Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

انتخاب آهنگ‌ مناسب یادگیری

یادگیری زبان موسیقی آهنگ آموزشگاه بهترین کرج کودک بزرگسال


بهترین یادگیری، همراه با سرگرمی انجام می‌شود. انتخاب آهنگ مناسب یادگیری خیلی مهم است، این که موزیکی را انتخاب کنید که فرزند شما دوست دارد.

بهترین آوازها برای یادگیری زبان انگلیسی، آوازهایی هستند که:

•    خیلی طولانی نباشند (یک تا سه بیت)
•    خیلی تند خوانده نشوند (برای همراهی آسان باشند)
•    به زبان انگلیسی محاوره باشند (لغات جدید و مشکل زیادی در آن نباشد)
•    واضح باشند (بتوانید به راحتی تمام کلمات آن را بشنوید)

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

راهکارهای یادگیری برای کودکان بین پنج تا دوازده سال

آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که کلمات قافیه‌دار زیادی در آن‌ها باشد و قافیه‌های تکرار شونده داشته باشند. این باعث می‌شود کودکان راحت‌تر لغات جدید را یاد بگیرند و بتوانند با آهنگ همراهی کنند. ویدیوهای بخوان و یاد بگیر کمبریج، راه خوبی برای یادگیری هستند. فرزند شما همچنین می‌تواند اشعار کودکانه را همراهی کند. با این اشعار می‌توان تعداد گوناگونی از لغات را تمرین کرد. به‌عنوان مثال: در مورد اعداد (ده تا در تختخواب)، در مورد حیوانات (مک دونالد پیر یک مزرعه داشت)، در مورد رنگ‌ها (می‌توانم یک رنگین کمان را بخوانم)، در مورد هوا (عنکبوت اینسی وینسی)، در مورد وسایل نقلیه (چرخ‌های اتوبوس)، در مورد چپ وراست (دستکشتو درست پوشیدی)، در مورد اعمال (اگر خوشحال و خندانی)، در مورد مواد (این‌طوری آجرها را می‌گذاریم).

 

راهکارهای یادگیری برای نوجوانان سیزده تا هیجده سال

برای نوجوانان، یادگیری از طریق موسیقی فرصت بسیار خوبی است برای تلفیق علائق خودشان با یادگیری زبان. اگر فرزند شما به یک آهنگ علاقه مند است خیلی قاطعانه آن را یاد خواهد گرفت. به فرزند خود یادآوری کنید که آهنگ‌های پاپ گاهی اوقات از زبان محاوره یا غیررسمی استفاده می‌کنند. مهم است که یاد بگیرد که زبان انگلیسی در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال انگلیسی بکار رفته در یک آهنگ پاپ را اگر در متن نوشتاری رسمی استفاده کنیم صحیح نیست.

 

فعالیت‌های یادگیری- تمرین صحبت کردن و تلفظ لغات

آواز خواندن راه خوبی است برای یادگیری قافیه در یک‌زبان؛ و به ما کمک می‌کند تا یاد بگیریم چطور لغات دریک گفتار به هم‌پیوسته و مرتبط، به یکدیگر متصل می‌شوند. انتخاب آهنگ مناسب یادگیری می‌تواند چالش برانگیز باشد حتی برای بومی‌های یک‌زبان. پس با انجام مراحل ساده‌ی زیر به فرزندتان کمک کنید:

1.    متن آهنگ‌ها را به صورت آنلاین پیدا کنید. یا موزیک ویدئویی با زیرنویس پیدا کنید. به‌عنوان مثال، بخوان و یاد بگیر برای کودکان کم سن و سال خیلی مناسب است.
2.    متن آهنگ را بلند بخوانید. هر لغتی را که بلد نیستید در دیکشنری پیدا کنید.
3.    به آهنگ گوش دهید و همزمان با آن متن آن را نیز بخوانید. فرزند خود را تشویق کنید که با آهنگ همراهی کند.
4.    وقتی آماده بود سعی کنید بدون نگاه کردن به متن آهنگ را بخوانید.
5.    به یاد داشته باشید که کودکان نمی‌توانند به‌طور دقیق و عالی، متن آهنگ را بفهمند! در واقع بارها تکرار کردن آن، می‌تواند مؤثر باشد.

بعضی بچه‌ها انگلیسی حرف زدن برایشان مشکل است چون خجالتی هستند و اعتماد به نفس ندارند. آواز خواندن در جمع می‌تواند به آن‌ها کمک کند. این کار باعث می‌شود که فضای امنی برایشان ایجاد شود تا بتوانند تمرین کنند که خودشان را با صدای بلند بیان کنند. وقتی فرزندتان در خانه آواز می‌خواند از بقیه‌ی افراد خانواده بخواهید به او ملحق شوند. لازم نیست اهل موسیقی باشند فقط کافی است مشتاق باشند.

 

بهبود تلفظ

وقتی یک‌زبان جدید یاد می‌گیرید، صداهای غیرمعمول زیادی را می‌شنوید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. آواز خواندن به ما کمک می‌کنند که دهان ما شکل صحیح را برای تولید صداهای جدید به صورت بلند واضح به خود بگیرد. آواز خواندن همین‌طور به ما کمک می‌کند که بفهمیم صداهای قوی‌تر و صداهای ضعیف‌تر چگونه در زبان انگلیسی، به‌گونه‌ای متفاوت تلفظ می‌شوند.

 

راهکارهای یادگیری برای کودکان پنج تا دوازده سال

با آهنگ‌های آوایی همراهی کنید. این کار راه خوبی است برای تمرین آواهای مختلف زبان انگلیسی.
•    تلفظ صداهای یک حرفی را تمرین کنید (مثلاً a b c). به یوتیوب مراجعه کنید و آوازهای آوایی انگلیسی را جستجو کنید.
•    تلفظ صداهای دو حرفی را تمرین کنید (مثلاً ou ue ch th). به یوتیوب مراجعه کنید و گراف‌های آوایی مرحله‌ی سه را جستجو کنید.

 

راهکارهای یادگیری برای نوجوانان سیزده تا هیجده سال

انتخاب آهنگ مناسب یادگیری گام اول است. سپس متن آهنگ مورد علاقه‌ی فرزندتان را چاپ کنید. زیر بعضی از لغات خط بکشید. تعداد هجاهای لغات خط کشیده شده را حدس بزنید. به آهنگ گوش دهید و ببینید چند تا از آن‌ها را درست گفته است. آیا هجاهایی بودند که قوی‌تر تلفظ می‌شوند؟ حالا سعی کند با آهنگ همراهی کند.
برای سخت‌تر کردن این چالش، از کودک خود بخواهید که همراه با هجاهایی که محکم‌تر تلفظ می‌شوند دست بزند.

 

فعالیت‌های یادگیری- تمرین مهارت‌های خواندن، نوشتن و شنیدن

هر فرصتی برای گوش دادن به انگلیسی مفید است. حتی اگر فقط گذاشتن موزیک هنگام صرف غذا یا وقت بازی یا هنگام مسافرت باشد؛ اما اگر بخواهید واقعاً انگلیسی فرزندتان بهبود یابد، باید با دقت گوش دهد. زمانی را برای فهم متن آهنگ اختصاص دهید تا در مورد معنای آن فکر کند.

 

راهکار یادگیری

فعالیت نوشتن

•    آوازها می‌توانند منبع الهام خوبی برای خلاقیت در نوشتن باشند. به یک آهنگ گوش کنید. بعد از ده تا بیست ثانیه مکث کنید. از کودک خود بخواهید هر چه را که به فکرش می‌رسد بکشد. دوباره به مدت ده تا بیست ثانیه دنباله‌ی آهنگ را گوش کنید. مکث کنید و دوباره از او بخواهید همان کار را بکند. تا زمانی که آهنگ تمام شود این کار را بکنید. فرزند شما باید چندین نقاشی داشته باشد. از او بخواهید یک داستان کوتاه در مورد تصاویری که کشیده بنویسد.


فعالیت‌های خواندن

•    متن بعضی از آهنگ‌ها را چاپ کنید. خط‌ها و ابیات را قیچی کنید. از فرزند خود بخواهید که ترتیب درست ابیات را حدس بزند. بعد برای این که بفهمید درست است، به آهنگ گوش بدهید.
•    برای آماده شدن امتحان انگلیسی کمبریج، کودکان باید تمرین فکر کردن به ایده‌ی اصلی متن را داشته باشند. می‌توانید از متن آهنگ‌ها برای تمرین این نوع از مهارت خواندن استفاده کنید. کودک خود را تشویق کنید که در مورد معنا و احساس آهنگ فکر کند. برای این آهنگ چه ویدئویی مناسب است؟ می‌توانید از اجرای فرزندتان فیلم بگیرید؛ و بعد به موزیک ویدیوی اصلی نگاه کنید. آیا ایده‌ها مشابه بودند یا متفاوت بودند؟


فعالیت‌های شنیدن

•    برای کمک به فرزندتان برای تمرین با دقت شنیدن، بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای انجام دهید. ده لغت از متن آهنگ، انتخاب کنید. سپس دو یا سه لغت اضافی که در آهنگ نبود را انتخاب کنید. لغات را نامرتب بنویسید و فهرست را به فرزندتان بدهید. آهنگ را پخش کنید و از او بخواهید کلماتی را که می‌شنود علامت بزند.
•    چند متن آهنگ را چاپ کنید. پنج تا ده تا از لغات آن را تغییر دهید. به آهنگ گوش دهید. از کودک خود بخواهید که لغات متفاوت را مشخص کند. مثلاً در آهنگ انگلیسی کمبریج، رفتن به شهر، قسمت اول. شما می‌توانید بعضی از اسامی را تغییر دهید. شهر را به روستا، اتوبوس را به قطار، دوستان را به خانواده یا استخر را به دریا تغییر دهید.
•    از کودکتان بخواهید به آهنگ گوش دهد و برای هر بیت، حرکتی به‌خصوص انجام دهد. بعد از او بخواهید که آن رقص را به شما یاد بدهد. آیا می‌دانید که حرکات باعث می‌شوند کودکان لغات جدید را یاد بگیرند و به خاطر بیاورند؟ تحقیقات نشان داده است که رقص باعث تقویت حافظه، درک و تمرکز در تمام سنین می‌شود. پس از تمام خانواده بخواهید که به شما ملحق شوند!
•    کودکان کم سن و سال هم می‌توانند این کار را تمرین کنند. می‌توانید از آهنگ‌های « بخوان و یاد بگیر» استفاده کنید. می‌توانید آن‌ها را به صورت رایگان دانلود کنید.
 


مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 3 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۸/۱۱/۳ 1/23/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/انتخاب-آهنگ-مناسب-یادگیری

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture