Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

چارچوب اروپایی مشترک مرجع زبان چیست؟

?What is CEFR 

آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

این مقاله مطابق جدیدترین اطلاعات ارایه شده در سایتهای معتبر به روز رسانی شده است.در اینجا به معرفی سطوح زبان انگلیسی می پردازیم.

برای ارزیابی زبان انگلیسی از یک چارچوب تعیین سطح کلی (CEFR) استفاده می‌شود که مخفف (Common European Framework of Reference for Language) است به معنی چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها. در این چارچوب شش سطح مرجع مورد قبول برای ارزیابی مهارت زبانی وجود دارد. این سطوح توسط تمام کتاب‌های زبان انگلیسی مدرن و مدارس زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

توصیه می‌کنیم در رزومه‌های کاری خود از این سطوح و سایر مراجع تعیین سطح انگلیسی استفاده کنید. در اینجا فهرستی از سطوحی که برای مهارت در زبان بر اساس CEFR در نظر گرفته شده است به همراه معادل‌های تقریبی آن‌ها در سایر معیارهای جهانی ارزیابی زبان انگلیسی را ارائه می‌دهیم. این معیارها عبارتند از:

Cambridge ESOL
Canadian Language Benchmarks
Canadian English Language Proficiency Index Program (CLB/CELPIP)
Canadian Academic English Language Proficiency Index Program (CAEL)
BULATS
IELTS
TOEFL

توضیح درباره‌ی سطوح زبان انگلیسی

•    زبان‌آموزان اولیه (A1, A2)

-    A1 (مبتدی)
-    A2 (فراتر از مبتدی)

•    زبان‌آموز مستقل (B1,B2)

-    B1 (متوسط)
-    B2 (فراتر از متوسط)

•    زبان‌آموز مسلط (C1, C2)

-    C1 (پیشرفته)
-    C2 (فراتر از پیشرفته)


زبان‌آموزان سطوح A، زبان‌آموزان اولیه

زبان‌آموزان سطح مبتدی و فراتر از مبتدی

سطح A1: زبان‌آموزان در این سطح می‌توانند عبارات روزمره‌ی آشنا و خیلی ابتدایی را به منظور برطرف ساختن نیازهای اولیه بفهمند و استفاده کنند. می‌توانند خودشان یا دیگران را معرفی کنند و سؤال‌های شخصی را مثل محل زندگی، کسانی که می‌شناسند و چیزهایی که دارند، بپرسند و پاسخ دهند. می‌توانند به صورتی ساده با فرد دیگری که آرام و واضح صحبت می‌کند و تعامل داشته باشند.

سطح A2: زبان‌آموزان در این سطح می‌توانند جملات و عبارات پرکاربردی که با نیازهای ضروری مرتبط هستند (مثل اطلاعات اولیه‌ی خیلی شخصی و خانوادگی، خرید، جغرافیای محلی و کار) را بفهمند، می‌توانند پیرامون وظایف ساده و روزمره‌ای که به تبادل ساده و مستقیم اطلاعات نیاز دارد، ارتباط برقرار کنند. زبان‌آموزان می‌توانند جنبه‌های ساده پیشینه زندگی خود، محیط اطراف و موارد مورد نیاز اولیه خود را توصیف کنند.


زبان‌آموزان سطوح B، زبان‌آموزان مستقل

زبان‌آموزان سطح متوسط و فراتر از متوسط

سطح B1: زبان‌آموزان در این سطح می‌توانند مفاهیم کلی اطلاعات دریافتی استاندارد را بفهمند. اطلاعاتی دریافتی درباره‌ی محل کار، مدرسه، محل تفریح و...که به طور معمول اتفاق می‌افتند. می‌توانند از پس بیشتر موقعیت‌های احتمالی که در سفر به کشورهای انگلیسی زبان پیش می‌آید، برآیند. می‌توانند متن‌های ساده‌ای درباره‌ی موضوعات آشنا یا علایق شخصی خود تهیه کنند. می‌توانند تجارب، موقعیت‌ها، خواسته‌ها، امید و آرزوهای خود را به طور خلاصه و با دلیل و توضیح برای برنامه‌های خود، توصیف کنند.

سطح B2: می‌توانند مفاهیم اصلی متون پیچیده درباره مفاهیم عینی یا انتزاعی را که شامل مباحث فنی در حوزه‌ی تخصصشان است، درک کنند. می‌توانند با سطحی از تسلط، تعامل داشته باشند به گونه‌ای که بتوانند بدون نیاز به دیگری با یک فرد بومی صحبت کنند. می‌توانند برای دامنه‌ی وسیعی از موضوعات، متونی دقیق و واضح تولید کنند و نظر خود را در مورد موضوع مورد نظر همراه با نقاط ضعف و قوت توضیح دهند.


زبان‌آموزان سطوح C، زبان‌آموزان مسلط

زبان‌آموزان سطح پیشرفته و فراتر از پیشرفته

سطح C1: می‌توانند طیف وسیعی از متون طولانی و مشکل را درک کنند و معنای تلویحی آن‌ها را تشخیص دهند. می‌توانند عقاید خود را با تسلط کامل و بدون نیاز به جست‌و‌جوی عبارات، بیان کنند. می‌توانند زبان را با انعطاف و به گونه‌ای تأثیرگذار جهت نیازهای اجتماعی، تحصیلی و تخصصی به کار برند. می‌توانند متونی ساده، خوش ساخت و دقیق پیرامون موضوعات پیچیده تهیه کنند که نشان دهنده‌ی استفاده کنترل شده از الگوهای ساختاری و ارتباطات و ابزارهای منسجم باشد.

سطح C2: زبان‌آموزان در این سطح می‌توانند به راحتی هر چیزی را که می‌شنوند یا می‌خوانند را درک کنند. می‌توانند مباحث و توضیحات را با ساختاری تازه و به شکلی منسجم بیان کنند. می‌توانند عقاید خود را به گونه‌ای دقیق، سلیس و بدون مقدمه ابراز کنند و مفاهیم را حتی در موقعیت‌های پیچیده تمیز دهند.


نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 3 رای

تاریخ نشر: ۱۴۰۰/۳/۲۵ 6/15/2021 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/CEFR-چارچوب-اروپایی-مشترک-مرجع-زبان-ها

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture