Loading...

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

کودکان کم سن وسال چگونه می‌توانند، زبان‌های جدید را بهتر یاد بگیرند؟

مغز کودکان خیلی فعال است

کودک شما منحصر به فرد است اما آنچه در همه‌ی کودکان مشترک است کنجکاوی طبیعی و توانایی غریزی آن‌ها برای یادگیری است. مغز ما پویا و دائماً فعال است و مغز کودکان مشغول‌ترین مغز است.برای درک بهتر آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید بدانید که تحقیقات نشان داده است که کودکان با سرعتی دو برابر حرف زدن، زبان را می‌فهمند.  طبق گفته‌ی دکتر پاتریشیا کوهل، مغز یک کودک کم سن و سال دو برابر مغز افراد بزرگسال فعال است. کوهل اظهار می‌دارد، نوزادان و کودکان کم سن و سال در فراگیری زبان دوم نابغه هستند. او می‌گوید کودکان می‌توانند تمام صداهای تمام زبان‌ها را تشخیص دهند و این استثنایی است، چون ما نمی‌توانیم آن را انجام دهیم.
ما شنونده‌های محدود به فرهنگ هستیم. ما می‌توانیم صداهای زبان خودمان را تشخیص بدهیم و صداهای زبان‌های خارجی را نمی‌توانیم تشخیص بدهیم. وقتی کودکان در سنین پایین در معرض زبان‌های دیگر قرار می‌گیرند، به آن‌ها این فرصت را می‌دهید که قابلیت طبیعی آن‌ها برای شنیدن و تشخیص صداهای زبان‌های دیگر و فهم آنچه می‌شنوند، فعال شود.

 

نویسنده: Tracey Chapelton
مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

کودکان کاری می‌کنند که یادگیری زبان، ساده به نظر برسد.


کودکان برای آنکه چیزی به دست بیاورند، ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها شادمانه از حجم بسیاری از یادگیری که در حال شکل‌گیری است، آگاه نیستند. آن‌ها هر چیزی را از طریق احساسشان کسب می‌کنند و بین آنچه می‌شنوند، می‌بینند، استشمام می‌کنند، می‌چشند یا لمس می‌کنند، ارتباط برقرار می‌کنند. اگر کودک شما در حال بازی کردن با ماشین‌هایش است، همزمان چیزهایی را درباره‌ی رنگ، شکل، اندازه، بافت، اختلاف‌ها، جهات و درک مکانی (جلو، عقب، طرفین) یاد می‌گیرد. دایره‌ی لغاتش را (از طریق شنیدن لغات جدید، نام بردن و توصیف) افزایش می‌دهد. یاد می‌گیرد که چطور چیزی را که لازم دارد، درخواست کند (شفاهی یا غیرشفاهی). چیزها را طبقه‌بندی می‌کند (بیا همه‌ی اتوبوس‌های آبی را در یک جعبه بگذاریم) و پشت سرهم قرار می‌دهد (بعد از این کدام می‌آید؟). تا وقتی‌که ما شرایط درستی را فراهم آوریم، یادگیری و رشد کودکان به‌صورت طبیعی و هماهنگ، اتفاق می‌افتد.

 

محیط احساسی کودکان برای یادگیری مهم است


در سال‌های اولیه‌ی زندگی کودک شما، محیط احساسی، درست به‌اندازه‌ی محیط جسمانی حائز اهمیت است. کودکان وقتی احساس امنیت، شادی، با ارزش بودن و شنیده شدن داشته باشند، یادگیری در آن‌ها اتفاق می‌افتد. این‌ها برای هر نوع تجربه‌ی یادگیری در سال‌های اولیه‌ی زندگی، مهم هستند. این تجارب شامل یادگیری یک زبان دیگر هم می‌شود. برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان چیزی که کودکتان به آن احتیاج دارد، محیطی عاشقانه، محرک و غنی در تعادل با فعالیت‌های متکی بر بزرگسال و فعالیت‌های متکی بر کودک، است.
فعالیت‌های متکی بر بزرگسال که شامل: داستان، شعر، آواز، بازی، هنر، کاردستی، رقص و فعالیت‌های حرکتی است، کودک را در معرض زبان قرار می‌دهد؛ اما تعاملی که خصوصاً در فعالیت‌های متکی بر کودک شکل می‌گیرد، واقعاً سبب افزایش پیشرفت زبان کودک می‌شود و برقراری ارتباط معنا دارو صحیح را در محیط، تشویق می‌کند. شرایط درست، حتی به کودکان کمک می‌کند تا بهتر یاد بگیرند.

 

چرا کودکان کم سن و سال از بازی با زبان‌ها لذت می‌برند؟


آموزش زبان انگلیسی به کودکان، اجازه می‌دهد تا کاملاً از نحوه‌ی تولید صدا، لذت ببرد. کودکان از بازی با زبان‌ها نمی‌ترسند. آن‌ها به‌طرف جادوی آهنگ و آواز کشیده می‌شوند. آن‌ها ریتم آهنگ را می‌شنوند و تجربه می‌کنند و از درآوردن ادای تلفظ لغات جدید و لغات بیگانه لذت می‌برند و با تکرار با لغات قافیه‌دار بازی می‌کنند و حتی مثال‌هایی از خود اختراع می‌کنند. با انجام این کارها کودک شما به صداهای زبان گوش می‌دهد و نادانسته بر روی ریتم، تکیه، آهنگ و تلفظ هم کار می‌کند.
 فراگیران بزرگ‌تر زبان بعضی‌اوقات این کشش را به کلمات و صداها ندارند، آن‌ها خودآگاه می‌شوند و به بازی صریح و بی‌پروا با زبان علاقه‌ی کمتری نشان می‌دهند. تنظیم زود هنگام صداهای زبان انگلیسی، منافع زیادی در آینده خواهد داشت. تحقیقی در سال 2017 توسط موسسه‌ی سی ای ال ال نشان می‌دهد که بین توانایی کودکان کم سن و سال برای خواندن آهنگ‌های کودکستانی و روشی که آن‌ها برای بازی با صداها و تمرین مهارت‌های اولیه‌ی خواندن دارند، رابطه وجود دارد.

 

آیا کودکان کم سن و سال‌تر از اشتباه کردن، کمتر می‌ترسند؟


کودک شما نگرشی مبتنی بر آزمون و خطا دارد. اشتباه کردن، بخش با ارزشی از فرآیند یادگیری است. از لحاظ پیشرفت زبان، کودکان با آن اشتیاقی که برای یادگیری هرچه که در اطرافشان می‌شنوند، دارند، مسلم است که اشتباه هم می‌کنند. همه‌ی ما مثال‌هایی از اشتباهات گرامری کودکان داریم؛ اما آن‌ها مثال‌هایی هستند از این‌که کودکان قوانین زبان را به‌صورت معمول به کار می‌برند و از بی‌قاعدگی‌های زبان مطلع نیستند.
وقتی کودکان را در هر سنی در معرض زبان جدیدی قرار می‌دهیم، آن‌ها از مزایای تجربه کردن زبان به‌عنوان قسمتی طبیعی از رشد خود، بهره می‌برند. پیشرفت آن‌ها با ترس از اشتباه کردن، سرکوب نمی‌شود، چیزی که برای ما به‌عنوان بزرگسال اتفاق می‌افتد، کودکان کم سن و سال به‌سادگی روی راه خود به‌طرف درست یادگرفتن، کار می‌کنند.

 

چگونه می‌توانیم موفقیت را پایه‌ریزی کنیم؟


مزایای دراز مدت یادگیری یک زبان دیگر، چیزی بیش از برقراری رابطه با دیگران است. پروفسور " تینا بروس " کارشناس کودکان و بازی، به این موضوع اشاره می‌کند که آموزش زبان انگلیسی به کودکان چقدر هائز اهمیت است و کودکانی که به سه زبان صحبت می‌کنند که ریشه‌های کاملاً متفاوتی دارند، حوزه‌ی صداهایی که می‌شناسند و چیزهایی که می‌دانند، سبب گسترش فکر آن‌ها می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که زبان دیگری را یاد می‌گیرند، در آزمون‌های استاندارد، نمرات بهتری می‌گیرند. چون یادگیری زبان مهارت‌های شنیدن، مشاهده، حل مسئله و تفکر انتقادی را تقویت می‌کند. این‌ها مهارت‌های قابل تغییری هستند که هم از نظر شخصی و هم از نظر کاری، مزایایی برای همه‌ی عمر دارند. تشویق کودکان برای دوست داشتن زبان در سنین پائین آن‌ها را به‌خوبی برای مدرسه و زندگی آماده می‌کند.


 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.83 از 6 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۵/۲۷ 8/18/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/آموزش-زبان-انگلیسی-به-کودکان

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture