Loading...

آموزش به کودکان درباره‌ لمس خوب و لمس بد

چگونه به کودکتان درباره‌ی لمس خوب و لمس بد آموزش می‌دهید

 

1.    بگذارید مالک بدن خود باشند

" در حدود هیجده ماهگی شروع کردم به کودکانم بگویم که بدن آن‌ها مال خودشان است (همه‌ی بدن شما متعلق به خودتان است) و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را لمس کند مگر این‌که خودشان راحت باشند.آموزش به کودکان درباره‌ مسایل جنسی را می توان از سنین پایین شروع کرد. از سن دو سه سالگی، می‌دانند که بدنشان متعلق به خود آن‌هاست و می‌توانند قسمت‌هایی از آن را خصوصی نگهدارند. حتی برای گرفتن دست یا بغل کردن یا بوسیدن دوستان خود هم می‌دانند که درصورتی‌که دوست نداشته باشند حق دارند " نه " بگویند. " (کریسی)

 

نویسنده: Krissy.F
مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

2.    زبان مناسب به کاربرید

" برای آموزش به کودکان درباره‌ مسایل جنسی به‌محض این‌که کودکانم هنگام حمام کردن با اعضای بدن خود آشنا شدند به آن‌ها اسامی صحیح اعضای بدنشان را آموزش دادم. فکر می‌کنم این کار به آن‌ها یاد می‌دهد که هر وقت نیاز باشد در مورد هر چیزی با من صحبت کنند ". (کریسی)

 

3.    مکالمه‌ای واضح و ساده داشته باشید

" نکته‌ای که من فهمیدم این است که باید این مکالمات جدی و در عین حال سرگرم‌کننده باشد، به‌گونه‌ای که کودکان راحت باشند که در آن مورد حرف بزنند و بتوانند سؤال‌های خود را بپرسند. من سعی می‌کنم این مکالمات در حین کارهای روزمره‌ی ما اتفاق بیفتد. مثلاً موقع دستشویی کردن یا هنگام حمام کردن در این مورد حرف می‌زنیم ". (کریسی)

 

4.    از قانون لباس شنا استفاده کنید

" در درس‌های راهنمایی که در کودکستان به کودکان داده می‌شود، به آن‌ها می‌گویند که هرجائی از بدنتآن‌که با لباس شنا پوشیده می‌شود قسمت خصوصی بدن شماست و نباید دیده شود و یا توسط کس دیگری لمس شود. اگر این اتفاق افتاد باید به یک بزرگ‌تر اطلاع دهید، چون حفظ امنیت شما به عهده‌ی پدر و مادر شماست. این راه ساده‌ای است که بچه‌های کم سن و سال قادر به فهم آن هستند ". (کیم)

 

5.    برای آن‌ها شرح دهید که لمس امن چیست

" در بحث هایمان، من در مورد این صحبت کرده‌ام که در مواقعی که به‌ندرت اتفاق می‌افتد، والدین و پزشکان ممکن است کاری انجام دهند که آن‌ها احساس ناراحتی کنند و برای آن‌ها مثال‌هایی زدم مثل آمپول زدن در مطب دکتر. من پزشک کودکم را عوض کردم چون در مورد کاری که می‌خواست انجام دهد با او حرف نمی‌زد؛ اما پزشک جدیدش قبل از هر کاری برای او توضیح می‌دهد که می‌خواهد چه‌کاری را انجام دهد. با آن‌که بعضی اوقات خیلی وقت او را می‌گیرد ". (مری آن)

 

6.    به آن‌ها اختیار گفتن " نه " را بدهید

" من به آن‌ها تأکید کرده‌ام که وقتی کسی آن‌ها را طوری لمس کرد که دوست نداشتند، می‌توانند به آن شخص بگویند که ادامه ندهد و همیشه هم به من بگویند این یکی از مهمترین آموزش به کودکان درباره‌ مسایل جنسی است ". (کریسی)

 

7.    از کتاب‌هایی که در مورد لمس خوب و لمس بد هستند، استفاده کنید

" زمانی که با کودکانم در حال خواندن یک کتاب در مورد بدن انسان بودیم که تصاویری از اسکلت بدن، اندام‌ها و قسمت‌های مختلف بدن داشت، فرصت پیدا کردیم که در مورد لمس خوب و لمس بد خیلی صحبت کنیم ". (کریسی)

 

8.    آن‌ها را مجبور به ابراز محبت نکنید

" من دخترم را مجبور نمی‌کنم که اگر خودش نخواهد کسی را بغل کند. می‌دانم که بغل کردن یک فرد بزرگ‌سال که او را دوست دارد، لمس بد تلقی نمی‌شود، اما فکر می‌کنم این کار باعث می‌شود که دخترم بفهمد که اختیار بدن خودش را دارد ". (ربه‌کا)

 

9.    به کودکتان کمک کنید تا به احساساتش اعتماد کند

" یک روان درمانگر به من گفت که باید به کودکان آموزش داد که لمس (از طرف هرکسی) در صورتی که آن‌ها را ناراحت کند، لمس بد است. باید به آن‌ها یاد داد که به احساسات خودشان اعتماد داشته باشند ". (کریسی)

 

10.    ایفای نقش کنید یا با هم تمرین کنید

" من و کودکانم موقعیتی را که باید " نه " بگویند (نه من این کار را دوست ندارم، ادامه نده!) و به من یا یک بزرگ‌تر قابل‌اعتماد اطلاع دهند را با هم تمرین می‌کنیم. این موقعیت، زمانی است که کسی از آن‌ها می‌خواهد، قسمت‌های خصوصی بدن خود را نشان دهند یا می‌خواهد آن قسمت‌ها را لمس کند.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 5 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۷/۹ 10/1/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/آموزش-به-کودکان-درباره-لمس-خوب-و-لمس-بد

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture