Loading...

استفاده از رقص در کلاسهای زبان برای آموزش بهتر

 

آموزش زبان از طریق رقص بخش اول

 

پنج روش برای استفاده از رقص در کلاس‌های زبان


خیلی از افراد تصور می‌کنند که رقص به‌عنوان شکلی از هنر خارج از دایره‌ی مطالعات علمی جدی قرار دارد؛ اما از رقص می‌توان به‌عنوان روش کاملاً موفقیت‌آمیزی برای کمک به آموزش موضوعات مهم استفاده کرد. کلاس زبان مثال خوبی برای این ادعاست. رقص می‌تواند آموزش عناصر مختلف برنامه‌ی درسی زبان انگلیسی را کامل کند. پنج بخش عمده‌ی آموزش زبان انگلیسی که از طریق رقص می‌توان به توضیح آن‌ها پرداخت عبارت‌اند از: زبان تجزیه و تحلیل، توضیح یک متن بخصوص، تجزیه و تحلیل مقایسه‌ای متون، فرآیند مقاله‌نویسی، پرورش تخیل خلاق.

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی
نویسنده: Jayne Karsten

 

1.    زبان تجزیه و تحلیل


القای روش‌های خاص برای مطالعه‌ی ادبیات، قدم مهمی در آماده کردن دانش آموزان برای خواندن، درک و فهم متون ادبی است. یکی از راه‌های مؤثر برای نیل به این هدف، در وحلهی اول کمک به دانش آموزان برای یادگیری چیزی است که در جست و جوی آن هستند، یعنی درک و شناخت قابلیت‌های منطقی و زیبایی‌ شناختی احساسات انسانی است که وقتی در هم‌تنیده می‌شوند، داستان، شخصیت‌پردازی، تم، شکل و فرم و سبک‌های شخصی را خلق می‌کنند و روی دیگران تأثیر می‌گذارند.
همچنین این آمادگی به دانش آموزان کمک می‌کند تا در بررسی آنچه به موفقیت یک نوشته کمک می‌کند، آنچه یک اثر کلاسیک را کلاسیک می‌کند و جنبه‌های خاصی که باعث تقویت اثر می‌شود، دیدی انتقادی داشته باشند. رقص می‌تواند کمک خوبی برای توضیح زبان تجزیه و تحلیل باشد. رقص سبب درک و فهم جریان عمیق قدرتمندی می‌شود که ادبیات را تقویت می‌کند. هنگامی‌که از طریق حرکات رقص به مفاهیمی مثل آهنگ، مفهوم اساسی وزن در شعر و نثر، گوناگونی اوزان، الگوهای نحوی، سبک گفتار، صنعت‌های ادبی مانند ترادف، تکیه، تبعیت، تناسب، بسط و اختصار؛ اشاره شود، می‌توان خیلی عمیق‌تر به آن‌ها پرداخت. در یک کلاس یا یک مدرسه، دانش‌آموزانی که تعلیم رقص دیده‌اند، می‌توانند اولین افرادی باشند که با رقص به مفاهیم اشاره می‌کنند، اما تمام دانش آموزان کلاس هم می‌توانند برای توضیح و تقویت جنبه‌های زبان تجزیه و تحلیل، در حرکات موزون شرکت کنند.

 

2.    توضیح یک متن بخصوص 

 
هر ژانری از ادبیات، اعم از شعر، داستان کوتاه، فیلم‌نامه، رمان و مقاله را می‌توان از طریق رقص بیشتر و بهتر توضیح داد. دانش آموزان با طراحی مرحله‌ی " آماده‌سازی " رقص برای مشخص کردن زبان تجزیه و تحلیل، می‌توانند عناصر مجزای داستان، شخصیت‌پردازی، تم و شکل یک متن خاص را مشخص نموده و آن‌ها را از طریق رقص به معرض نمایش بگذارند. داشتن گروه‌های کاری کوچکی که متن را از طریق طراحی یا نوشتن خلاصه‌ای از برداشت خود به تحریر درمی‌آورند و سپس از طریق حرکات موزون به‌صورت نمونه ارائه می‌دهند، می‌تواند شروعی تأثیرگذار باشد.
به‌عنوان مثال از طریق رقص این مطلب را که متنی به آرامی شروع و سپس به طور یکنواخت ادامه یافته و در نهایت به نقطه‌ی اوج خود می‌رسد یا آن‌که متن به منتهی درجه‌ی خود رسیده و سپس در پایان در سراشیبی می‌افتد؛ را می‌توان با قدرت بیشتری مورد تأکید قرار داد. فراز و فرودهایی که توسط نقاط اوجی که در طول ساختار کلی متن به وجود می‌آید را می‌توان از طریق حرکات رقص مورد تأکید قرار داد.
شرح و توضیح بافت زبانی یک متن، از طریق تفسیر و ترجمه‌ی رقص، پربارتر خواهد شد. به‌عنوان مثال رقص می‌تواند بر این مطلب تأکید داشته باشد که آیا یک متن بر اساس الگوی وزنی یکنواختی (وزن و بی‌وزنی در شعر) پدید آمده است یا آن‌که برای به نمایش درآوردن عناصر داستان، شخصیت‌پردازی و تم، به طور متناوب وزن آن تغییر می‌کند. رقص همچنین می‌تواند به‌صورت تأثیرگذاری کیفیت لحن و آهنگ اثر ادبی را که شامل آهنگ‌های متفاوتی است که از طریق الگوهای تغییر نحوی، ریتم و طرز بیان به‌دست‌آمده است را معین کند.
بخش‌های انتخابی داستان و لحن داستان را می‌توان از طریق رقص ترجمه کرد. صنعت‌های ادبی مثل ترادف، استعاره و جناس را می‌توان از طریق رقص بیشتر مشخص کرد. چیزی که خصوصاً با ارزش است، استفاده از رقص برای روشن کردن فرآیند توضیح و تشریح است که به دانش آموزان کمک می‌کند تا بفهمند چگونه پیچیدگی‌های یک اثر ادبی از متن یک داستان، شخصیت‌پردازی، شکل و یا تم بیرون می‌آید. در حقیقت تأثیر احساسی روانی و فکری یک اثر روی یک خواننده یا بیننده می‌گذارد، نه‌تنها تحت تأثیر داستان، شخصیت‌پردازی و تم بلکه تحت تأثیر طراحی زیبایی‌شناختی فرم نیز هست.

 

3.    تجزیه و تحلیل مقایسه‌ای متون


یکی از روش‌های ارزشمند مطالعه برای عمیق‌تر کردن درک و فهم دانش آموزان از ادبیات و نوشته‌های خودشان، تقویت مهارت‌های تجزیه و تحلیل مقایسه‌ای است. در این مقوله هم رقص می‌تواند به‌عنوان یک عامل کمک‌کننده، دید آن‌ها را برای مقایسه دقیق‌تر کند. آن‌ها می‌توانند هنگام توضیح با طرح پیشینه‌ی خود، یک سری مقایسه‌ها را از طریق رقص انجام دهند.
به‌عنوان مثال، آیا آثار انتخاب شده از یک نقطه‌نظر با هم مقایسه می‌شوند؟ آیا هر دو اثر به‌صورت مونولوگ هستند؟ یا آن‌که یکی از منابع از خود درونی نشأت گرفته است با لحنی احساسی و روان‌شناختی که یک پیش‌کسوت برجسته در پی‌ریزی قالب و تم داستان دارد؛ درحالی که منبع با منابع دیگر لحن یک مشاهده کننده‌ی واقع‌بین یا خردمند را دارد؟ آیا یکی از آن‌ها منطبق بر الگوهای نحوی منظم و شخصیت‌پردازی قوی انتشار یافته است و دیگری به صورتی قطعه قطعه و با ایجاد وقفه در جریان ذهن با توصیف‌هایی پراکنده و لحنی ساده به وجود آمده است؟ آیا آثار ادبی که با هم مقایسه می‌شوند هر دو لحنی درونی و بیرونی دارند که با تغییرات گسترده‌ی متن و جریان آگاهی همراه‌اند؟
 دانش‌آموزانی که آموزش رقص دیده‌اند را می‌توان فراخواند تا چنین شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را در متون انتخابی با استفاده از رقص نشان دهند. می‌توانیم از دانش‌آموزانی که آموزش رقص ندیده‌اند، بخواهیم که فی البداهه، تفاوت‌ها و شباهت‌ها را با حرکات رقص نشان دهند. تصاویری از ویدیوهای طراحی‌های رقص باله‌های مشهور جهان نظیر " دن کیشوت " و " سیلفید " در مقایسه با رقص‌های مدرنی از " مارتا گراهام " مثل " سوگ " یا " اعماق قلب " می‌تواند درک عمیق‌تری از اجزای متفاوت پیشرفت در ادبیات ایجاد کند.


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.75 از 4 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۶/۳ 8/25/2019 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/آموزش-زبان-از-طریق-رقص-بخش-اول

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد امنیتی زیر را وارد کنید