Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

بهترین روش یادگیری املای زبان انگلیسی

بهترین روش یادگیری املای زبان انگلیسی

فعالیت نوشتاری و شنیداری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL)

آیا به دنبال فعالیت ساده نوشتاری و شنیداری هستید که بتوانید برای همه دانش ‎آموزان در سطوح مختلف زبانی به کار برید؟ در این ‎صورت مسلماً این تمرین می‌تواند برای شما مناسب باشد. برای پی بردن به تمام جزئیات در مورد چگونگی بهترین روش یادگیری املای زبان انگلیسی انجام این تمرین با دانش ‎آموزانتان به خواندن این متن ادامه دهید و برای نکات طلایی تدریس ESL خودتان را آماده کنید!

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

فعالیت نوشتاری و شنیداری زبان انگلیسی

مهارت‌ها: شنیداری/ نوشتاری
مهارت‌های فرعی: یافتن علائم انتقال، یادداشت برداری، شنیدن جزئیات و استفاده از متن برای حدس زدن جملات بعدی،
زمان: پنج تا ده دقیقه
سطح: مبتدی تا پیشرفته


مواد آموزشی مورد نیاز: یک متن مناسب برای دیکته

یک متن مناسب برای دیکتهدیکته می‎تواند در برخی مهارت‌های فرعی به دانش ‎آموزان شما کمک کند، مهارت‌هایی مثل یافتن علائم انتقال (اول، دوم، سوم و غیره)، یادداشت برداری و شنیدن جزئیات. این تمرین همچنین به زبان ‎آموزان کمک می‌کند تا چیزهای دیگری از نوشتن نامه به زبان انگلیسی تا نقطه‌گذاری، هجی کردن، غلط‌گیری و ترتیب کلمات را تمرین کنند. همچنین دیکته می‎‎تواند به مقدار زیادی روی نحو، واژگان و گرامر کار کند! خلاصه‌این که این تمرین یک فعالیت کاملاً همه جانبه است به عنوان بهترین روش یادگیری املای زبان انگلیسی. این تمرین همچنین می‌تواند به عنوان یک زمان استراحت مابین تمرینات مکالمه‌ای که بیشترین سهم را در کتاب‌ها و کلاس‌های امروز دارد، استفاده شود. خیلی دوست دارم این تمرین را برای قیود تکرار به کار ببرم. من یک سوال و یا یک جواب را دیکته می‎کنم و وقتی زبان ‎آموزان نوشتن آن‌ها را تمام کردند، باید بتوانند برای سوال، جواب و یا برعکس برای جواب یک سوال بنویسند. روش آن به این صورت است که باید متنی را انتخاب کنید و آن را برای دانش ‎آموزان خود بخوانید. یا آن که در همان لحظه متنی را خودتان تولید کنید برای آن که هیچ چیز از پیش تعیین نشده باشد. در موقعیت‌های اضطراری کافی است که چیزی را از قفسه کتابخانه خود و یا از روی میزتان انتخاب کنید، این روش هم در بیشتر موارد به کارتان می‎آید.

 

در نظر گرفتن متن کتاب یا خبرها به زبان انگلیسی

در نظر گرفتن متن کتاب یا خبرها به زبان انگلیسیبنابراین، اگر کمی بیشتر وقت داشته باشید، منابع خوبی برای تمرین نوشتاری در کتاب‌هایی موجود است که در کلاس استفاده می‎کنید و وب سایت‌هایی مثل Breaking News English، یا هر چیزی که برای این کار مفید است! یا حتی ممکن است متنی را خودتان بنویسید. نکته کلیدی   این است که متنی پیدا کنید که در سطح زبانی دانش ‎آموزانتان باشد و یا کمی پایین‎تر از سطح آن‌ها باشد. از روی متن برای زبان‎آموزان بخوانید تا آن‌ها بتوانند چیزی را که می‎شنوند بنویسند. شاید لازم باشد دوباره از روی متن بخوانید، این به سطح دانش ‎آموزانتان بستگی دارد. من معمولاً در آخر یک یا دو دقیقه به آن‌ها وقت می‎دهم تا غلط‌گیری کنند و وقت داشته باشند تا چیزهایی مثل هجی و نقطه‎گذاری را چک کنند. سپس پاسخ‌ها را چک کنید و اشتباهات هجی کلمات و نقطه‌گذاری و غیره را تصحیح کنید یا آن که متن را روی تخته یا به صورت آنلاین در اختیار دانش ‎آموزان قرار دهید تا خودشان بتوانند پاسخ‌ها را چک کنند.

 

راهکارهایی برای زبان‌آموزانی که در سطوح پایین‌تر

اگر مشغول تدریس به دانش‎آموزان مبتدی هستید، بهتراست دیکته به این صورت باشد که در هر جمله یک جای خالی بگذارید. حتی می‌توانید برای جای خالی دو کلمه در پرانتز پس از جای خالی قرار دهید. مثلاً:

Jackie goes to_________(the beach, the beats).

اگر خیلی انگیزه داشته باشید و وقت و انرژی هم داشته باشید، می‌توانید یک برگه تمرین دیکته آماده کنید که در آن فقط پیشوند و پسوند کلمات نوشته شده باشد. سپس دانش ‎آموزان باید به دیکته گوش کنند و کلمات را کامل کنند. این تمرین برای تدریس هجی کلمات عالی است و با آن می‎توانید به دانش ‎آموزان کمک کنید تا یاد بگیرند چگونه اجزاء کلام (parts of speech) و ابتدا و انتهای آن‌ها را بشنوند یا بخوانند. برای زبان ‎آموزان توضیح دهید که اگر آن‌ها بدانند اجزاء متفاوت کلام چگونه هجی می‎شوند، مثلاً افعال اغلب به ing ختم می‌شوند، خیلی ساده‌تر می‌توانند آنچه را که می‎شنوند، بنویسند. یا آن که هنگام امتحان دادن اگر بدانند که کلمه‌ای مربوط به کدام اجزاء کلام است، بهتر می‎توانند معنای آن را حدس بزنند.

راهکارهایی برای زبان‌آموزانی در سطوح بالاتر 

برای زبان ‎آموزان سطح متوسط یا پیشرفته خیلی مهم است که به آن‌ها یاد بدهید که چگونه حدس بزنند که کلمه بعدی در دیکته چیست. چیزهایی مثل با هم آیی (گروهی از لغات که با هم می‌آیند) را به طور خلاصه برای آن‌ها تدریس و دوره کنید تا دانش ‎آموزان بتوانند با استفاده از آن‌ها استرس و اضطراب خود را به هنگام شنیدن متن کاهش دهند. یک مثال ارائه دهید:

How are you ____ _____? (you today)

از دانش ‎آموزان بخواهید درباره متن دیکته فکر کنند. متن به همراه با هم‌آیی‌ها اغلب می‎تواند به آن‌ها کمک کند تا کلماتی را که به هنگام نوشتن دیکته از قلم انداخته‌اند بنویسند.

راهکارهایی برای تدریس روش‌های شنیداری

یکی از سریع‌ترین و بهترین روش یادگیری املای زبان انگلیسی به زبان‎ آموزان این است که آن را به مهارت‌های جزئی‎تری تقسیم کنید و همان روش‌هایی را به کار برید که اگر خودتان به‌جای دانش ‎آموزانتان بودید به کار می‎بردید. اگر واقعاً می‎خواهید دانش‎آموزان را به چالش بکشید، خلاصه کردن و تعریف متن با واژگان خودشان هم مهارت‌های خیلی مفیدی هستند. اکثر دانش ‎آموزان در این مهارت‌ها یا ضعیف هستند و یا تمرینی روی آن‌ها ندارند. از دانش‎آموزان بخواهید مثلاً خلاصه‌ای از متن دیکته را در یک جمله بنویسند که معنای اصلی متن را در برداشته باشد و شاید جزئیات کلیدی هم در آن موجود باشد. شما باید یک جمله خلاصه هم خودتان داشته باشید تا به عنوان یک مثال ایده‎آل به آن‌ها نشان دهید.

 

روش‌های لازم برای فعالیت دیکته نویسی

روش‌های لازم برای فعالیت دیکته نویسی1.    متنی را انتخاب کنید که می‌خواهید برای دانش‎آموزان خود بخوانید.
2.    از روی متن بخوانید و زبان ‎آموزان هم باید آنچه را که می‌شنوند، بنویسند.
3.    به زبان ‎آموزان وقت بدهید برای غلط‌گیری و سپس وقتی‌که بتوانند با هم‌گروهی خود نوشته‌هایشان را مقایسه کنند.
4.    اگر متن دیکته را روی کامپیوتر خود دارید، آن را روی صفحه بگذارید تا زبان‎آموزان بتوانند کار خود را چک کنند.
5.    اگر گمان می‌کنید که بعضی یا تعداد کمی از دانش ‎آموزان زحمت چک کردن و تصحیح اشتباهات را به خودشان نداده‎اند، به آن‌ها بگوئید بابت هر سه اشتباهی که تصحیح نکرده باشند در پایان دوره، یک نمره از نمرات حضور در کلاس را از دست خواهند داد. یا چیزی شبیه آن. با این کار بیشتر زبان ‎آموزان ناگهان روی دیکته خود تمرکز می‌کنند و کار خود را چک می‌کنند تا اشتباهات خود را تصحیح کنند.

 


مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 1 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۹/۱۲ 12/2/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/بهترین-روش-یادگیری-املای-زبان-انگلیسی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture