Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060
دسته:
زیر دسته:
74آموزشگاه زبان در کرج | آموزشگاه زبان در گوهردشت کرج
73دوره‌ انگلیسی Catch Up
72دوره Reading and Writing
71دوره English Time
70دوره‌ Magic Time
69مهدکودک زبان انگلیسی آنلاین
68دوره کارگاهی زبان آنلاین کودکان
67 MESSY PLAY
66بهترین روش یادگیری زبان در منزل
65روش های مختلف برقراری ارتباط
64آموزش لباس پوشیدن به کودکان
63آداب و رسوم جشن سال نو در جهان
62اهداف آموزش پیش دبستانی
61کلاس پیش دبستانی آموزشگاه خزائلی
60چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است
59ایجاد احساس امنیت در کودکان
58راه های کمک به استقلال کودکان
57سلامت عاطفی کودکان
56کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند
55آموزش ورود به کلاس در Adobe Connect
54بهترین راه آموزش زبان به کودکان
53بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی
52آموزش انگلیسی در خانه برای کودکان
51بازی و کاهش استرس در کودکان
50چرا کودکان زبانهای جدید را بهتر یاد می گیرند
49دلایلی که افراد نمی توانند زبان انگلیسی را به روانی صحبت کنند
48استفاده از گرامر برای مکالمه
47کتاب خواندن به همراه کودکتان
46انگلیسی حرف زدن در خانه
45انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی
44منشور اخلاقی انضباطی استفاده از گروه آموزش مجازی
43راهنمای استفاده از سایت آموزشگاه خزائلی
42چیزهایی که والدین باید در مورد ویروس کرونا بدانند
41ویروس کورونا چیست
40 راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در محیط کار
39با اضطراب ویروس کرونا چه کنیم
38راه های انتقال ویروس کرونا ایران
37بهترین روش یادگیری زبان
36مشخصات یک مدرسه خوب
35ده ویژگی ممتاز یک مدرسه خیلی خوب
34آیا خواندن به زبان انگلیسی مشکل است
33چگونه مهارت خواندن را بهبود ببخشیم
32چگونه انگلیسی را بهتر یاد بگیریم
31چگونه می توانیم بهتر انگلیسی صحبت کنیم
30چرا کودکانمان گریه می کنند
29مقایسه حافظه آینده نگر و فرا حافظه افراد بهنجار
28یادگیری زبان از طریق مسافرت
27سطوح زبان انگلیسی از A1 تا C1
26اهمیت لهجه زبان دوم
25آموزش نکاتی درباره لمس خوب و بد به کودکان
24آموزش به کودکان درباره لمس خوب و لمس بد
23آموزش زبان انگلیسی
22یادگیری لغات در متن
21آموزش مکالمه زبان انگلیسی به کودک سه ساله
20یادگیری زبان انگلیسی از طریق موسیقی
19آموزش زبان انگلیسی به کودکان
18مادران شاغل و عذاب وجدان همیشگی
17انگلیسی استاندارد چیست
16اهمیت لهجه انگلیسی
15ژان پیاژه
14فواید کتاب خوانی
13موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند
12غلبه بر اضطراب جدائی در اولین روز مدرسه
11آهنگ پاپ و یادگیری زبان انگلیسی
10سی کتاب برتر
9مکالمه زبان انگلیسی برای کودکان
8راز شگفت انگیز پرورش کودک خوش رفتار
7تئوری های رشد کودک
6کودک نافرمان
5چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم
4حسادت بین کودکان
3کنترل عصبانیت
2آموزش استفاده از سرویس بهداشتی برای کودکان
1کمک به کودکان ناتوان در یادگیری

کودکان چگونه انگلیسی یاد می‌گیرند؟

کودکان چگونه انگلیسی یاد می‌گیرند

مقدمه

کودکان کم سن و سال، فراگیران طبیعی زبان هستند. آن‌ها برعکس نوجوانان و بزرگسالان این انگیزه را دارند که زبان را بدون یادگیری آگاهانه، فرا بگیرند. آن‌ها توانایی این را دارند که تلفظ‌ها را تقلید کنند و قوانین را برای خودشان تمرین کنند. آن‌ها هیچ‌گاه فکر نمی‌کنند که یادگیری انگلیسی مشکل است، مگر این‌که چنین چیزی را بزرگسالان گفته باشند چون خودشان احتمالاً انگلیسی را از طریق کتاب‌هایی یاد گرفته‌اند که بر اساس گرامر بوده است. نکات زیر را در مورد یادگیری زبان انگلیسی توسط کودکان کم سن و سال به عنوان زبان دوم مطالعه کنید. به راستی کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند؟ در این مقاله به مواردی اشاره شده که می تواند پاسخگوی این سوال باشد.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

مزیت‌های زود شروع کردن یادگیری زبان

•    کودکان استراتژی‌های یادگیری زبان ذاتی و فردی خود را برای فراگرفتن " زبان خانه " به کارمی‌برند و خیلی زود می‌فهمند که از همان استراتژی‌ها می‌توانند برای یادگیری انگلیسی هم استفاده کنند.
•    کودکان زمان این را دارند که از طریق فعالیت‌هایی شبیه بازی، یاد بگیرند. آن‌ها زبان را از طریق شرکت در فعالیت‌هایی یاد می‌گیرند که مشترکاً با یک بزرگسال انجام می‌دهند. اول آن فعالیت را می‌فهمند و بعد معنا را از زبان بزرگسال متوجه می‌شوند.
•    کودکان زمان بیشتری برای تنظیم زبان انگلیسی با برنامه‌ی روزانه‌ی خود دارند. فکر کودکان هنوز با حقایقی که باید ذخیره و آزمایش شوند، شلوغ نشده است و مدارس هم دنبال برنامه‌های غیر رسمی هستند. کودکان ممکن است تکلیفی برای خانه نداشته باشند یا کم باشد و همچنین استرس کمتری در مورد رسیدن به استانداردها دارند.
•    کودکانی که فرصت یادگیری زبان دوم را در سنین پائین دارند، همان استراتژی‌های یادگیری زبان ذاتی خود را برای زبان‌های دیگر هم به کار می‌برند. یادگیری زبان سوم، چهارم یا حتی زبان‌های بیشتر، ساده‌تر از یادگیری زبان دوم است.
•    کودکانی که به‌جای یادگیری آگاهانه‌ی زبان، یعنی همان کاری که کودکان بزرگتر و بزرگسالان انجام می‌دهند، آن را فرا می‌گیرند، تلفظ بهتری دارند و همچنین احساس بهتری در مورد زبان و فرهنگ دارند. وقتی کودکان تک زبانه به بلوغ می‌رسند و خودآگاهی بیشتری پیدا می‌کنند توانایی آن‌ها برای فراگیری زبان کاهش می‌یابد و احساس می‌کنند باید آگاهانه به مطالعه زبان انگلیسی از طریق برنامه‌های گرامر- محور بپردازند. سنی که در آن این تغییر به وجود می‌آید تا حد زیادی بستگی به سطح رشد فردی کود ک و همچنین انتظارات جامعه دارد.

 

مراحل یادگیری زبان انگلیسی

به طور طبیعی زبان گفتاری پیش از زبان خوانداری و نوشتاری یاد گرفته می‌شود.


مرحله‌ی سکوت

مرحله سکوتکودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند؟ وقتی بچه‌ها، زبان خانه را یاد می‌گیرند، یک مرحله سکوت را تجربه می‌کنند. مرحله‌ای که قبل از این‌که بتوانند صحبت کنند، نگاه می‌کنند و گوش می‌دهند و از طریق حالات چهره یا ایما و اشاره ارتباط برقرار می‌کنند. زمانی که کودکان کم سن و سال انگلیسی یاد می‌گیرند هم ممکن است چنین مرحله‌ی سکوتی وجود داشته باشد، یعنی زمانی که ارتباط و درک اتفاق می‌افتد قبل از آن‌که حتی یک کلمه انگلیسی حرف بزنند. در این هنگام والدین نباید کودکان را با وادار کردن به تکرار لغات، مجبور به شرکت در دیالوگ‌ها کنند. دیالوگ‌های گفتاری باید یک طرفه باشند. گفته‌های بزرگسالان فرصت‌های مفیدی را برای کودکان ایجاد می‌کند تا زبان را یاد بگیرند. وقتی بزرگسالان از یک فرم تنظیم‌شده‌ی گفتار برای راحت‌تر کردن یادگیری استفاده می‌کنند کودک ممکن است خیلی از این استراتژی‌های مورد استفاده‌ی بزرگسالان را در یادگیری زبان خانه به کار بندند.

 


مرحله‌ی شروع صحبت کردن

بعد از مدتی که بستگی به تعداد جلسات زبان انگلیسی دارد هر کودکی (دخترها اغلب سریع‌تر از پسرها هستند) شروع به گفتن کلمه‌های منفرد می‌کند (گربه، خانه) یا عبارات کوتاه ساخته شده در گفتارها (این چیه؟ این کتاب منه، نمی تونم، اون ماشینه، وقت رفتن به خونه اس). کودک آن‌ها را حفظ کرده است و تلفظ را دقیقاً بدون دانستن اینکه این عبارات از بیش از یک کلمه تشکیل شده‌اند، تقلید می‌کند. این مرحله تا مدتی ادامه می‌یابد یعنی تا زمانی که کودک زبان بیشتری یاد بگیرد و بتواند عبارات خود را بسازد و از آن‌ها استفاده کند.


ایجاد زبان انگلیسی

ایجاد زبان انگلیسیبه تدریج کودکان عباراتی را می‌سازند که شامل یک لغت حفظ شده است که لغات دیگری را که بلدند به آن اضافه می‌کنند (یک سگ، یک سگ قهوه‌ای، یک سگ قهوه‌ای و مشکی) یا یک بخش زبانی حفظ شده که ورودی خود را به آن اضافه می‌کنند (آن صندلی من است، زمان بازی). با توجه به تعداد مواجهه‌ی کودکان با زبان انگلیسی و کیفیت تجربه‌ای که داشته‌اند، به تدریج جملات کاملی را تولید می‌کنند.

 

 

 

 

فهمیدن

فهمیدن همیشه مهم‌تر از حرف زدن است و توانایی کودکان کم سن و سال برای فهمیدن را نباید دست‌کم گرفت. برای دانستن این که کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند این مطلب را در نظر داشته باشد که آن‌ها زبان خانه‌ی خود را از طریق سرنخ‌هایی که در محتوی گفتار وجود دارد می‌فهمند گرچه ممکن است هرچه را که در زبان خانه‌ی خود می‌شنوند، متوجه نشوند اما لب مطلب را می‌فهمند. این یعنی آن‌ها تعدادی لغت مهم را می‌دانند و سپس از سر نخ‌های مختلف برای فهمیدن معنا استفاده می‌کنند. با تشویق، آن‌ها خیلی زود مهارت‌های درک لب مطلب را در زبان انگلیسی یاد می‌گیرند.

 

نا امیدی

نا امیدیپس از گذشتن جلسات ابتدایی انگلیسی که برای کودکان تازگی دارد، برخی از کودکان کم سن و سال به خاطر ناتوانی در ابراز افکارشان به زبان انگلیسی، دچار نا امیدی می‌شوند. بقیه می‌خواهند خیلی سریع مثل زبان مادری خود به انگلیسی صحبت کنند. با ایجاد قطعه‌های اجرایی مثل من می‌توانم تا دوازده به انگلیسی بشمارم و یا با سرودهای خیلی ساده‌ی انگلیسی که شامل عبارات از قبل ساخته شده هستند، می‌توان بر این نا امیدی‌ها غلبه کرد.

 

 

 

اشتباهات

نباید به کودکان گفت که آن‌ها اشتباه کرده‌اند چون هر تصحیح فوری می‌تواند انگیزه‌ی آن‌ها را از بین ببرد. اشتباهات ممکن است بخشی از فرآیند تمرین قوانین گرامری باشد یا آن‌که ممکن است در تلفظ‌ها اتفاق بیفتد. مثلاً " I goed " خیلی زود تبدیل به "went " می‌شود اگر کودک بشنود که بزرگسالان می‌گویند " yes, you went " یا اگر بزرگسالی بشنود " zee bus " و تکرار کند " the bus ". درست مثل یادگیری زبان خانه، اگر کودکان فرصت این را داشته باشند که همان جمله‌ی اصلاح شده را از زبان بزرگسالان بشنوند، درزمان خود، اشتباهاتشان را اصلاح می‌کنند.

 

تفاوت‌های جنسیتی

تفاوت‌های جنسیتیمغز پسرها با دخترها متفاوت است و این مسئله بر نحوه‌ی یادگیری و کاربرد زبان در پسرها اثر می‌گذارد. در کلاس‌های مختلط ممکن است به جهت توانایی طبیعی دخترها برای کاربرد زبان، پسرها در سایه قرار بگیرند و بعضی اوقات این می‌تواند پسرها را آماده کند. اگر پسرهای کوچک بخواهند پتانسیل خود را به کار گیرند، نسبت به دخترها تجارب زبانی متفاوتی خواهند داشت و البته دستاوردهای آن‌ها نباید با دخترها مقایسه شود.

 

 

 

محیط‌های یادگیری زبان

اگر کودکان تجربه‌ی درستی نداشته باشند یا توسط بزرگ‌ترها با استفاده از تکنیک‌های حمایتی، همراهی نشوند ممکن است یادگیری انگلیسی برایشان مشکل شود. کودکان کم سن و سال باید احساس امنیت کنند و بفهمند که دلیل مشخصی برای کاربرد زبان انگلیسی وجود دارد.
•    فعالیت‌ها باید به فعالیت‌های جالب روزانه‌ای متصل شود که از پیش بلد بودند مثل به اشتراک گذاشتن یک کتاب مصور انگلیسی، خواندن یک سرود به انگلیسی یا خوردن اسنک با استفاده از زبان انگلیسی.

•    جلسات انگلیسی باید سرگرم کننده و جالب باشد؛ و بر روی مفاهیمی تمرکز کند که کودکان قبلاً در زبان خانه‌ی خود آموخته‌اند. در این صورت کودکان دو چیز را یاد نمی‌گیرند، مفهوم جدید و زبان جدید، بلکه فقط زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند برای حرف زدن در مورد چیزهایی که از قبل می‌دانستند.

•    در صورت امکان باید فعالیت‌هایی را صورت داد که با وسایلی خاص تقویت می‌شوند، چون این کار باعث افزایش درک کودکان می‌شود و سبب بالا بردن علاقه‌ی کلی می‌شود.

 

خواندن

خواندنکودکانی که می‌توانند به زبان خانه‌ی خود بخوانند معمولاً یاد می‌گیرند که چطور به زبان انگلیسی هم بخوانند. آن‌ها یاد گرفته‌اند که چگونه لغات را به زبان خانه‌ی خود رمز گشایی کنند تا بتوانند معنای آن را از متن بفهمند و اگر به آن‌ها کمک نکنید که لغات را به زبان انگلیسی رمز گشایی کنند ممکن است تکنیک‌های رمزگشایی زبان خانه‌ی خود را به زبان انگلیسی منتقل کنند و در نهایت انگلیسی را با لهجه‌ی زبان خانه‌ی خود بخوانند. کودکان کم سن و سال قبل از رمز گشایی زبان انگلیسی نیاز به فهمیدن الفبای 26 حرفی انگلیسی و همین‌طور صداهای زبان انگلیسی را دارند. چون انگلیسی 26 حرف و تقریباً 44 صدا دارد (در زبان انگلیسی معیار)، معرفی صداهای دیگر بهتر است برای زمانی بماند که کودکان تجربه‌ی بیشتری در کاربرد زبان و خواندن پیدا کرده‌اند. اگر کودکان زبانی را که سعی می‌کنند به آن زبان بخوانند را قبلاً یاد گرفته باشند، شروع خواندن به زبان انگلیسی، آسان خواهد بود. اگر کتاب‌ها را با بزرگ‌ترها به اشتراک بگذارند یا سرودهای کودکستانی را یاد بگیرند، بیشتر آن‌ها خودشان تمرین خواهند کرد که چگونه به زبان انگلیسی بخوانند، همان گونه که دوست دارند زبان را حفظ کنند. حفظ کردن چیزی که بلدند، مرحله‌ی مهمی در یادگیری خواندن است و به کودکان این فرصت را می‌دهد که خودشان لغات ساده را رمزگشایی کنند. وقتی بانکی از لغاتی که قادر به خواندن آن‌ها هستند را ساختند، احساس اعتماد به نفس می‌کنند و می‌توانند آماده‌ی روش‌هایی شوند که بیشتر ساختارگرا هستند.

 

حمایت والدین

کودکان نیاز دارند که بفهمند در حال پیشرفت هستند. آن‌ها نیاز به تشویق مداوم و جایزه‌هایی برای اجرای خوبشان دارند. والدین در موقعیت ایده الی برای ایجاد انگیزه و کمک به یادگیری کودکان خود هستند حتی اگر انگلیسی خودشان در حد ابتدایی باشد و در حال یادگیری آن در کنار کودکانشان هستند. والدین با همکاری با کودکان خود نه تنها زبان انگلیسی و فعالیت‌های کودکان خود را به خانه می‌آورند، بلکه می‌توانند بر روش کودک خود در یادگیری زبان و فرهنگ‌های دیگر تأثیر بگذارند. عموماً این موضوع قابل قبول است که بیشتر روش‌های همیشگی و مادام العمر در سنین هشت یا نه سالگی شکل می‌گیرد.

یادداشت مترجم: در این مقاله هر جا که از واژه‌ی " زبان خانه " استفاده شده است منظور زبانی است که توسط اکثریت افراد در خانه استفاده می‌شود و لزوماً زبان مادری نیست.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.8 از 5 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۷/۱۸ 10/9/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/کودکان-چگونه-انگلیسی-یاد-می-گیرند

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture