Loading...
دسته:
زیر دسته:
78دوره کارگاهی زبان آنلاین کودکان
77مهد زبان انگلیسی آنلاین
76دوره‌ Magic Time
75دوره English Time
74دوره Reading and Writing
73دوره Catch Up بهترین آموزشگاه زبان مکالمه کودکان
72 MESSY PLAY
71بهترین روش یادگیری زبان در منزل
70روش های مختلف برقراری ارتباط
69آموزش لباس پوشیدن به کودکان
68آداب و رسوم جشن سال نو در جهان
67اهداف آموزش پیش دبستانی
66کلاس پیش دبستانی آموزشگاه خزائلی
65چرا یادگیری زبان انگلیسی سخت است
64راه های کمک به استقلال کودکان
63ایجاد احساس امنیت در کودکان
62سلامت عاطفی کودکان
61کودکان چگونه انگلیسی یاد می گیرند
60نحوه ورود به کلاس در Adobe Connect
59محیط کلاس در Adobe Connect
58بهترین راه آموزش زبان به کودکان
57بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی
56آموزش انگلیسی در خانه برای کودکان
55بازی و کاهش استرس در کودکان
54چرا کودکان زبانهای جدید را بهتر یاد می گیرند
53دلایلی که افراد نمی توانند زبان انگلیسی را به روانی صحبت کنند
52استفاده از گرامر برای مکالمه
51کتاب خواندن به همراه کودکتان
50انگلیسی حرف زدن در خانه
49انگلیسی زبان پرکاربرد بین المللی
48راهنمای استفاده از سایت آموزشگاه خزائلی
47منشور اخلاقی انضباطی استفاده از گروه آموزش مجازی
46چیزهایی که والدین باید در مورد ویروس کرونا بدانند
45با اضطراب ویروس کرونا چه کنیم
44 راهنمای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در محیط کار
43ویروس کورونا چیست
42راه های انتقال ویروس کرونا ایران
41بهترین روش یادگیری زبان
40مشخصات یک مدرسه خوب
39ده ویژگی ممتاز یک مدرسه خیلی خوب
38آیا خواندن به زبان انگلیسی مشکل است
37چگونه مهارت خواندن را بهبود ببخشیم
36چگونه انگلیسی را بهتر یاد بگیریم
35چگونه می توانیم بهتر انگلیسی صحبت کنیم
34چرا کودکانمان گریه می کنند
33مقایسه حافظه آینده نگر و فرا حافظه افراد بهنجار
32یادگیری زبان از طریق مسافرت
31اهمیت لهجه زبان دوم
30سطوح زبان انگلیسی از A1 تا C1
29آموزش به کودکان درباره لمس خوب و لمس بد
28آموزش نکاتی درباره لمس خوب و بد به کودکان
27آموزش زبان انگلیسی
26معرفی امتحان بین المللی IELTS
25یادگیری لغات در متن
24آموزش مکالمه زبان انگلیسی به کودک سه ساله
23آموزش زبان انگلیسی به کودکان
22یادگیری زبان انگلیسی از طریق موسیقی
21مادران شاغل و عذاب وجدان همیشگی
20انگلیسی استاندارد چیست
19سن مناسب برای شروع مهدکودک
18ژان پیاژه
17اهمیت لهجه انگلیسی
16سی کتاب برتر
15بهترین آموزشگاه زبان کرج
14آهنگ پاپ و یادگیری زبان انگلیسی
13غلبه بر اضطراب جدائی در اولین روز مدرسه
12موسیقی چگونه به یادگیری زبان کمک می کند
11فواید کتاب خوانی
10خانه زبان و بازی آموزشگاه خزائلی
9مکالمه زبان انگلیسی برای کودکان
8آموزش استفاده از سرویس بهداشتی برای کودکان
7کنترل عصبانیت
6حسادت بین کودکان
5چگونه کودکانی شاد پرورش دهیم
4کودک نافرمان
3تئوری های رشد کودک
2راز شگفت انگیز پرورش کودک خوش رفتار
1کمک به کودکان ناتوان در یادگیری

بهترین آموزشگاه زبان کرج

بهترین-آموزشگاه-زبان-خزادلی-مهد-پیش دبستانی-کرج-گوهردشت

عصر یک روز سرد زمستان، تصمیم گرفتیم اوقاتی را در کنار بچه‌ها بگذرانیم. البته برای این منظور به پارک یا شهربازی نمی‌رویم مقصد ما آموزشگاهی است که آموزش و یادگیری را با بازی‌های دنیای کودکانه تلفیق کرده و روشی نوین را در آموزش زبان انگلیسی پایه‌ریزی کرده است. آقای خزائلی مدیریت محترم آموزشگاه زبان خزائلی،بهترین آموزشگاه زبان کرج، دانش‌آموخته اروپا بوده و بیش از چهار دهه سابقه آموزش را در کارنامه خود دارند. آنچه در این آموزشگاه برای ما جالب بود شادی کودکانی است که صدای شادی‌شان دائماً، مصاحبه را دچار وقفه می‌کرد!

با هم به گفتگویی متفاوت می‌نشینیم تا ناگفته‌های آموزش کودکان را این بار به‌صورت علمی از زبان یک متخصص متدهای آموزشی جویا شویم.

 

خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و سوابق مدرسه

با سلام خدمت شما و تشکر از اینکه به‌رغم ضیق وقت ما را پذیرفتید. به‌عنوان اولین سؤال برای آشنایی خوانندگان، لطفاً خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و سوابق مدرسه زبان خزائلی بفرمایید. آموزشگاه زبان خزائلی به‌عنوان بهترین آموزشگاه زبان کرج، یکی از قدیمی‌ترین برندهای آموزشی زبان، در اواخر دهه شصت فعالیت خود را در قالب یک مرکز آموزش زبان فنی در استان البرز آغاز کرد. بعدها در اوایل دهه هفتاد شمسی فعالیت‌های این مرکز گسترش یافت و دوره‌های متنوع آموزش زبان عمومی در مقاطع و گروه‌های سنی مختلف از جمله فعالیت‌های این مرکز آموزشی بود. بنیان‌گذاران این مرکز آموزشی به فکر ارائه خدمات آموزشی به‌صورت متمرکز افتادند و آموزش تخصصی مکالمه زبان کودک را تحت عنوان مدرسه زبان خزائلی، تمرکز اصلی فعالیت‌های خود قرار دادند که خوشبختانه مورد استقبال قابل‌توجه شهروندان کرجی قرار گرفت.

 

اصولاً جایگاه و اهمیت صرف وقت برای یادگیری زبان خارجی را در چه می‌بینید؟

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی بر کسی پوشیده نیست. دنیا دنیای ارتباطات است و امروزه زبان قوی‌تر حرف اول را میزند که خوشبختانه یا متأسفانه این زبان قوی‌تر، زبان انگلیسی است و همه چه کودک چه بزرگسال باید آن را فرابگیرند. البته انگلیسی استاندارد. هر کس به نسبت زمان‌بندی زندگی خود در هفته می‌تواند 2 تا 3 جلسه در هفته از کلاس زبان استفاده کند.

 

به‌طور کلی چه سنی را برای یادگیری زبان خارجی توصیه می‌کنید؟

تئوریسین‌های بزرگ زبان‌شناسی و روش تدریس که شاخص هستند معتقدند بچه‌ها در سنین 4 تا 7 سال و در سنین 10 تا 13 سال در بهترین شرایط یادگیری زبان هستند. در تئوری ژاپنی کودک از 3 ماهگی ممکن است همزمان 5 زبان را یاد بگیرد ولی فنلاندی‌ها اعتقاد دارند قبل از 7 سالگی نباید هیچ آموزشی به بچه‌ها داد، بنابراین آموزش به‌طور کلی هنوز به‌طور قطع تعریف سنی مشخصی ندارد. ما در این آموزشگاه تمرکز خود را به‌صورت تخصصی روی آموزش زبان دوم به کودکان اختصاص داده‌ایم. کودکان از سن 5/3 سال به بالا وارد مجموعه می‌شوند و با متدهای جدید و به روز به یادگیری زبان می‌پردازند.

 

تفاوت کلاس ها در بهترین آموزشگاه زبان کرج

در کلاس‌ها می‌بینیم که برخلاف کلاس‌های رایج که بچه‌ها اغلب با بی‌حوصلگی و خستگی و شاید نوعی اجبار در کلاس شرکت می‌کنند اینجا این‌گونه نیست و صدای خنده و شادی بچه‌ها در کلاس، حرف‌های دیگری دارد! چه چیز این اختلاف در کلاس‌های آموزشی خزائلی را به وجود آورده است؟

اگر در یک جمله بخواهم بگویم دلیل این امر سابقه‌ی تقریباً چهار دهه فعالیت آموزشی ماست. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که آموزش نمی‌تواند از راه پشت میز نشینی انجام شود چرا که داشته‌ایم بچه‌هایی که بسیار با اشتیاق روزهای اول را در آموزشگاه می‌گذراندند ولی به‌مرور با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند مثل نوشتن که سد راهشان است و کم‌کم زده شده و با بهانه‌هایی مثل دلم درد می‌کند و... از حضور در کلاس امتناع می‌کنند و دیگر برنمی‌گردند!

 ما نیاز داریم با کودکان از دنیای خودشان وارد شویم. ما اینجا بازی می‌کنیم ولی بازی‌هایی که بچه‌ها از آن لذت می‌برند و همان لذت بردن خاطره می‌شود. ما به بچه نمی‌گوییم درس بخوانید می­گوییم بیایید بازی کنیم ولی در بازی یک قانون داریم و آن انگلیسی حرف زدن است.

اینجا اولین چیزی که یاد می‌گیرند این است که زبان‌آموزی شیرین است. وقتی یادگیری برای ایشان جذاب می‌شود آن موانع هم از بین می‌روند، به خاطر اینکه احساس نمی‌کنند باری بر دوششان است، بلکه لذت می‌برند. جالب است که در اینجا بچه‌ها به مادرشان میگویند کلاسم دیر شد! اینجا شهامت برخورد در لحظات واقعی زبان انگلیسی آموخته می‌شود. این بچه‌ها اعتماد به نفس بالایی داشته و از ادای تلفظ‌های صحیح ابایی ندارند چون خوب شنیده‌اند و خوب بیان می‌کنند.

 

 

کلاس های تک زبانه

در کلاس‌ها، بچه‌ها انگلیسی حرف می‌زنند و این ممکن است برخی والدین را نسبت به ثبت‌نام فرزندان خود دچار تردید کند چرا که کودک آن‌ها ممکن است کاملاً با زبان انگلیسی نا آشنا باشد. برای این مسئله چه راهکاری دارید؟

صحبت در کلاس‌ها صرفاً به زبان انگلیسی است و استفاده از زبان مادری خیلی به ندرت صورت می‌گیرد. اینجا مدرسین Class language را به بچه‌ها می‌آموزند و به‌صورت پلکانی و داربستی (Scafolding) کم کم مطالب آموختنی اضافه و اضافه می‌شود؛ بنابراین آمادگی روانی زبان آموزان کم کم‌حاصل می‌شود. در اینجا کلاس‌های مختلفی داریم. برخی کلاس‌ها به این صورت است که از هرروزی کودک به آموزشگاه وارد شود در سطحی مناسب با کودک، کلاسش شروع می‌شود. در حقیقت این کلاس‌ها شروع و پایانی ندارد و همیشه پذیرای مراجعین جدید هستند. از طرفی کلاس‌های برنامه‌ریزی شده هم داریم که شرایط و زمان آن نیز به متقاضیان اعلام می‌شود.

 

نکات بهداشتی

بسیاری از والدین حساسیت بالایی نسبت به شرایط بهداشتی و سلامتی و امنیت آموزشگاه‌ها دارند. آموزشگاه زبان خزائلی چگونه این نگرانی را برای والدین برطرف می‌کند؟

مسائل بهداشتی به‌شدت حائز اهمیت است. علی‌الخصوص در فصل زمستان و با شیوع بیماری‌های مسری، همیشه تمام دستگیره‌ها و سرویس‌های بهداشتی و هر جایی که احتمال دارد با بچه‌ها در تماس باشد، با مواد ضد عفونی کننده پاک می‌شود. هر سه ماه یک‌بار زبان‌آموزان به جهت ابتلا به پدیکلوز توسط مأمور مرکز بهداشت مورد معاینه قرار می‌گیرند. کف پوش‌ها به‌طور مرتب توسط دستگاه‌های مخصوص و افراد متخصص شسته می‌شوند. به لحاظ رعایت مسائل ایمنی در کلاس‌های کارگاهی که خردسالان در آنجا به بازی و فعالیت‌های فیزیکی مشغول‌اند دیوارها تا ارتفاع مناسبی با دیوار پوش‌های فوم فشرده پوشیده شده‌اند تا مانع از آسیب‌دیدگی کودکان شوند.

 از نظر نگهبانی، بچه‌ها جلوی در تحویل گرفته‌شده و در پایان کلاس بچه‌ها به والدین عزیز تحویل داده می‌شوند. از نظر اخلاق و سلامت فردی مربیان، این افراد چه از نظر صلاحیت علمی و اخلاقی سنجش شده و سابقه سی ساله ما گویای این واقعیت هست. همچنین آموزشگاه و بچه‌ها تحت پوشش بیمه هستند. برای حفظ بهداشت روانی زبان‌آموزان مرکز تخصصی زبان کودک خزائلی از مشاوره روانشناسان زبده بهره برده تا بتواند با شناسایی ناهنجاری‌های احتمالی و ایجاد ارتباط مؤثر بین زبان‌آموز، والدین و معلم مشکلات را مرتفع نماید.

 

روند آموزش و یادگیری کودکان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در بهترین آموزشگاه زبان کرج روند یادگیری به‌طور منظم و روزانه کنترل می‌شود. گزارش کارهای مربیان و بررسی تک‌تک بچه‌ها از نظر یادگیری، ارتباط و هماهنگی به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی می­شود. به شکلی که خانواده­ها کاملاً در جریان پیشرفت آموزش‌ها قرار دارند. در طول دوره آموزشی جلساتی با اولیا ترتیب داده می‌شود تا در جریان برنامه‌های آموزشی قرار بگیرند. همچنین جشن‌ها و مناسبت‌هایی ترتیب داده می‌شود که بچه‌ها توانایی‌های خود را به والدین نشان می‌دهند.

 

برگزاری کلاس‌ها برای دختران و پسران به چه صورت است؟

به تجربه متوجه شدیم کلاس‌های مجزا و غیر مختلط بازدهی بالاتری دارند. برنامه‌های آموزشی به شکلی است که زمانی که پسران در آموزشگاه حضور دارند دختران نیستند و بالعکس و با هر گروه به سبک و سیاق خود برخورد می‌کنیم. به‌عنوان مثال برای پسرها بازی‌هایی که مناسب آن‌هاست ترتیب داده­ایم و برای دختران هم همین‌طور.

 

سن مناسب شروع یادگیری زبان

در سؤالات قبل اشاره به نظریات زبان شناسان شد. حال به نظر شما که سال‌ها در امر آموزش به کودکان تجربه و مهارت اندوخته‌اید، از چه سنی می‌توان به کودکان آموزش داد؟

سن شروع آموزش می‌تواند بسیار متفاوت باشد و به چند فاکتور بستگی دارد. یکی اینکه سیستم آموزشی که مدعی آموزش است آیا می‌تواند به‌صورت علمی سیستم را پیاده کند یا خیر؟ به‌طور خلاصه درصورتی‌ که آموزشگاه بتواند روش‌های آموزشی را درست پیاده کند امکان آموزش از سن 4 سال وجود دارد.

فاکتور بعدی، خانواده­ها هستند. در خانوادهایی که سابقه آموزش و یادگیری زبان وجود دارد بچه‌ها با یادگیری، زودتر کنار می‌آیند چون در محیط خانواده با زبان آشنا شده‌اند ولی منظور این نیست که سایر کودکان قدرت یادگیری کمتری دارند. بلکه نقش خانواده به‌عنوان یک پشتیبان تأثیر بسزایی دارد.

ما از 4 سالگی پذیرای افراد هستیم و تا زمانی که از ما آموزش بخواهند آموزش‌ها ادامه دارد حتی تا بزرگسالی. به‌طوری که می‌توانید در بورد آموزشگاه نمرات و رتبه‌های بالای بچه‌ها را در آزمون‌های تافل و آیلتس ببینید. البته تمرکز اصلی این مرکز بر کودکان است.

 

برنامه‌ریزی شما برای آنکه آموزش‌ها باکلاس‌های مدرسه تداخل ایجاد نکند چگونه است؟

سعی می‌کنیم برنامه‌ریزی طوری باشد که بعد از مدرسه کودک استراحتی داشته و پس از آن در کلاس‌ها حضور یابد. حتی برای زبان‌آموزانی که مدرسه آن‌ها به‌صورت گردشی است کلاس‌هایی با زمان‌بندی گردشی برنامه‌ریزی شده است تا این عزیزان نیز توانایی شرکت در کلاس‌های زبان را داشته باشند.

 

عوامل ناکامی کودکان در آموزش و یادگیری را در چه می‌بینید؟

به‌طور خلاصه بیشتر روش‌های آموزشی دچار مشکل هستند تا قابلیت‌های بچه‌ها. به عبارتی چون قابلیت­های کودک درست کشف نشده نمی‌توان گفت چه روش آموزشی برایش مناسب است. بچه‌ها با هم تفاوت دارند یکی از لحاظ جسمی قوی‌تر است و قابلیت‌های بیشتری دارد، دیگری از لحاظ منطق و استدلال ریاضی قوی‌تر است. برخی اگر در طبیعت قرار بگیرند می‌توانند قوی‌تر و خلاق‌تر باشند یا برخی دیگر حتماً در تیم و گروه یاد می‌گیرند برخی هم ممکن است تنهایی بهتر یاد بگیرند که برای این دسته حتماً باید به‌طور خصوصی آموزش داد و همه این موارد را باید در نظر داشت. پس اگر بچه درست شناخته نشود آموزش دچار اختلال می‌شود؛ بنابراین عدم شناخت کافی از کودک می‌تواند اولین عامل باشد.

دومین مسئله قابلیت‌های فردی کودک از لحاظ تربیتی و رفتاری است. برخی بچه‌ها ممکن است به‌شدت محافظه‌کار باشند و در برقراری ارتباط کلامی دچار لکنت هستند که باید به آن‌ها فرصت داد.

توقعات بیش از حد خانواده نیز از دیگر عوامل است. گاهی توقعات خانواده‌ها با دنیا و قابلیت‌های کودک فرق داشته و با فشار به کودک، کودک را سرخورده می‌کنند.

از عوامل دیگر اختلال‌های پنهان بچه‌هاست. مثلاً Dyspraxia (DCD) که بچه‌ها ذاتاً در دیکته نوشتن دچار مشکل هستند و یا Aphasia اختلال است که در ناحیه زبانی مغز اتفاق می‌افتد و باعث اخلال در ارتباط اجتماعی کلامی می‌شود. بچه­ها درحالی‌که ظاهراً طبیعی هستند یادگیری ندارند.

به‌طور خلاصه باید گفت که هم معلمان و هم‌خانواده‌ها باید توقعاتشان منطبق با قابلیت‌های کودک باشد. زبان‌آموزی در کودکان فرایند زمان‌بری است که بچه‌ها باید با آن بزرگ شوند چرا که باید مهارت‌هایشان (مهارت­های شنیداری، دیداری، خوانداری و نوشتاری) تقویت شود.

 

در یک جمع‌بندی خانواده‌ها چه نکاتی را باید در نظر داشته باشند؟

اولین مسئله این است که خانواده‌ها باید صبور باشند. مسئله بعدی متناسب کردن توقعات خودشان با قابلیت‌های کودکشان و نکته سوم اینکه در مورد بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی و آموزش تحقیق کنند. آموزشگاهی را انتخاب کنند که بتواند به‌صورت علمی به بچه‌ها آموزش دهد.

 

"یادگیری عبارت است از اثراتی که محیط از طریق حواس بر ذهن انسان می‌گذارد که تغییراتی کم و بیش دائمی در ”رفتار بالقوه“ یادگیرنده به وجود می‌آورند.
یادگیری فقط آن چیزی نیست که به‌صورت تغییرات رفتار عملکرد تجلی می‌کند. بلکه چیزی است که جزئی از یادگیرنده می‌شود
.
روش‌های سنتی آموزش دیگر جوابگوی نیازهای نسل جدید نیست".


Refrence:

امتیاز: 4.86 از 7 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۴/۳۰ 7/21/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/بهترین-آموزشگاه-زبان-کرج

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture