Loading...
آدرس آموزشگاه کرج، رجایی شهر، بلوار رستاخیز، خیابان ۱۲ ام شرقی، پلاک ۱۱۹ تلفن آموزشگاه 02634401060

ارزیابی یادگیری AFL

ارزیابی AFL
برای درک اینکه ارزیابی یادگیری AFL چیست، بهتر است با اینکه "چه چیزی نیست" شروع کنیم. رویکردهای سنتی ارزیابی عموماً بر مبنای ارزیابی یادگیری‌اند. ارزیابی یادگیری عموماً توسط آموزگاران به منظور جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی اکتسابات (فراگیران) گرفته می‌شود.  ارزیابی معمولاً در پایان یک دوره و یا سال تحصیلی انجام می‌شود که در قالب آزمون و یا تست است و جهت تعیین کردن نمره و گزارش قبولی و یا مردودی، استفاده می‌شود. 

 

نویسنده: Deborah Bullock 
مترجم: مرجان اسکویی فر

 

ارزیابی برای یادگیری، از سوی دیگر، در تمامی مراحل یادگیری رخ می‌دهد. دانش آموزان به احاطه کردن نقشی فعال، تشویق می‌شوند، به فراگیرانی خود-کفا (خود-تنظیم) تبدیل شده و مدرسه را در قالب افرادی توانا و با اراده برای ادامه‌ی یادگیری در طول زندگی ترک می‌کنند. ارزیابی برایِ یادگیری تحت عنوان ارزیابی تکوینی (Formative assessment) نیز بیان می‌شود، به بیان دیگر: روند جمع‌آوری و تفسیر شواهد برای استفاده‌ی آموزگاران و دانش آموزان جهت تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه در روند یادگیری کجا هستند، کجا باید بروند و بهترین راه برای رسیدن به آن چگونه است. (Assessment Reform Group, 2002). این روشی است که با آن، اطلاعات از طریق آموزگاران جهت تنظیم استراتژی‌های آموزشی خود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. AFL، با تأکید بر پیشرفت‌ها و دستاوردها و نه شکست، به یادگیری ترغیب می‌کند و انگیزه را ترویج می‌دهد. 


AFL از کجا آمد و چرا اهمیت دارد؟

ارزیابی یادگیری AFL، از تحقیقات پرفسورهای انگلیسی‌ای چون Paul Black و  Dylan William، سرچشمه می‌گیرد. آن‌ها دریافتند که آنچه آموزگاران و دانش آموزان در کلاس انجام می‌دهند پیچیده است و مقدار ناچیزی از آنچه رخ می‌دهد، درک می‌شود. آن‌ها کلاس درس را به جعبه‌ای سیاه تشبیه کردند (شیء ای که صرف‌نظر از آنچه درونش رخ می‌دهند بر مبنای ورودی‌ها و خروجی‌هایش دیده (و قضاوت) می‌شود.) و برای بررسی آنچه در آن رخ می‌داد، دست به کار شدند. آنچه به دست آوردند این بود که دانش آموزانی که به روش تکوینی (Formative)  یاد می‌گیرد، اطلاعات و موفقیت بیشتری نسبت به سایر فراگیران به دست می‌آورند. ویلیام و بلک در سال 1998، جزوه ای مهم برای تمرین کنندگان داخل جعبه‌ی سیاه، چاپ کردند که استاندارهای ارزیابی‌های کلاس درسی را بالا برد و در آن نشان دادند که:

•    Formative Assessment، حکم قلبی تپنده در تدریسی تأثیرگذار را دارد. 
•    Formative Assessment، تأثیر مثبت به سزایی در موفقیت دارد. 
•    بهبود formative assessment استانداردهای کلاس را بالا می‌برد. 

در نتیجه‌ی این تحقیقات و تحقیقات دیگر، AFL به عنوان یکی از پرقدرت‌ترین راه‌های بهبود یادگیری و بالا بردن استانداردها مقرر گردیده. 


اصول کلیدی AFL 

•    اعتماد به نفس برقراری ارتباط که هر فراگیری می‌تواند آن را بهبود بخشد.

بالاتر از همه، ارزیابی یادگیری AFL باید با اعتماد به نفس کامل پایه‌ریزی شده باشد تا هر دانش آموزش بتواند آن را (در خود) بهبود بخشد. ما می‌توانیم به فراگیران با ارائه‌ی بازخوردی از آنچه که لازم است انجام دهند و چگونگی انجام آن، برای رسیدن به این اعتقاد که توانایی پیشرفت دارند کمک کنیم. 

•    قدرت را در اختیار فراگیران قرار دهید تا نقش فعالی در یادگیری خودشان ایفا کنند. 

رند  AFL، می‌تواند رویکردهایی که توسط فراگیران مورد استفاده قرار می‌گیرند را باز و به آن‌ها کمک کند تا از آنچه که در حال یادگیری‌اند و چگونگی یادگیری آن‌ها، آگاه‌تر شوند. این به فراگیران کمک می‌کند تا در حیطه‌ی فراگیری‌شان، قدرت را در دست بگیرند و  کنترل فرآیند یادگیری خود را با توسعه بخشیدن مهارت‌های خود-تنظیمی، در دست بگیرند. وقتی که فراگیران شروع به ارزیابی کارهای خود می‌کنند و برای خود هدف قرار می‌دهند، مستقل‌تر می‌شوند. 

•    اعتماد به نفس فراگیران را در خود ارزیابی (self-assessment) و ارزیابی همکلاسی (peer assessment)، توسعه دهید.

مهارت‌هایی هستند که فراگیران در تمرین و یادگیری آن‌ها نیاز به زمان دارند. هرچه بیشتر آن‌ها را انجام دهند، اعتماد به نفسشان بیشتر و دقیق‌تر در ارزیابی می‌شوند.

 

این در آموزش و پرورش به چه معنا است؟ 

به عنوان یک آموزگار، ما می‌توانیم: 

•    اطلاعاتی شخصی درباره‌ی فراگیران برای بهبود درکشان از نیازهایشان، جمع‌آوری کنیم. 
ما می‌توانیم این کار را به روش‌های مختلف همانند دریافتن دانسته‌های کنونی‌شان، تشخیص اینکه چه کسی به سوال ها پاسخ می‌دهد، مشاهده‌ی فراگیران به هنگام انجام فعالیت‌های کلاسی و گرفتن بازخورد از میزان علاقه و یا سخت بودن فعالیت برای آن‌ها. 
•    از پرسش استفاده کنید. 

پرسش به ما کمک می‌کند تا مطالب نامفهوم و یا اشتباه درک شده در اطلاعات را دریابیم. به ما اطلاعاتی درباره‌ی آنچه فراگیران می‌دانند، درک کرده‌اند و می‌توانند انجام دهند می‌دهد. ما از این اطلاعات برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های کلاسی جهت حرکت دادن دانش آموزان از سطحی که هستند به سطحی که باید برسند، استفاده می‌کنیم همه این ارزیابی یادگیری AFL ها به بهبود روش تدریس کمک می کند. 

 


نویسنده:

مترجم: مرجان اسکویی فر

امتیاز: 5 از 2 رای

تاریخ نشر: ۱۳۹۹/۵/۲۵ 8/15/2020 12:00:00 AM https://khazaelischool.com/articles/ارزیابی-یادگیری-AFL

Publisher Logo
تهیه شده در: مدرسه زبان خزائلی

We hope this article has been helpful

Would you like to rate this article?

دیدگاه شما:


نام کامل
ایمیل(نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
متن پیام

کد زیر را وارد کنید
Captcha Picture