Loading...

بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی

شش تکنیک خوب برای یادگیری لغات
یادگیری لغات یکی از ارکان یادگیری زبان است مخصوصاً برای فراگیران پیشرفته‌ی زبان. وقتی با ساختار اساسی زبان مقصد آشنا می‌شوید، می‌خواهید که لغات بیشتری را ادا کنید و بفهمید! اخیراً یکی از دانش آموزانم از من سوال کرد که: می‌خواهم سیستمی برای یادگیری لغات داشته باشم آیا شما توصیه‌ای دارید؟ در اینجا بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی خودم را ارائه می‌دهم:

 

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

 

1.    بنویس، نگاه کن، بپوشان و تکرار کن

این نهایت سنتی بودن است. به نظر من بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی برای من، همیشه تمرینی است با دفتر و خودکار. حرکت فیزیکی نوشتن، خیلی مفید است و نیازهای فراگیران حسی را برآورده می‌کند. یک کاغذ بردارید و یک خط عمودی وسط آن بکشید و یک طرف خط لغت را به زبان مادری خود بنویسید و طرف دیگر لغت را به زبان مقصد بنویسید. فهرست لغات را حفظ کنید و سپس آن طرف خط را بپوشانید. همه‌ی لغاتی را که به یاد می‌آورید را علامت بزنید و سپس تکرار کنید.


فهرست خود را مجدداً شارژ کنید

•    فهرستی از کلماتی که بار اول به یاد نیاوردید را تهیه کنید و دوباره شروع کنید. آن‌ها را تکرار کنید. فهرست لغاتی که نمی‌توانید به خاطر بیاورید باید هر بار کوچکتر شود.
•    نیازهای سبک یادگیری شفاهی خودتان را از طریق نوشتن، پوشاندن، تکرار کردن و گفتن هریک از لغات به زبان مقصد، برآورده سازید.
•    فهرست خودتان را رنگی کنید. مثلاً برای انواع مختلف و ژانرهای مختلف لغات، از ماژیک‌های مختلفی استفاده کنید (با تشکر از دیوید کاسی، با این راهکار که در فیس بوک ارائه کرده بود).

 

2.    همه‌ی لغات را یاد بگیرید

این تکنیک بسیار خوبی است، برای زمانی که می‌خواهید عمیق یاد بگیرید. برای یادگیری لغات جدید، هر جا که می‌روید دیکشنری خود را همراه داشته باشید (این روزها، نوع دیکشنری آنلاین آن هم موجود است). سپس هرگاه که با لغات جدیدی روبرو می‌شوید، یادداشتی از آن‌ها تهیه کنید. به این صورت فهرست روزانه‌ی لغات شما آماده می‌شود. لغات تازه را یاد بگیرید و دوباره منبع آن‌ها را ببینید و برای تکرار به متون وابسته یا ویدیوها مراجعه کنید. همین‌طور جلو بروید تا همه‌ی لغات فهرست خود را به یاد بیاورید (%80، یا%70 بستگی به انتخاب شما دارد)؛ و بعد منبع جدیدی پیدا کنید. حافظه‌ی شما بین منبع لغت و خود لغت رابطه برقرار می‌کند و به شما این اجازه را می‌دهد که لغات را همراه با مکانی که استفاده شده‌اند، به خاطر بسپارید.

 

فلش کارت3.    از فلش کارت استفاده کنید

استفاده از فلش کارت، روشی عالی است برای کسانی که با نشانه‌های دیداری، خوب کار می‌کنند. هم می‌توانید لغت زبان مقصد را با تصویر داشته باشید و هم می‌توانید فقط لغات را به زبان مقصد و زبان خودتان داشته باشید. استفاده از رنگ‌های متفاوت در اینجا مفید است؛ و البته بسیاری از محصولات آنلاین وجود دارد که زندگی را برای شما راحت‌تر می‌کند. آنچه این تکنیک را با تکنیک اول متفاوت می‌کند این است که شما نمی‌توانید به حفظ کردن لغات به ترتیبی که در فهرست شما آمده است اعتماد کنید. آن‌ها به صورتی تصادفی می‌آیند و شما باید برای هر چیزی آماده باشید. شخصاً این مسئله را یک مانع می‌بینم؛ اما از طرفی کدامیک از آن‌ها، راهی است برای آماده شدن برای زندگی واقعی؟

 

4.    بر روی لغات در متن کار کنید

تحقیقات بر روی حافظه نشان می‌دهد که برقراری ارتباط بین اطلاعات به ما کمک می‌کند تا چیزها را به یاد بیاوریم و راه خوبی است برای قابل استفاده کردن لغات. یکی از تکنیک‌های سنتی حافظه، برقراری ارتباط بین لغت جدید با تصاویر است پس بهترین راه یادگیری کلمات انگلیسی می تواند خواندن متن باشد. یا این که می‌توان داستانی نوشت که در آن از تمام لغات جدید شما استفاده شده باشد. من همین‌طور دوست دارم روی بخش‌هایی از لغات کارکنم که دارای موضوعات متفاوتی هستند. مثلاً می‌توانید چند هفته روی واژه‌های مربوط به آشپزی تمرکز کنید. با این روش خیلی از لغات رایج، پدیدار می‌شوند و شما نه تنها لغات را یاد می‌گیرید بلکه نحوه‌ی استفاده از آن را هم یاد می‌گیرید. در اینجا هم یادگیری عمیق، دارای اهمیت است؛ و باید اطمینان حاصل کنید که از زبان درجای مناسب استفاده می‌کنید. جمله‌ی کاملی با استفاده از لغت جدیدی که یاد گرفته‌اید بنویسید. فیس بوک خود را به زبان مقصد به روز رسانی کنید. لغت جدید را پنج بار در مکالمات خود بکار برید. ممکن است وقت بگیرد، اما مطمئن باشید که هم لغت تکرار شده و هم در متن به کار رفته است.

 

یادداشت های چسباندنی5.    از یادداشت‌های چسباندنی در همه‌جا استفاده کنید

یادداشت‌های چسباندنی درست شده‌اند برای آن که چیزی را به ما یادآوری کنند، پس ما هم برای همین باید از آن‌ها استفاده کنیم. لغات داخل متن را در مکان‌های استراتژیک بگذارید. یا این که خودتان پیام‌های کوتاهی به زبان مقصد بنویسید. بعد از این که این یادداشت را یک هفته روی آینه اتان چسباندید، حتماً آن را یاد می‌گیرید:Guten Abend, Gute Nacht اگر فلش کارت دارید یا تکه کاغذهای بزرگتری را ترجیح می‌دهید، چرا آن‌ها را در جلد پلاستیکی نمی‌گذارید و در حمام نمی‌چسبانید؟

 

 

6.    زبانشناسی بخوانید

یکی از بهترین راه های یادگیری کلمات انگلیسی شناخت زبانی است. خیلی از لغات از بخش‌هایی از لغات دیگر ساخته شده‌اند. این، نیاز به کمی مطالعه دارد؛ اما باعث می‌شود لغات را نسبت به قبل، به روش هوشمندانه‌تری یاد بگیرید. به این ترتیب با پیشوندها و پسوندها، ریشه‌ی لغات و منشأ مشترک لغات به زبان مقصد، آشنا می‌شوید. به‌عنوان مثال اساس بسیاری از زبان‌های اروپایی، زبان لاتین است و بعضی از لغات آن‌ها کمی با هم متفاوتند. " جیمز در EngVid " راه خوبی را برای توضیح این مفهوم بیان می‌کند: " هرم لغات ". نتایج، خیلی گیج کننده است. یک ریشه‌ی ساده می‌تواند به ده روش تغییر کند، تازه هنوز نیمی از یک لغت جدید را یاد گرفته‌اید.

 


Refrence:

نویسنده:

مترجم: رؤیا کریمی جنابی

امتیاز: 5 از 6 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۵/۲۷ 8/17/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/بهترین-راه-یادگیری-کلمات-انگلیسی

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture