از کامپیوتر برای مدتی فاصله بگیرید، یک کتاب‌باز کنید و برای مدتی روح خود را دوباره مملو سازید."

 


نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 3 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۴/۳۰ 7/21/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/فواید-کتاب-خوانی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture