Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

یازده عادت خوب یک معلم تأثیرگذار

یازده عادت خوب یک معلم تاثیرگذار


من از معلم‌هایی که واقعاً برای تدریس اشتیاق دارند قدردانی می‌کنم. معلم‌هایی که می‌خواهند الهام‌بخش باشند. معلمی که همیشه از کارش راضی است. معلمی که هر کودکی در مدرسه او را دوست دارد. معلمی که کودکان او را برای بقیه‌ی عمرشان به یاد می‌آورند. آیا شما چنین معلمی هستید؟ یازده عادت خوب یک معلم تاثیرگذار در ذیل بخوانید و یاد بگیرید تا بتوانید معلم تأثیرگذاری باشید.

 

نویسنده:  Carrie Lam
مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

یک معلم تأثیرگذار:

1.    از تدریس لذت می‌برد

تدریس به‌عنوان یکی از مشاغل سرگرم‌کننده و رضایت‌بخش شناخته می‌شود (گرچه بعضی‌اوقات خیلی خسته‌کننده و پرزحمت است). فقط در صورتی که عاشق بچه‌ها هستید و قلبا می‌خواهید از آن‌ها حمایت کنید، معلم شوید. نمی‌توانید از بچه‌ها انتظار داشته باشید که جالب و سرگرم‌کننده باشند در حالی که خودتان چنین نیستید! اگر فقط درس‌های کتاب‌های درسی را ارائه دهید، هیچ فایده‌ای ندارد. باید با تا آنجا که امکان دارد با تعامل با بچه‌ها، به این درس‌ها زندگی ببخشید. بگذارید اشتیاق شما برای تدریس همیشه و هر روز نور افشانی کند. از هر لحظه‌ی تدریس لذت ببرید.

 

2.    تغییر ایجاد می‌کند

گفته می‌شود: هرچه توانایی بیشتر باشد، مسئولیت هم سنگین‌تر می‌شود. به‌عنوان یک معلم، باید از مسئولیت بزرگی که شغل شما بر دوشتان می‌گذارد آگاه باشید و آن را به خاطر داشته باشید. یکی از اهداف شما باید این باشد که: در زندگی شاگردان خود تغییر ایجاد کنید؛ اما چگونه؟ بگذارید آن‌ها زمانی که در کلاس شما هستند احساس آرامش، امنیت و خاص بودن داشته باشند. روی زندگی آن‌ها تأثیر مثبتی داشته باشید. چرا؟ چون شما هیچ‌گاه نمی‌دانید که شاگردان شما قبل از آمدن به کلاس چه اتفاقی برایشان افتاده یا بعد از رفتن از کلاس در چه شرایطی قرار خواهند گرفت. پس ممکن است در خانه به‌اندازه‌ی کافی مورد حمایت قرار نگیرند، حداقل شما، تغییر ایجاد کنید و از آن‌ها حمایت کنید.

 

3.    مثبت اندیشی را می‌گستراند

یکی دیگر از یازده عادت خوب یک معلم تاثیرگذار این است که هر روز موجی از انرژی مثبت را به کلاس بیاورید. شما لبخند زیبایی دارید و فراموش نکنید که تا آنجا که می‌توانید در طول روز آن را به نمایش بگذارید. می‌دانم که کشمکش‌های زندگی شخصی خود را دارید، اما زمانی که به کلاس وارد می‌شوید باید همه‌ی آن‌ها را پشت در بگذارید. شاگردان شما بیش از آن برای شما ارزشمند هستند که خستگی خود را روی آن‌ها پیاده کنید. مهم نیست که چه احساسی دارید، چقدر خوابیده‌اید یا چقدر خسته هستید، هیچ‌گاه آن را نشان ندهید. حتی اگر روز بدی داشته‌اید یاد بگیرید که جلوی بچه‌ها ماسک بزنید و بگذارید آن‌ها به شما به صورت یک قهرمان نگاه کنند (این کار، روز شما را هم خوب می‌کند)! کسی باشید که همیشه مثبت و شاد است و لبخند بر لب دارد. همیشه به یاد داشته باشید که انرژی مثبت، واگیردار است و بستگی به شما دارد که آن را پراکنده کنید. نگذارید که منفی بودن دیگران شما را هم تحت تأثیر بگذارد.

 

4.    اطلاعات شخصی به دست می‌آورد

این سرگرم‌ کننده‌ترین قسمت و مهم‌ترین قسمتی است که سبب می‌شود، معلم تأثیرگذاری باشید. سعی کنید دانش آموران خود و علائق آن‌ها را به‌گونه‌ای بشناسید که بتوانید راه‌هایی برای برقراری ارتباط با آن‌ها پیدا کنید. فراموش نکنید که به آن‌ها در مورد خودتان هم چیزهایی بگوئید! همچنین، مهم است که روش‌های یادگیری آن‌ها را بشناسید، طوری که بتوانید نیاز هریک را به‌تنهایی برآورده کنید. علاوه بر این، سعی کنید خانواده‌های آن‌ها را هم بشناسید. حرف زدن با خانواده‌ها اجباری نیست اما ترجیح داده می‌شود. در ابتدای سال تحصیلی بگذارید بدانند که هر زمان و درباره‌ی هر چیز که بخواهند می‌توانند به شما مراجعه کنند. علاوه بر این، سعی کنید در سطح خصوصی‌تری، همکاران خود را هم بشناسید. اگر شبکه حمایتی قدرتمندی بیرون از مدرسه داشته باشید، خیلی خوشحال‌تر خواهید بود.

 

5.    از صد درصد انرژی خودش استفاده می‌کند

وقتی درسی را می‌دهید یا گزارش کار بچه‌ها را می‌نویسید یا به همکارتان کمک می‌کنید از صد درصد انرژی خود استفاده کنید. شغل خود را به خاطر عشق به تدریس انجام دهید نه برای این‌که مجبور به انجام آن هستید. آن را برای رشد خودتان و الهام‌بخشی به دیگران، انجام دهید. به‌گونه‌ای آن را انجام دهید که دانش آموزان شما بیشتر آن چیزی را که به آن‌ها درس داده‌اید درک کنند. صد درصد انرژی خود را برای خودتان، والدینتان، مدرسه و هر کس که به شما اعتماد دارد بگذارید. هیچ وقت تسلیم نشوید و بهترین کار خود را انجام دهید. این ‌همه‌ی آن چیزی است که شما می‌توانید انجام دهید. (این چیزی است که همیشه به بچه‌ها می‌گویم!)

 

6.    با برنامه‌ریزی، عمل می‌کند

هیچ‌گاه نمره دادن یا تصحیح کارهای بچه‌ها را عقب نیندازید. سعی کنید کارهایتان روی هم انبار نشود! این باعث می‌شود در دراز مدت، در وقتتان صرفه‌جوئی کنید. مهم است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و خود را جلو بیندازید. کارها را به دقیقه‌ی آخر انداختن از تأثیرگذاری شما می‌کاهد. در نهایت یک دفتر گزارش در دسترس داشته باشید و به محض آن‌که ایده‌ی جدیدی به ذهنتان می‌رسد خیلی سریع آن را یادداشت کنید؛ و بعد برای عملی کردن آن ایده‌ها، برنامه‌ریزی کنید.

 

7.    روشن فکر است

به‌عنوان یک معلم همیشه به صورت رسمی و غیر رسمی مورد مشاهده هستید (به همین دلیل است باید همیشه صد در صد انرژی خود را بگذارد). شما همیشه توسط رئیس، معلمان، والدین و حتی بچه‌ها در معرض انتقاد و ارزیابی قرار دارید. وقتی کسی در مورد تدریس شما چیزی می‌گوید، به‌جای آن‌که احساس ناراحتی کنید، هنگام انتقاد، روشن فکر باشید و کاری انجام دهید. هیچ‌کس کامل نیست و همیشه جایی برای اصلاح وجود دارد. بعضی اوقات دیگران چیزهایی می‌بینند که شما نمی‌بینید.

 

8.    استانداردهایی دارد

استانداردهایی برای دانش آموزان و خودتان در نظر بگیرید. از همان ابتدا اطمینان حاصل کنید که چه چیز قابل قبول است و چه چیز نیست. به‌عنوان مثال، به کودکان یادآوری کنید که می‌خواهید کارشان را چگونه به اتمام برسانند. آیا از آن معلم‌هایی هستید که می‌خواهد شاگردانش بهترین کاری را که می‌توانند انجام دهند و بهترین کار خود را ارائه دهند؟ یا از آن معلم‌هایی هستید که نمی‌توانید چیزی کمتر از آنچه خودتان می‌خواهید، تحویل بگیرید؛ اما یادتان باشد فقط وقتی می‌توانید انتظار زیادی داشته باشید که تلاش زیادی هم کرده باشید. همان‌طور که در این گفته آمده است: «به آنچه موعظه می‌کنید عمل کنید ».

 

9.    دنبال الهام می‌گردد

یک معلم تأثیرگذار معلمی است که خلاق است اما این به آن معنا نیست که هر چیزی را خودتان به وجود آورید. می‌توانید از منابع بسیاری الهام بگیرید. از کتاب‌ها، یوتیوب، فیس بوک، وبلاگ‌ها و یا هرچه که در دسترس دارید می‌توانید الهام بگیرید. دنبال آن باشید!

 

10.    تغییر را می‌پذیرد

در زندگی، همیشه همه‌چیز بر اساس برنامه پیش نمی‌رود؛ و این در مورد تدریس واقعاً اتفاق می‌افتد. انعطاف‌پذیر باشید و وقتی تغییرات پدیدار می‌شوند همراه با جریان آن حرکت کنید. معلم‌های تأثیرگذار در مورد تغییراتی که به هنگام آمدن قانون جدید پیش می‌آید، شکایت نمی‌کنند. آن‌ها نیازی نمی‌بینند، یادآوری کنند چقدر در مدرسه‌ی قبلی اوضاع خوب بود یا گروه دانش آموزان قبلی خود را با شرایط فعلی مقایسه نمی‌کنند. به‌جای استرس ناشی از تغییر، آن را با آغوش باز می‌پذیرند و نشان می‌دهند که می‌توانید هر توپی که به طرفتان می‌آید را بگیرید.

 

11.    به کارش فکر می‌کند

و آخرین عادت از یازده عادت خوب یک معلم تاثیرگذار این است که یک معلم تأثیرگذار برای رشد و تکامل خود، به نوع تدریسش فکر می‌کند. باید فکر کنید که چطور می‌توانید دفعه بعد بهتر باشید و چه تغییری می‌توانید به وجود آورید. یادتان باشد که همه‌ی ما هر از گاهی شکست‌هایی داشته‌ایم. به‌جای آن‌که درگیر شکست شوید، از آن درس بگیرید. به‌عنوان یک معلم، آموزش و یادگیری شما، همواره باید جریان داشته باشد. همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها، مهارت‌های تدریس خود را تقویت کنید. به فکر کردن به کار خود ادامه دهید و نقاط ضعف خود را پیدا کنید، البته هر کس نقطه ضعفی دارد! مهم‌ترین قسمت این است که نقاط ضعف خود را بشناسید و توانائی این را داشته باشید که روی آن‌ها کار کنید و بتوانید مهارت‌های تدریس خود را بهبود ببخشید.
 در حقیقت چند عادت دیگر هم وجود دارد که شما را به یک معلم تأثیرگذار تبدیل می‌کند، اما مواردی که به آن اشاره کردم مهم‌ترین‌ها هستند. کلام آخر این‌که همیشه در هر موقعیتی یک چیز مثبت وجود دارد؛ اما این بستگی به شما دارد که آن را پیدا کنید. سرتان را بالا بگیرید و با خوشحالی، برای عشق به آموزش، تدریس کنید.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 4.75 از 4 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ 1/30/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/یازده-عادت-خوب-یک-معلم-تاثیرگذار

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture